בפאנל הפתיחה של ועידת המשפיעים של חדשות 12 בהנחיית יונית לוי, שבו מתארח נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, הכריז ההיסטוריון פרופסור יובל נח הררי בשיחה על ישראל, המדורה והשבט כי אנחנו נמצאים בתקופה הכי שלווה בתולדות האנושות. "היום הרבה יותר אנשים מתים ברחבי העולם מהשמנת יתר מאשר מאלימות, שזה הישג עצום", טען. "סוכר זה היום חומר לאין שיעור מסוכן לחיים שלנו מאבק שריפה. זה באמת הישג עצום, וזה לא נס, זה משהו שבני אדם עשו".

הסוכר הלבן המעובד (סוכר מוסף) הוא פחמימה המורכבת משתי מולקולות – גלוקוז ופרוקטוז. הוא חסר כל ערך תזונתי, ויתרה מכך, עלול לפגוע בבריאות ולהגביר את הסיכון למגוון מחלות כגון מחלות לב וכלי דם, סוכרת ואף סוגי סרטן שונים, וכן תורם לבעיות בעור וגורם לדיכאון ולחרדה. ככל שהמזון שלנו מעובד יותר, ומבוסס קמח לבן וסוכר לבן, כך הוא גורם לעלייה מהירה וירידה מהירה של רמות הסוכר בדם, מה שרק מגביר את תחושת הרעב.

לעומת האנלוגיה של נח הררי לאבק שריפה, נוטים להשוות את הסוכר הלבן דווקא להרואין, שכן הוא ממכר מאוד. הסוכר גורם למוח להפריד דופמין, המוליך העצבי הגורם להנאה במרכז התגמול במוח, וגורם לנו לרצות עוד ועוד ממנו.  

 

המגפה של המאה ה-21

מספר הסוכרתיים נמצא בעלייה מתמדת בעולם כולו, וארגון הבריאות העולמי הכריז על המחלה כמגיפה עולמית בשנת 2006. על פי ההערכות, בשיראל יותר מחצי מיליון בני אדם סובלים מסוכרת ועוד כחצי מיליון סובלים מטרום סוכרת. 90-80 אחוז מתוכם אינם מודעים למצבם כלל. המחלה מהווה את סיבת המוות הרביעית בשכיחותה בישראל, בעיקר דרך סיבוכים בתפקוד הלב וכלי הדם. הקפידו על תזונה נטולת סוכר ושלבו פעילות גופנית בסדר היום שלכם. זה ישתלם. 

>> אובחנתם בטרום סוכרת? יש מה לעשות

>> מניעת מחלת הסוכרת היא אינטרס לאומי