מכירים את זה שתמיד מציעים לנו לשדרג לגרסה טובה יותר? משדרגים כל מה שאפשר. את הנייד, את הביטוח, את הטלוויזיה, את המנוי למכון ואת רמת החיים בכלל. משדרגים את הרכב אחת לכמה שנים. מדי כמה שנים שיפוץ כזה או אחר לבית כדי להשתדרג. אם אפשר רוכשים בית גדול יותר וחדש יותר כדי להשתדרג. ומה איתנו? משדרגים את עצמנו? אופס.... לא ממש.

ברוב אלבומי התמונות הגרסה שלנו מלפני עשור או שניים נראית טוב יותר לעומת היום. נכון, המודל התיישן והשנים חולפות, אבל מי אמר שעם חלוף השנים לא ניתן ליצור גרסה משודרגת של עצמנו? אפשר בהחלט! צריך רק לבחור בזה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מדוע זה נחוץ?

כדי שנצליח לחיות את החיים שעליהם חלמנו ולצמצם את הפער בין הרצוי למצוי בחיינו. בסוף, אל נשכח, חיים פעם אחת, ולכן מתבקש שנחיה את חיינו במימוש עצמי מיטבי כשאנחנו חווים את הגרסה המשודרגת של עצמנו.

כדי שזה יקרה עלינו לזהות את הפוטנציאל הגלום בנו. כמו להגיע סוף סוף לתיבת אוצרות ששייכת לנו ולא ידענו על קיומה. חשוב להצטייד בענווה ולהבין שלעולם לא נגיע למימוש מלא של הפוטנציאל שלנו, אבל גם מימוש חלקי מרבי ישפיע ללא הכר על ההישגים בחיינו ועל תחושת משמעות וסיפוק.

אז מהו אותו פוטנציאל?

הפוטנציאל הן שלל המתנות המולדות של האדם. המשאבים, הכישרונות, היכולות, הערכים, יכולת הביטוי והאינטואיציה שלא דורשות מאמץ. כל אותם דברים שקל לנו לעשות, נטיות הלב. אלו שלא מגיעות במאמץ ויש לנו יכולות להצטיין בהן ולחוות מצוינות. לפוטנציאל הזה אני קוראת: מציאת היהלום הפנימי - חומר גלם שעדיין לא לוטש ולא הגיע אל הגרסה יקרת הערך שלו. אם נלטש את אותן מתנות מולדות נגיע אל "המרחב המלוטש" של היהלום הפנימי שבנו. כמו היהלום, שבטבע ניתן למצוא אותו במצבו הגולמי והעכור בגוני פחם, וככל שנלטש אותו יותר נגיע לצלילות יקרת הערך שלו.

מימוש הפוטנציאל הוא המעבר מהמרחב העכור למרחב המלוטש. לצורך כך נדרשת עבודת ליטוש ומסע בין ארבעת קודקודי היהלום לזיהוי הפוטנציאל.

המסע בין ארבעת הקודקודים מאפשר לאדם לחקור, ללטש ולדייק את הפוטנציאל הקיים בו באמצעות ארבע תחנות המרכיבות את גרעין הפוטנציאל. הליטוש מותיר בידנו את הפוטנציאל המזוקק, יקר הערך, הצלול והעוצמתי.

בואו נבין מהם הקודקודים ולאילו הרגלים מעצימים עלינו להסכים על מנת ללטש את היהלום הפנימי ולהפוך להיות גרסה משודרגת של עצמנו.

קודקוד ראשון – נראות ודימוי עצמי

הנשמה מתגוררת בתוך גוף.

קודקוד זה מברר את הפער בין הרצוי למצוי במימוש הנראות שלנו שאחראית על יצירת רושם ראשוני ובניית דימוי גוף. קודקוד זה משפיע על פיתוח תחושת מסוגלות בכל תחומי החיים.

שלושה הרגלים מעצימים שיסייעו בליטוש קודקוד הנראות:

 1. לקבוע משקל יעד ולבנות תוכנית על מנת להגיע אליו.
 2. להתחייב על תזונה בריאה ולבנות תפריט מותאם בריאות.
 3. להסכים ליהנות מספורט ולהתחייב למספר פעמים קבוע בשבוע (שחייה, ריצה, משקולות, פילטיס, יוגה או מה שתבחרו).

