בחג פסח משמינים, לפחות לפי המיתוס המקובל. אבל איך באמת המצות תורמות לעניין? אז ככה: במצה ממוצעת יש בערך 130 קלוריות, וזה אפילו פחות מ-2 פרוסות לחם רגיל. מצה מקמח מלא בריאה יותר, אם כי כמות הקלוריות לא נמוכה בהרבה. בשוק קיימות גם מצות קלות, שהן קצת קטנות יותר, ומכילות כ-90 קלוריות ביחידה.

אם כן, מצה היא ככל הנראה לא הבעיה הגדולה של פסח אלא מה שמורחים עליה, או יותר נכון כמות הממרח, שיוצאת הרבה יותר גבוהה מאשר על הלחם. כשמדובר בגבינה זה מצוין, אבל אם מדובר בחמאה או שוקולד למריחה, רק הממרח עלול להגיע ל-300 קלוריות. מבחינה זו כבר אפילו עדיף לקנות מצות בציפוי שוקולד, זה יוצא פחות קלוריות ממצה רגילה שנמרח עליה שוקולד בבית.

כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ומה לגבי שאר המזונות הכשרים לחג? בעוגות והעוגיות של פסח יש לרוב כמות גדולה של אגוזים, קוקוס ושוקולד, שמכילים יותר קלוריות מקמח. במתכונים של עוגות כשרות לחג יש בדרך כלל גם יותר שמנת מתוקה, והעוגות יותר כבדות ודחוסות, כך שבסופו של דבר כמות הקלוריות גבוהה יותר. בנוסף, בעוגות פסח יש בדרך כלל אחוז שומן גבוה יותר וזה כמובן חסרון בריאותי. בעוגיות קוקוס או בוטנים יש בממוצע 100 קלוריות בעוגייה קטנה, בעוגיית יין בערך 150 קלוריות, ובעוגיות גדולות שמצופות שוקולד זה בממוצע 200 קלוריות בעוגייה אחת – כמו ב-2 כריכים מלחם קל.

אבל למרות זאת, חשוב לזכור כי בחלק מהעוגיות ישנם יתרונות בריאותיים: למשל בעוגיות בוטנים יש הרבה ויטמינים ושומנים איכותיים שעוזרים להפחתת הכולסטרול. לאחרונה יצאו גם מחקרים לגבי היתרונות של קוקוס, שעוזר למניעת סכרת, ובניגוד למה שחושבים דווקא מפחית את רמות הכולסטרול ואת הסיכון למחלות לב. יש בו גם הרבה מינרלים כמו אשלגן ומגנזיום, והוא אפילו עוזר לדיאטה כי הוא גורם לתחושת שובע לזמן ארוך.

איך אפשר לרדת במשקל במהלך החג?

להלן תפריט של 1,000 קלוריות, המכיל מצות רגילות וגם עוגית פסח, ומאפשר ירידה במשקל - 

ארוחת בוקר:

מצה (רגילה / קמח מלא) עם 2 כפות קוטג' 5%, ירקות טריים, שתיה חמה

ביניים:

פרי

ארוחת צהריים:

חזה עוף + שעועית ירוקה ברוטב עגבניות ושום + סלט חסה וגזר עם כף שמן זית + 3 כפות סלט סלק

אחר הצהריים:

עוגית קוקוס או יוגורט פירות 1.5% או חצי מצה בציפוי שוקולד, שתיה חמה

ארוחת ערב:

מצה (רגילה / קמח מלא) עם כף אבוקדו + חביתה (ביצה אחת וכפית שמן) + סלט ירקות גדול + כף טחינה

לילה:

פרי או יוגורט פירות 1.5% או 2 מעדני דיאט 0%

>> וגם: מה אוכלים ביום של הסדר?