ישראלים אוהבים עוף, מהפסטרמה בכריך ועד לשניצל של אמא. הוא נחשב לחלבון רזה ובריא שאם מבשלים אותו בצורה הנכונה, הוא תוספת מעולה לתפריט דיאטה. אבל נראה שבמקרים מסוימים, הוא יכול להוות סכנה לא קטנה להרעלת מזון.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

דוח שפורסם השבוע על ידי ה-CDC (המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב) חושף את רשימת המאכלים שגרמו להכי הרבה התפרצויות של מחלות - התפרצות מוגדרת כמצב שבו לפחות שני אנשים לוקים באותה מחלה כתוצאה מאכילת אותו מאכל. ה-CDC אספו מידע משנת 2009 ועד 2015. בטווח זמן זה נרשמו יותר מ-5,760 התפרצויות של הרעלות מזון שגרמו ליותר מ-100,939 מחלות, 5,699 אשפוזים ו-145 מקרי מוות.

חזה עוף (צילום: Kamila i Wojtek Cyganek, Shutterstock)
בריא ומזין, אבל צריך להיזהר | צילום: Kamila i Wojtek Cyganek, Shutterstock

למרות שדגים גרמו למספר רב יותר של מקרים יחידניים של הרעלות מזון – המזון שנמצא הכי מועד לפורענות הוא עוף – שגרם ל-3,114 אנשים ללקות בהרעלת קיבה. בשר חזיר וירקות עם זרעים היו הבאים בתור ברשימה אחרי העוף, כאשר נרשמו 2,670 ו-2,572 מקרים של הרעלות קיבה (בהתאמה) בעקבות צריכתם.

למה העוף נמצא בראש הרשימה?

"עוף הוא מעין מאגר לסלמונלה", מסביר תומס גרמיליון, מנהל המכון למדיניות מזון באגודת הצרכנים בארה"ב לחדשות CBS. "דוח זה של ה-CDC מראה שמפקחים ממשלתיים ותעשייתיים צריכים לעשות יותר כדי להגן על הצרכנים מעוף לא בטוח". סלמונלה הוא חיידק שיכול לגרום לשלשולים, חום גבוה והתכווצויות במשך 12 עד 72 שעות לאחר אכילת המאכל המזוהם. סלמונלה יכולה להיות גם בביצים, גבינות, מיצים ופירות.

עוד ב-mako בריאות:
>> אכלה את אותה ארוחה בכל יום וירדה 16 קילו
>> לוהט מדי: כך תעשו סקס עם כמה שפחות מגע
>> בלי כפיפות בטן: כך תיפטרו מהשומן הבטני

למרות הממצאים, חשוב להדגיש כי עוף הוא מקור מעולה לחלבון רזה ומומלץ לצרוך אותו כחלק מתזונה מאוזנת ובריאה. אז לפני שאתם נכנסים לפניקה – לא, הממצאים האלו לא אומרים שאתם צריכים להפסיק לאכול עוף. מה שאתם יכולים לעשות כדי למנוע הרעלת קיבה, זה לזכור את הטיפים האלו, של מחלקת הבריאות ושירותי האנוש של ארצות הברית, שיסייעו לכם להפחית את הסיכון להידבקות בסלמונלה:

להימנע מלאכול בקר, ביצים או עוף לא מבושלים.

לרחוץ ידיים עם מים וסבון לפני שאתם נוגעים באוכל.

לנקות כל משטח שאתם משתמשים בו לבישול.

להימנע משימוש באותם כלים כשאתם מתנהלים עם מזון מבושל ולא מבושל.

להשתמש במד חום כשאתם מבשלים בקר או בשר, שיסייע לכם לדעת אם המזון מבושל ברמה בטוחה.