כולנו רגילים להשתמש בשום במטבח, אבל האם אי פעם ניסיתם שום שחור? ידוע שלשום לבן יש לא מעט יתרונות בריאותיים שהקנו לו את הכינוי "האנטיביוטיקה של הטבע". אבל מתברר שיש סוג נוסף של שום שיש לו סגולות נוספות שהופכות אותו לאופציה טובה לשדרוג בריאותי של ארוחות. בדקנו אילו יתרונות יש לשום השחור והנה מה שמצאנו.

עקבו אחרינו בפייסבוק ותקבלו את כל הכתבות ישר לפיד >

אז מה זה בכלל שום שחור?

שום שחור הוא למעשה שום לבן שעבר תהליך של יישון בתנאים מבוקרים. לאחר כמה שבועות, השום הלבן הופך לשום שחור בעל מרקם מעט שונה מהשום הלבן, יותר רך ודביק. זה קורה בשל תגובה כימית בין חומצות אמינו בשום והסוכרים שבו, המתרחשת במהלך תהליך היישון, המכונה "תגובת מייאר". כיוון ששום שחור עובר תהליך ייחודי, יתרונותיו דומים אך שונים ליתרונות של שום לבן.

עשיר בנוגדי חמצון

בשום שחור יש יותר נוגדי חמצון בהשוואה לשום לבן, בערך פי שלושה מהכמות בשום לבן. נוגדי חמצון עוזרים לגוף שלנו להילחם ברדיקלים חופשיים הגורמים לנזקים בתאי הגוף, למחלות כרוניות ולהזדקנות מואצת.

תורם לבריאות כללית ומפחית מחלות לב

ממחקר שנעשה על חולדות מעבדה עולה כי שום שחור יכול לתרום להגנה על הכבד והכליות ויכול לעזור להפחתת בעיות הקשורות להשמנת-יתר. מחקר אחר שנעשה על חולדות מעבדה מצא כי שום שחור תורם לשיפור זרימת הדם ובכך עוזר להפחית סיכון לבעיות לב וכלי דם. למרות שטרם נעשו מחקרים דומים בבני אדם, קשה לדעת אם תהיה השפעה דומה גם עלינו, אבל אין ספק שמחקרים אלו מצביעים על פוטנציאל בריאותי של השום השחור.

יכול לשפר תפקוד מוחי

מחקרים שנעשו על חיות מעבדה מצביעים על יתרון פוטנציאלי נוסף לשום שחור בכל הנוגע לתפקוד מוחי. נמצא כי צריכת שום שחור יכולה להפחית עקה חמצונית במוח. עקה חמצונית היא מצב שבו הגוף אינו מסוגל להתמודד עם הרדיקלים החופשיים המצויים בו, בשל חוסר איזון בין נוגדי החמצון לרדיקלים החופשיים. נוגדי חמצון נלחמים ברדיקלים חופשיים ובכך מונעים נזקים לתאי הגוף. עקה חמצונית יכולה להזיק לתאים במוח ולפיכך לגרופם לפגיעה בתפקוד המוחי. למרות שמחקרים מצביעים על יתרון מסוים של שום שחור נגד עקה חמצונית, אם תאכלו הרבה ממנו, זה לא בהכרח יוביל להפחתה בעקה החמצונית בגוף. ומכיוון שהמחקרים עד כה נעשו על חיות מעבדה, טרם ניתן לקבוע שיתרון זה תקף גם בבני אדם.

שום שחור (צילום:  pkfotography, shutterstock)
צילום: pkfotography, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> 10 דרכים להפחית שומן בטני
>> האם הגיע הזמן להפסיק להשתמש בנייר טואלט?
>> איך אנשים מגיעים לגיל 100? נמצא הסבר מדעי

אנטי-סרטני

מחקרים שונים מראים כי לשום שחור תכונות אנטי-סרטניות. מסקירה של מחקרים שנעשו בנושא, עלה כי קשה להסיק חד משמעית כי לשום שחור השפעה משמעותית על גידולים סרטניים, אך החוקרים ציינו במאמרם שלמרות זאת, לשום שחור יש מאפיינים אנטי-סרטניים, שיחד עם תזונה בריאה יכולים לתרום להפחתת הסיכון לסרטן. עם זאת, הם מוסיפים שנדרשים מחקרים קליניים נוספים בנושא כדי להבין טוב יותר את ההשפעה שיש לשום שחור על מחלת הסרטן. דברים נוספים חשובים לא פחות שאתם יכולים לעשות כדי להפחית סיכון לסרטן כוללים הקפדה על שינה איכותית, פעילות גופנית, הפחתת סטרס ותזונה עשירה בירקות ובפירות, בין היתר.

יכול לעזור לחולי סוכרת

מחקרים שונים שנעשו בבעלי חיים מראים כי שום שחור יכול לעזור עם תנגודת לאינסולין, מצב שבו תאים בגוף לא מגיבים טוב להורמון אינסולין או מפתחים עמידות אליו. כתוצאה מכך, גלוקוז לא נספג בתאים בגוף וישנה עלייה ברמת הסוכר בדם, מצב המוביל לסוכרת מסוג 2. כיוון שנמצא כי שום שחור יכול לסייע במצב של עמידות לאינסולין, ייתכן שהוא מומלץ יותר לחולי סוכרת מסוג 2, אך מובן שלא במקום טיפול רפואי, אלא כתזונה תומכת.