ארוחת החג בראש השנה וארוחות החגים בכלל מרעיפים עלינו ארוחות עשירות וחגיגיות שעלולות להפוך לסיכון בריאותי לחלק מאיתנו. כדי ליהנות אך עם זאת למנוע את הסיכונים הטמונים בארוחות החג הדשנות, הנה כמה בעיות בריאות נפוצות והדרך להימנע מסיכון מיותר. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?  

צרבת: ארוחות דשנות, אלכוהול, אוכל עתיר שומן הופכים את הצרבת ל"מלכת החגים". מה שעוד מחזק את הצרבות זו הישיבה הממושכת במהלך הארוחה, אחריה ואף יותר אם ישנים על קיבה מלאה. השילוב יוצר, שריפה וכאבים ובוושט, עד שיש הסבורים כי מדובר בהתקף לב ופונים למיון.

ההמלצה היא לא להתפתות, לאכול מעט ולאט, במנות קטנות, להימנע מאוכל שמן וכן לקום מדי פעם מהשולחן, לנוע ולא ללכת לישון מיד לאחר הארוחה.

>> כל מה שצריך לדעת על צרבת ומניעתה
>
> מה כדאי לאכול כדי להקל צרבת

סוכרת: לסובלים מסוכרת חשוב להימנע מארוחות דשנות וכמובן מריבוי בסוכר, כולל דבש. ארוחות החג הן בדיוק ההפך - דשנות וכוללות סוכרים רבים. אלה גורמים לעלייה ברמות הסוכר והאינסולין בדם. כתוצאה מכך לתחושת כבדות, עייפות, בולמוס אכילה, שינה לא טובה וכן לעיכוב הירידה במשקל אם ישנה כוונה לכך.

ההמלצה היא למרות הפיתויים לשמור על מנות קטנות, להכין מגוון מנות מירקות טריים ומבושלים, להמעיט ככל הניתן מצריכת סוכר (דבש, סילאן, עוגות, עוגיות, פרות יבשים וכד'), שתייה מתוקה, קינוחים. מומלץ לבחור פרוסת עוגה קטנה או כמה פלחי תפוח עם מעט דבש לטובת המסורת. ניתן להמתיק בסטביה או בממתיק מלאכותי, אף אחד לא ירגיש כנראה בהבדל. 

סוכרת (צילום: shutterstock)
דאגו למגוון מנות מירקות טריים ומבושלים | צילום: shutterstock

טריגליצרידים גבוהים: סוכר מעלה באופן כמעט מיידי את רמת הטריגליצרידים. הכוונה לסוכר מכל סוג כולל פירות, מיצי פירות טבעיים, שתייה מתוקה, עוגות, עוגיות, דבש, סילאן וכן מזונות עתירי שומן. אלה בדיוק הדברים שתראו בשולחן החג. טריגליצרידים פוגעים בדפנות כלי הדם ומהווים גורם סיכון למחלות לב  המלצות  דומות לאלה של הסובלים מסוכרת.

ההמלצה היא להימנע עד כמה שניתן ממתוק, מבשר כבש וכל בשר שמן. להעדיף עוף, דג, או חלקי בקר רזים (סינטה או פילה).

כולסטרול גבוה: הכולסטרול עולה באכילת מזון עתיר שומן מן החי כמו כבש, אנטרקוט, צלעות, כבד, וכדומה. ניתן לטעום מעט כבד קצוץ לכבוד החג אך בעיקר לבחור סוגי בשר רזה כמו עוף, סינטה או פילה. חולי לב ובעלי יתר לחץ דם חייבים להיזהר. 

>> המזון המפתיע שמוריד כולסטרול

קשיי שינה: אחת הסכנות זה דום נשימה בשינה, אחד מגורמי הסיכון המגבירים את הסיכון ללקות בה זו האוכלוסייה בעלת השמנה ביטנית (כרס). הסיכון גובר כאשר לפני השינה צורכים  ארוחות גדולות. אכלו מנות קטנות, ואל תלכו לישון מיד לאחר הארוחה.

>> האם אתם סובלים מהפרעת שינה?

בדיקת כולסטרול (צילום: shutterstock)
בעלי יתר לחץ דם חייבים להיזהר | צילום: shutterstock

השמנה: כאשר אוכלים יותר מדי עולים במשקל כמובן. רבים עושים מאמצים כבירים במשך שבועות כדי לרדת מספר ק"ג וחבל לקלקל את ההישג ולעלות הכל ובריבית בשל החגים. אל תאפשרו לאף אחד, גם לא לעצמכם, להכניס לגוף מה שלא בריא לכם גם במחיר עלבון של מי שבישל מאכל מסוים למשל. זה הגוף שלכם הוא באחריותכם, שמרו עליו.

* ד"ר אולגה רז ראש תחום תזונה קלינית הפקולטה למדעי הבריאות אוניברסיטת אריאל