קודקוד שני – הקול שלי

קודקוד הביטוי העצמי המאפשר לכל אדם לבטא את עצמו מול העולם ומול עצמו בשיח כן ואותנטי תוך חיבור לקול הפנימי והותרת החותם האישי על הסביבה.

בפשטות: להשמיע את הקול שלנו.

זוג עומד מול הים (אילוסטרציה: justin groep, unsplash)
שיפור התקשורת עם בן הזוג | אילוסטרציה: justin groep, unsplash

שלושה הרגלים מעצימים שיסייעו בליטוש קודקוד הקול שלי:

 1. להסכים לשיפור התקשורת עם בן הזוג, המשפחה הגרעינית והחברים הקרובים ולקבוע פעם בשבוע שיח מקרב על כוס קפה.
 2. למצוא ערוץ ביטוי אישי ולהסכים להשמיע את הקול שלנו: כתיבה, ציור, יצירה, מחקר ותרומה לקהילה.
 3. כתיבה למגירה – כדי לתת תיעוד לחיינו. מה שלא נכתב נעלם כמו אבק ברוח ונשכח. אם תתרגלו לכתוב ולתעד רגעי אושר, אירועים חשובים ותחושות עמוקות - החיים שלכם יקבלו הנצחה. כתבו יומן, השאירו פתקים למי שאתם אוהבים... אין מחמם את הלב מפתק של אהבה על המראה.

קודקוד שלישי - משאבים אישיים

קודקוד המאפשר לאוורר את על הכישרונות הטבעיים הגלומים בכל אחד ואחת בגרסתם הייחודית בלי להשוות את עצמנו לאיש.

שש דרכים לעבור שינוי באמצע החיים (צילום: By Dafna A.meron, shutterstock)
למצוא ערוץ ביטוי אישי | צילום: By Dafna A.meron, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> חשבו שזה עצירות, אבל אז הגיע האבחון האמיתי
>> עלייה בתחלואה – במדינה המחוסנת ביותר בעולם
>> הסימנים שהגיע הזמן להפסיק לצבוע את השיער

שלושה הרגלים מעצימים שיסייעו בליטוש קודקוד המשאבים האישיים:

 1. לזהות תחום שאתם אוהבים ולהירשם לחוג או קורס (שירה, ציור, קרמיקה, מחשבים) כדי לשפר מיומנות קיימת ולהביא אותה לידי ביטוי.
 2. ליצור קהילה סביב מכנה משותף (להצטרף למקהלה, לרכוב על אופניים בחברותא, לצלם בקבוצת צילום).
 3. לזהות את התשוקה שלנו ולתת לה ביטוי בערוץ התנדבותי (למשל, אהבה לבישול ואפייה יכולה לבוא לידי ביטוי בתרומת עוגות בחושות באפייה ביתית למועדון קשישים).

קודקוד רביעי – ערכים אישיים

זיהוי סולם הערכים האישי יאפשר ביתר קלות לחיות חיים מלאי משמעות המביאים לידי ביטוי קוד ערכים וסביבה אנושית תואמת ערכים ומשקפת בחירות התואמות את הקוד הערכי של כל אחד מאיתנו.

שלושה הרגלים מעצימים שיסייעו בליטוש קודקוד הערכים האישיים:

 1. לדייק את מעגל החברים סביב ערכים משותפים (הראה לי את חבריך ואומר לך...)
 2. למצוא ערוץ התנדבות לתרומה לקהילה.
 3. להקדיש תשומת לב אחת ליום לשמירת ערך: כבוד האדם (למשל: היום לא עקפתי בכביש בגסות).

לאחר תקופה מטלטלת, כשהקרקע נשמטה לרבים מתחת לרגליהם, זה הזמן לצאת מחוזקים אל העולם וזה כמובן הזמן לדייק את הפוטנציאל ולחגוג את עצמנו ואת היכולות שלנו.

משמעות פיתוח הגרסה הטובה ביותר שלנו היא שדרוג משמעותי של חיינו על ידי מודעות ויצירת הרגלים מעצימים. 

ורד גרנדיר פרוכטמן היא מנחת קבוצות, מאמנת אישית וקבוצתית בגישה המשלבת NLP, גשטלט, דמיון מודרך וליווי זוגי. מפתחת מודל ״מציאת היהלום הפנימי” וחברה בקהילת המטפלים SOMEBUDDY - אתר לחיפוש ולהתאמה אישית של פסיכולוגים ומטפלים מתחום בריאות הנפש, ההתפתחות האישית, העסקית והמקצועית