מכירים את האנשים שחייבים נשנוש לפני השינה? אמנם לא מומלץ לאכול ארוחה כבדה לפני שהולכים לישון, אבל אין בעיה עם נשנוש קל, כל עוד בוחרים אותו נכון. מאכלים מסוימים יכולים לעזור לכם להירדם ואילו אחרים יכולים לפגוע בשינה ואף יש מזונות שגם עלולים לגרום לסיוטים. ואם אתם יותר בקטע של נשנוש מלוח לפני השינה (או של ארוחת ערב מאוחרת), כדאי לכם להמשיך לקרוא. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

צריכה של מזון מלוח לפני השינה יכולה לפגוע באיכות שלה. הסיבה לכך היא שנתרן, אם צורכים יותר מדי ממנו, מעלה את לחץ הדם. ״אכילת ארוחה רוויה נתרן בערב יכולה לתרום להפרעות שינה. בין היתר בשל עלייה בלחץ הדם ואגירת נוזלים״, מסבירה סנדרה דרלינג, אוסטאופתית. ״התוצאה עשויה להיות שינה עם הפרעות, התעוררויות תכופות באמצע הלילה ותחושה בבוקר שלא נחתם״. 

>> המאכלים שיעשו לכם חלומות מוזרים

אך זו לא הדרך היחידה שבה מלח יכול להשפיע על השינה שלכם. צריכה מרובה של נתרן לפני השינה יכולה להוביל גם לאגירת נוזלים, ולביקורים תכופים בשירותים במהלך הלילה. 

מרבית האנשים בעולם צורכים פי 1.5 עד פי שניים יותר נתרן מהכמות היומית המומלצת. כך שככל הנראה שאתם צורכים יותר נתרן ממה שאתם צריכים מבלי לדעת. הפחתת צריכת המלח יכולה לעזור לבריאות הכללית שלכם ולשינה שלכם בפרט כשזה נוגע לארוחת הערב ונשנושים ליליים. 

אישה אוכלת פיצה (צילום:  AS photo studio, shutterstock)
צריכה מרובה של נתרן מעלה את לחץ הדם ומשבשת את השינה | צילום: AS photo studio, shutterstock

>> הרגלי האכילה שכדאי להיפטר מהם לשינה טובה

אז מה עושים? 

אם ארוחת הערב שלכם רוויה נתרן (מומלץ שלא, כמובן), אז לכל הפחות כדאי לסיים אותה שלוש שעות לפני שאתם הולכים לישון. במיוחד אם מדובר במזונות שהם גם מטוגנים, שומניים או מעובדים, כיוון שלמערכת העיכול שלנו לוקח יותר זמן לעכל אותם וכשזה קרוב מדי לשינה - זה יכול ממש לשבש אותה. עדיף לאכול מזון קל יותר, כמו חלבון וירקות. ואם אתם חייבים נשנוש לפני השינה, כדאי לבחור באופציות בריאות וקלילות יותר שכוללות מזונות שתורמים לשינה, כמו בננה ושקדים. הנה כמה חטיפים ליליים שלא יפגעו בשינה שלכם.