עייפות יכולה לנבוע מסיבות שונות, חלקן ברורות יותר וחלקן פחות. חשוב לשים לב מתי מדובר בעייפות נורמטיבית ומתי בתשישות קשה. לעתים, עייפות עשויה להיות תסמין לבעיה רפואית שדורשת טיפול מתאים - זאת כמובן אם מתלווים אליה תסמינים נוספים. אספנו לכם חלק מן הבעיות הבריאותיות שעייפות יכולה להצביע עליהן, אך חשוב לזכור כי תשישות עשויה להיגרם מסיבות שונות ואם אתם חוששים כי ישנה בעיה רפואית, מומלץ להיבדק אצל רופא.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

1. תסמונת קדם וסתית

התסמינים הידועים ביותר של תסמונת קדם וסתית או PMS – הם נפיחות ועצבנות, אבל גם עייפות יכולה להיות סימן ל-PMS. "עייפות, אפילו ברמת התשישות – היא תסמין נפוץ ל-PMS", מסבירה ד"ר ג'ניפר וויידר, מומחית לרפואת נשים למגזין Self. התשישות עשויה להופיע מסיבות שונות, כמו שינויים הורמונליים, נפיחות והפרעות שינה.

2. ייתכן שאתם מדוכאים

על פי אליסיה ה. קלארק, פסיכולוגית קלינית, תחושות של חוסר אונים וחוסר תקווה הנפוצות בקרב אנשים הסובלים מדיכאון, עשויות לרוקן את האנרגיה שלכם. כמו כן, לרוב במצבים של דיכאון חווים שינויים בדפוסי השינה; אתם עלולים לישון יותר מהרגיל או לחוות אינסומניה, שתורמת לתחושת העייפות. אם אתם מרגישים תשישות, אך לא מופיעים תסמינים נוספים – ככל הנראה שלא מדובר בדיכאון. אבל אם העייפות מלווה בתחושות של עצבות, ביטחון עצמי נמוך, שינויים בתיאבון וקושי להתרכז, כדאי להיוועץ ברופא.

אישה לחוצה (צילום: Rawpixel.com Shutterstock, מעריב לנוער)
עייפות יכולה להיות סימן לחרדה | צילום: Rawpixel.com Shutterstock, מעריב לנוער
עוד ב-mako בריאות
>> סבלה מכאב בטן - והרופאים גילו בתוכה את זה
>> מתאמנים ולא מצליחים לרדת במשקל? זאת הסיבה
>> בלי כפיפות בטן: כך תשיגו בטן קטלנית

3. חרדה

כל אחד חווה חרדה בשלב מסוים בחייו. אך כשמדובר בהפרעת חרדה – תחוו זאת לעתים תכופות. על פי המכון הלאומי לבריאות הנפש בארה"ב, הפרעת חרדה עשויה להותיר אתכם תוששים ועם הפרעות שינה. "חרדה יכולה לרוקן אתכם מאנרגיות", אומרת ד"ר קלארק. אם אתם חוששים שאתם סובלים מחרדה, כדאי לפנות לייעוץ מקצועי.

4. תסמונת התשישות הכרונית

מדובר בתסמונת שגורמת לתשישות קיצונית, ללא סיבה נראית לעין. הגורמים לכך אינם ברורים ולפיכך אין דרך לאבחן אותה כראוי. לרוב רופאים מגיעים לאבחון כי מדובר בתסמונת התשישות הכרונית לאחר ששללו בעיות רפואיות אחרות, כמו דיכאון והפרעת שינה.

5. אלרגיה עונתית

אלרגיה זה בהחלט לא כיף; שיעולים, התעטשויות ואף מנוזל. כל אלה גורמים למערכת החיסונית שלכם לעבוד שעות נוספות כדי להדוף מגופכם אלרגנים נוספים. העבודה הקשה של מערכת החיסון יכולה להוביל לתחושת עייפות ותשישות.