אוטונומיה זה לא משהו מובן מאליו. יש מי שמצליח לשמור על עצמאות, יש כאלו שמתקשים לצאת מתלות באנשים אחרים ויש גם כאלו שכלל אינם מודעים לכך שהם תלותיים וחיים באשליה של עצמאות אישית. עצמאות זו היכולת שלנו לשלוט בחיים ובמציאות שלנו - מבלי להיות תלויים בדעות או במעשים של אנשים אחרים. אז איך מצליחים לעבור מתלות לעצמאות? כמה טיפים מפסיכולוגים. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

1. היו אסרטיביים

דארלין לאנסר, פסיכולוגית המתמחה בטיפולים זוגיים ומשפחתיים – אומרת שאסרטיביות זו דרך טובה לשיפור החיים ולהעלאת הביטחון העצמי – שאלה מסייעים לנו להיות עצמאיים יותר. אסרטיביות זו תכונה שלגמרי ניתן לרכוש, על ידי הצבת גבולות בריאים, ללמוד להגיד לא ולהיות ברורים לגבי הצרכים והרגשות שלכם. המשמעות של זה היא שאתם מכבדים את עצמכם ומכבדים אחרים.

via GIPHY

 

2. אתגרו את האמונות שלכם

יש לבני האדם נטייה להיקבע על אמונות מסוימות, גם אם הן כבר לא בדיוק משקפות אותם או את מה שהם מרגישים. לרוב, השקפות אלו נבנות על ידי הסביבה שלנו ואנשים סביבנו. אחד המפתחות לצמיחה ועצמאות – זה לבחון מחדש כיצד אנחנו תופסים את עצמנו ואת העולם. אם תהיו פתוחים לשינוי, תהיו פתוחים להתפתחות אישית ולעצמאות.

עוד ב-mako בריאות
>> אופס: תאונות הסקס הכי נפוצות נחשפות
>> איך נשארים צעירים? שותים את המיץ הזה
>> מה השיניים שלכם אומרות עליכם? מתברר שהמון

3. להחליט לבד

חלק בלתי נפרד מעצמאות היא היכולת לבצע החלטות (ולקחת אחריות עליהן) בכוחות עצמנו. אין שום בעיה בהתייעצות עם אנשים קרובים אלינו שאנחנו סומכים על דעתם, אבל בסופו של דבר – אדם בוגר ועצמאי יודע מה טוב לו וגם יודע לשאת באחריות בהחלטות שלו, גם כאלו שבדיעבד התגלו כשגויות.  

via GIPHY

4. להיענות לצרכים שלכם

אנשים שמצויים בקשרים תלותיים לרוב טובים בלהיענות לצרכים של אחרים, אך לעתים קרובות מתעלמים מהצרכים שלהם עצמם. לכל אחד מאיתנו צרכים שונים; רגשיים, חברתיים, פיזיים או רוחניים.

אם אתם מרגישים שאתם לא עצמאיים מספיק, לאנסר ממליצה לזהות את הצרכים שלכם ולחפש אחר דרכים לממש אותם. למשל, אם אתם מרגישים בודדים, דברו עם חבר קרוב וקבעו להיפגש איתו. "זה חלק מלקיחת אחריות עצמית", היא מסבירה.

5. לחשוב באופן עצמאי

מוצאים את עצמכם מסכימים עם כולם? כולם מסכימים אתכם? סימן שאתם כנראה לא חושבים מספיק באופן עצמאי. אם אתם נוטים להסכים הרבה עם דעות של אחרים, ככל הנראה שאתם עסוקים יותר מדי בלעקוב אחרי דעות של אחרים. לפני שאתם ממהרים להסכים, נסו לחשוב באופן עצמאי לחלוטין (וכמה שפחות על מה שאחרים אומרים) ולגבש דעות שבאות הישר מכם ולא מאנשים אחרים. אולי תמצאו את עצמכם מדי פעם בדעה שונה או בדיון סוער, אבל זה אחד הצעדים לעצמאות אישית.

via GIPHY

>> הלך יחף בחדר כושר ונדבק בחיידק טורף