פסח אמנם נגמר אבל המנגלים של יום העצמאות עוד לפנינו, ורבים מאתנו כבר מרגישים על מתניהם את נזקי ארוחות החג הדשנות. אם-כן, מה השיטה הכי מהירה להפטר מהשומנים שצברנו במהלך החג?

בסופו של דבר הדרך הבריאה והנכונה ביותר היא דיאטה מאוזנת שמותאמת אישית לכל אחד, אבל לכל מי שמחפש פתרון מהיר עד להתאמת התפריט האישי שלו, כדאי לדעת את הנתון הבא: על פי מחקרים, הדיאטה שמשפיעה בצורה הכי מהירה מבוססת על תפריט שמכיל בעיקר ירקות וחלבונים, בלי פחמימות כמו לחם, מאפים, פסטה, פתיתים, אורז, וכל מה שמכיל סוכר לבן. תפריט כזה יוצר דיכוי תאבון מאחר שתוצרי פירוק החלבון משפיעים על מרכז הרעב והשובע במוח, ובמקביל תפריט זה גורם לגוף לשרוף יותר אנרגיה, כך שהוא מזרז את ההפחתה במשקל. כאשר מוסיפים לחלבונים בתפריט גם פירות ואגוזים – מקבלים תפריט מאוזן יותר וקל לביצוע, שעקב ההשפעה המשתנת של הפירות תוצאותיו לא פחות טובות.  

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

אז באופן מפתיע, ההמלצה היא בעצם להמשיך לא לאכול לחם - רק עוד כמה ימים. מאחר שתפריט דיאטה זה אינו בהכרח מתאים לכולם הוא מיועד ל-3-4 ימים בלבד. מוכנים לדיאטת חלבונים קצרה?

  • התפריט לא מתאים למי שסובל מנטייה לסוכרת.
  • התפריט מכיל כ-1,200 קלוריות.

דיאטת פירות וחלבונים

ארוחת בוקר:

יוגורט 1.5% + 3 חצאי אגוז מלך + מנת פרי

ביניים:

מנת פרי

צהריים:

150 גרם עוף או 150 גרם דג סלמון או ספל גרגרי חומוס / שעועית לבנה +ברוקולי / כרובית

+ סלט ירקות גדול עם כף טחינה

ארבע:

מנת פרי + 10 שקדים

ערב:

ביצה או קופסת טונה + מאה גרם גבינה 5% (מכל סוג) + סלט ירקות גדול עם כף שמן זית

לילה:

מנת פרי + יוגורט 1.5%

מהי מנת פרי?

  • כל שורה היא מנה וכל מנה מכילה בין 80 ל 100 קלוריות

חצי מלון בינוני (בערך חצי קילו)
שמינית אבטיח (350 גרם שקול ללא קליפה) (בערך 3 כוסות)
אגס גדול
אפרסק גדול או 2 אפרסקים קטנים
2 נקטרינות
בננה אחת
דובדבנים: כוס חד פעמית (150 גרם)
חצי מנגו
3-4 משמשים
ענבים: כוס חד פעמית
2 שזיפים גדולים
תפוח בינוני עד גדול
2 תאנים
2 תמרים
2 קלמנטינות
תפוז אחד
2.5 כוסות תותי שדה
2-3 קיווי
5 פסיפלורה

פירות (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
עם זאת, לא כדאי לאכול פירות באופן חופשי - בעיקר בגלל הסוכר והקלוריות | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

האם יש פרי שעדיף על אחרים?

לכל פרי יש את היתרונות שלו וכל אחד תורם לגוף דברים חשובים אחרים. באבטיח, למשל, יש הרבה ליקופן, שעוזר נגד קטרקט וסרטן. במלון יש יותר ויטמין C מפירות אחרים ואשלגן שדרוש לשריר הלב, ובענבים אדומים ושזיפים תמצאו נוגדי חמצון שמפחיתים את רמות הכולסטרול.

אין הבדל גדול בין הפירות מבחינת כמות הסוכר והקלוריות: הפירות שנחשבים משמינים יותר - כמו מנגו או ענבים, מכילים בערך 65 קלוריות במאה גרם, וזה רק ב 10-20 קלוריות יותר מפירות אחרים, כך שתיאורטית כל פרי יכול להיות "משמין". מה שקובע זה רק הכמות שאוכלים.

פירות וסוכרת

לא כדאי לאכול פירות באופן חופשי - בעיקר בגלל הסוכר והקלוריות, אבל אנשים שסובלים מרמות גבוהות של טריגליצרידים או מסכרת צריכים להיזהר במיוחד. בנוסף, במקרים של סוכרת, לא כדאי לאכול את הפרי כנשנוש בין הארוחות, אלא כקינוח מיד לאחר ארוחה כי אז מרכיבי הארוחה יווסתו את ספיגת הסוכר מהפרי.

יש פירות שעדיפים בסוכרת ומבחינת לתחושת שובע - במה שנקרא אינדקס גליקמי, שבעצם אומר באיזו מהירות הסוכר נספג לדם. אבטיח, למשל, פחות מומלץ לחולי סוכרת ופחות משביע כי הסוכר שבו נספג מאוד מהר לגוף. הפירות שעדיפים מבחינה זו הם שזיפים, אפרסקים, ואפילו מנגו ודובדבנים.

לילדים שלא אוכלים ירקות, הפירות מספקים את כל הוויטמינים?

אין ספק שפרי זה אחד הנשנושים היותר בריאים לילדים, אבל לא רצוי לוותר על ירקות, כי הגוף לא בהכרח יקבל את מה שצריך. לדוגמה, במלון יש הרבה ויטמינים, אבל בפלפל אדום יש פי 10 ויטמין C מאשר בתפוח ואפרסק. בעגבנייה יש פי 5 ויטמין C מאגס, ובגזר – פי 10 ויטמין A מאשר במנגו או משמש. כך שגם אם אוכלים 3 מהפירות האלו לא מגיעים לכמות הוויטמינים שצריך.

מילה על שייקים

אם שותים מיץ או שייק מפירות טריים ומיד לאחר ההכנה, רוב הוויטמינים לא נהרסים ואפילו לגוף יותר קל לספוג אותם בצורה זו. מאידך, אם קונים שייק מפירות שנחתכו כמה שעות קודם, הוא לא תורם הרבה לגוף - במיוחד אם הוא מכיל גם סוכר - זה עלול להגיע ל-300 קלוריות למנה.

>> מצאנו את הדיאטה המושלמת לחופשה