השבוע הורה שופט באנגליה לאוניברסיטת נורת'אמבריה לשלם פיצויים בסך 502 אלף דולר לשני סטודנטים, בעקבות תקרית יוצאת דופן שהתרחשה באוניברסיטה באביב 2015: במהלך ניסוי שהשתבש, ניתנה לסטודנטים בטעות מנת יתר של קפאין. המינון שניתן להם בניסוי היה חזק פי 100 מהמינון שהחוקרים התכוונו לתת להם.

 >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

במקום לקחת 0.3 גרמים של אבקת קפאין, החוקרים נתנו לסטודנטים 30 גרם של אבקת קפאין – השווה ללא פחות מ-300 כוסות קפה. הסטודנטים הובהלו לטיפול נמרץ לדיאליזה. על פי דיווחים במדיה הבריטית, תופעות הלוואי שלהם כללו דפיקות לב מואצות, רעידות, סחרחורת וראייה מטושטשת.

שני הסטודנטים הצליחו להשתקם לחלוטין, אך הטלגרף דיווח שהם השילו יותר מ-10 קילוגרם, ואחד מהם סבל מאובדן זיכרון זמני. אמנם מדובר במקרה קיצוני ביותר, אך הוא מוביל לשאלה: כמה כוסות קפה זה יותר מדי? ואיך נדע אם צרכנו יותר מדי קפאין ברמה מסכנת חיים?

"קשה מאוד להגיע למינון קטלני של קפאין באמצעות שתיית קפה", מסבירה ד"ר מגי סוויני, חוקרת קפאין, פוסט-דוקטורנטית בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. "מה שמונע להגיע למנת יתר זה הקושי שלנו לצרוך כמות כה מאסיבית של נוזלים".

סוויני טוענת שצריכה של כ-400 מ"ג ביום נחשבת לבטוחה לרוב המבוגרים. מדובר בכמות המצויה בכארבע כוסות קפה. אך כשאתם מגזימים וצורכים יותר קפאין ממה שהגוף שלכם מסוגל לעכל, אתם עלולים להתחיל לחוות תופעות לוואי של הרעלת קפאין.

 עוד ב-mako בריאות
>> מומחית פיענחה את שפת הגוף של טראמפ וזה מטריד
>> עייפים או בדאון? זה מה שאתם צריכים לאכול
>> כך תתאמני כמו איוונקה טראמפ

איך תדעו אם הגזמתם עם הקפה?

הנה חלק מהתסמינים שעלולים להעיד על מנת יתר של קפאין:

1. עצבנות

2. התרגשות

3. הסמקה בפנים

4. אינסומניה

5. הפרעת קצב לב

6. עוויתות בשרירים

7. מחשבות ודיבורים מבולבלים

כמה קפאין זה יותר מדי?

על פי ד"ר סוויני, המגבלה משתנה מאדם לאדם. "לרוב, תופעות לוואי של מנת יתר יופיעו במינון שהוא גבוה מ-500 מ"ג קפאין. אך הרגישות של אנשים לקפאין משתנה, בהתאם להבדלים במהירות שהגוף מעכל או מפרק קפאין".

ואם אתם מעדיפים את הקפאין שלכם בצורת שוט אנרגיה בקבוקון המכיל כ-200 מ"ג קפאין, אתם בסכנה גדולה יותר למנת יתר. "זה הופך למאתגר יותר כאשר יש מינון גבוה יותר של קפאין בכמות נוזלים נמוכה", מסבירה סוויני; "מקרים חמורים של צריכת קפאין שהובילו לסכנת חיים או למוות הם די נדירים, אך מבחינת מקרי חירום שהיו קשורים למשקאות אנרגיה הדבר הפך לנפוץ יותר, בהתאם לצריכה הגבוהה ולפופולריות של משקאות האנרגיה".

בשורה התחתונה: אתם לא צריכים לוותר על הקפה של הבוקר, כיוון שבמינון מתון – לקפאין יש לא מעט יתרונות בריאותיים. אבל אולי כדאי לצמצם בצריכת משקאות אנרגיה או כל משקה המכיל מינון גבוה של קפאין. 

(מקור)

וגם: הנשיא החדש של ארה"ב מכור לג'אנק פוד. למה הוא צריך לדאוג?