במסגרת המחקר, שפורסם בכתב העת Diabetes Research& Care, עקבו החוקרים אחר מצבם הבריאותי של כ-4,923 סוכרתיים מסוג 2 ביפן במשך כחמש שנים. 2,790 מהם היו גברים ו-2,133 נשים. הנבדקים מילאו שאלון שכלל 58 שאלות על הרגלי האכילה והשתייה שלהם, כולל כמה תה וקפה ירוק הם שותים מדי יום. המשתתפים התבקשו גם לספק מידע על תדירות הפעילות הגופנית ואם הם מעשנים או צורכים אלכוהול, וכמה שעות שינה הם ישנים בממוצע בכל לילה, זאת במסגרת המידע על אורח חייהם.  

מתוך 4,923 הנבדקים, 607 אמרו שהם כלל לא שותים תה ירוק, ו-1,143 אמרו שהם שותים כוס ביום. כ-1,384 אמרו כי הם שותים שתיים-שלוש כוסות ביום, ו-1,784 דיווחו על שתיית ארבע כוסות מדי יום. באשר לצרכני הקפה, 994 אמרו שהם לא שותים קפה, ו-1,306 אמרו שהם שותים עד כוס אחת מדי יום. 963 נוספים אמרו שהם שותים כוס כל יום, בעוד 1,660 אמרו שהם צורכים שתי כוסות נוספות.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

החוקרים ציינו כי בהשוואה לאלו שלא שתו תה ירוק או קפה, אלה ששתו משקה אחד או שניים היו בסיכויים נמוכים יותר למות מכל סיבה שהיא, והסיכויים הנמוכים ביותר לתמותה היו בקבוצה שבה שתו כמויות גבוהות ביותר של תה ירוק וקפה.

באופן ספציפי יותר, עבור תה ירוק, שתייה של עד כוס אחת ביום נקשרה לסיכון נמוך יותר למוות ב-15%, ואילו שתייה של 3-2 כוסות הייתה קשורה עם סיכון נמוך ב-27%. שתיית ארבע כוסות תה ירוק או יותר נקשרה לירידה של 40% בסיכון למות.

תה ירוק (צילום: grafvision, shutterstock)
אל תעצרו את עצמכם | צילום: grafvision, shutterstock

שותי קפה ראו יתרונות דומים. אלו שצרכו עד כוס אחת בכל יום היו בסיכון נמוך ב-12%, ואילו אלו ששתו כוס אחת ביום היו בסיכויים נמוכים ב-19%. שתיית שתי כוסות או יותר נקשרה לסיכון נמוך ב-41%, כך גילו החוקרים.

למעשה, הסיכון למוות היה נמוך עוד יותר עבור אלו ששתו גם תה ירוק וגם קפה מדי יום: 51% ירידה בסיכון אצל אלה ששתו 2-3 כוסות תה ירוק בתוספת 2 קפה או יותר; 58% הפחתה בסיכון אצל נבדקים ששתו 4 כוסות תה ירוק ויותר בתוספת כוס קפה בכל יום; וירידה של 63% כאשר הנבדקים שילבו 4 כוסות תה ירוק ומעלה ו-2 כוסות קפה או יותר מדי יום.

עוד ב-mako בריאות:
>>  התפריט הזה יכול לעזור לכם להגיע לגיל 100
>> 8 מאכלים שיגרמו לכם להיראות זקנים יותר
>> נמאס לכם להתעורר עייפים? זה הפתרון בשבילכם

לדברי עדינה בכר, דיאטנית קלינית במרכז DMC לטיפול בסוכרת: "סוכרתיים מסוג 2 נוטים יותר למחלות במחזור הדם, דמנציה, סרטן ושברים בעצמות. ולמרות מספר גדל והולך של תרופות יעילות, שינויים באורח החיים, כמו פעילות גופנית ודיאטה, חשובים כחלק מהטיפול בסוכרת בשילוב מד סוכר רציף ללא דקירות שמהווה את הדרך הטובה ביותר להבנת השפעת מזון ושתייה על רמות הסוכר בגוף. מחקר זה הראה כי שתיית קפה ותה ירוק באופן קבוע עשויה להועיל לבריאות בגלל תרכובות ביו-אקטיביות שונות שמשקאות אלה מכילים".