תמיד אמרו לנו לשבת זקוף, כי יציבה נכונה חשובה לבריאות השלד והשרירים שלנו. אבל מי ידע שלתנוחת הגוף יש גם השפעה משמעותית על מצב הרוח שלכם?

מתברר שליציבה שלכם יש קשר ישיר למוח – ושניהם יכולים להשפיע אחד על השנייה. קשר זה נקרא "תודעה נטועת-גוף" (Embodied Recognition), והוא למעשה אומר שהקשר שבין המוח שלכם לגוף שלכם דו-צדדי: תנועות הגוף שלכם יכולות להשפיע על מצב הרוח שלכם ולהפך.  

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אז אם גם אתם מתקשים להקפיד על יציבה נכונה, ייתכן שהמחשבה על כך שזה יכול להשפיע על מצב הרוח שלכם תעזור לכם לזכור לשמור על גב זקוף בפעם הבאה שתשבו במשרד, מאחר ששפת הגוף שלכם אינה משרתת רק את הסביבה שלכם, אלא גם אתכם.

היציבה משפיעה משמעותית על הביטחון שלכם

בהרצאת טד, איימי קאדי, פסיכולוגית חברתית, מסבירה כיצד שפת הגוף לא רק מתקשרת עם אחרים ומאפשרת להם להסיק מסקנות ולשפוט אתכם, אלא גם מוסרת למוח כמה שמחים ומרוצים אתם במצבים שונים.

ככל שאתם מרגישים בטוחים בעצמכם, כך אתם נוטים להיפתח יותר; הסנטר שלכם מורם והכתפיים משוחררות ופונות לאחור. מנגד, כשאתם מרגישים "קטנים", חסרי ביטחון או לא שמחים, אתם נוטים להפוך פיזית לקטנים יותר, תופסים פחות מקום במרחב, ולכן גם הכתפיים שמוטות ואתם מביטים לרוב מטה.

via GIPHY

עוד ב-mako בריאות:
>> זו כנראה תרופת הסבתא הכי הזויה - שבאמת עובדת
>> חלום: איך לאכול מהכול, לרזות ולשמור על המשקל
>> הסיבה המזעזעת שבגללה אסור לכם להחניק עיטוש

מחקר שפורסם בשנת 2003 באוניברסיטת מדינת אוהיו גילה קשר מעניין נוסף בין שפת הגוף למוח; כשאתם מהנהנים בראשכם במהלך שיחה, תנועה זו עשויה להשפיע על הדעה שלכם לגבי האדם שמולכם, או אפילו על הדעה שלכם בנושא המדובר – בלי שתהיו מודעים לכך. אז כשאתם משוחחים עם מישהו ואתם מהנהנים בראשכם מתוך נימוס, אתם למעשה עלולים להשפיע על הדעה שלכם בנושא מבלי שתשימו לב לכך. לכן חשוב שתהיו מודעים לשפת הגוף שלכם ולהשפעתה על המוח והנפש שלכם.

 

via GIPHY

אם אתם סובלים מיציבה לא נכונה, יש כמה דרכים פשוטות שיכולות לסייע לכם לשפר את זה. אתם יכולים לתרגל עמידת גיבור-על (ממש כמו סופרמן; לפשק את הרגליים מעט ולהניח את הידיים על המותניים) לפני פגישה חשובה בעבודה. או שאתם יכולים לשים לעצמכם תזכורות בטלפון לעשות מתיחות במהלך היום. אם אתם מוצאים את עצמכם שפופים בכיסא, נסו להתיישב כמה שיותר קרוב למשענת – זה יעזור לכם לשבת זקוף. גם אם שנים לא הקפדתם על יציבה נכונה, אל דאגה – בהחלט ניתן ללמוד את זה ולהתרגל בהדרגה, זה יעשה לכם טוב גם גופנית וגם נפשית.