אנחנו ניגשים לרופא המשפחה לבקש בדיקות דם אך לא תמיד מקבלים את הבדיקות שאנחנו באמת צריכים. זה מה שאתם צריכים לדרוש - אחת לשנה:

בלוטת התריס

בלוטת התריס חשובה לחילוף החומרים, ולבקרה על משק וויסות רמות הסידן בגוף. בחוסר איזון תופעות הלוואי יכולות להיות מאד לא נעימות ולשבש את הגוף הורמונלית, לגרום לדפיקות לב מהירות, עייפות ותשישות חמורה, יציאות לא מאוזנות, ירידה או עלייה במשקל ועוד.
מה לבקש? בדיקת TSH T4 .

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

לבלב

הלבלב הוא איבר רגיש ביותר, שקשה מאד לטפל בו כאשר יוצא מאיזון. הוא אחראי על הפרשת האינסולין - ההורמון שסופג את הסוכר לתאים, ועל הפרשת אנזימים וסודיום ביקרבונט למערכת העיכול. כאשר יש דלקת בלבלב ניתן יהיה לראות בדם רמה גבוהה של אנזימים מסויימים, ובמקרים בריאותיים שונים רמתם גם תעלה, למשל גם בכיב קיבה (אולקוס), דלקת קיבה.
מה לבקש? בדיקת עמילאז ליפאז.

מדדי דלקת

מדדי דלקת עולים כאשר הבריאות לא מאוזנת. ערך גבוה של דלקת בדם מסכנת את הבריאות ומהווה בסיס להתפתחות מחלות כרוניות שונות. במקרה של חום שלא עובר , בעזרת הבדיקות ניתן להבין האם יש דלקת בדם, אך ידרש אבחון מקיף יותר על מנת להבין את הבריאות הכללית.
מה לבקש? CRP ו-ERS 1 HOUR.

איש עייף (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
בעיקר כשמרגישים עייפות ותשישות - כדאי לבצע בדיקות דם | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד ב-mako בריאות:
>> לא רק לג'ינג'ים: ממה עשויים הנמשים שלכם?

>> בוטוקס בסינית: הפתרונות הטבעיים שיעלימו את הקמטים
>> מתים מרעב? 6 ארוחות הבוקר שישביעו אתכם

ויטמינים ומינרלים

ויטמינים ומינרלים חשובים לתפקוד מערכות הגוף, חוסר באחד או יותר מהם יכול לגרום לירידה משמעותית בחיוניות, ולגוף לתפקד בצורה לא מאוזנת.
מה לבקש? B12, פריטין, מגנזיום,אשלגן, סידן, ויטמין די, חומצה פולית ורצוי לנסות לבקש גם אבץ (לא תמיד קופות החולים מאפשרות).

תפקודי כבד ופרופיל שומנים 

הכבד הוא איבר חשוב ביותר שמסנן את הרעלים מהדם, מייצר וממיר חומרים לפעילים. כאשר תפקוד הכבד לא מאוזן, הגוף לא מצליח להיפטר מחומרים רעילים והם מצטברים בגוף. תפקודי כבד גבוהים יכולים להעיד על כבד שומני, מצב נפוץ מאד שרצוי לאבחן ולטפלו בהקדם. כשיש כבד שומני יכולים להופיע כאבי בטן מתחת לצלעות, עייפות וכבדות לאורך היום, יציאות לא סדירות וקושי בספיגת ויטמינים וירידה במשקל

תפקודי כבד הם בדיקות שבשגרה ואין כל בעיה לדרוש אותן מרופא המשפחה. היא מומלצת במיוחד לאנשים שנוטלים תרופות, ולכל אדם שמעוניין לבדוק את מצב הכבד. נשים בהריון ואחרי לידה: במידה שמרגישות גירוד עז בגוף, פריחה לא ברורה, עודף משקל קיצוני או אחד מהתסמינים שצויינו, רצוי גם אז לדרוש לבצע תפקודי כבד.
מה לבקש?  בילירובין, GOT ,GGT ,ALKP כולסטרול וטריגליצרידים. 

נטלי שוינקלשטיין היא נטורופתית, מומחית לרפואה טבעית למשפחה. 

>>  בטור הקודם: איך העולם יכול היה להיראות כטבעוני?