חינוך לתזונה בריאה מגיל הילדות חשוב יותר מהציון במתמטיקה, ועם זאת, רבים מההורים נוטים לוותר על התעקשות ומריבות דווקא בתחום זה. כאשר מציעים לילדים שפע של פירות וירקות, אגוזים ופירות יבשים, במקום ממתקים עתירי סוכר וצבעי מאכל או חטיפים מלאי שומן לא איכותי ומלח, הם גם מתרגלים למזון הבריא.

ואכן, העיקשות של הילדים, יחד עם יצרני הממתקים שמפתים אותם בפרסומות ובשיטות שיווק, גורמים לכך להיראות כמו מלחמה אבודה מראש. אם כך, עולה השאלה, איזה ממתק פחות מזיק להם?

כמות הסוכר

להלן בדיקה ממוצעת:

האם עדיף ממתקים ללא סוכר?

רוב סוגי הממתיקים המלאכותיים מזיקים לבריאות, פרט למקרים בהם מדובר בממתיק על בסיס החומר שנקרא "סוכרלוז" או על בסיס הצמח "סטיביה". לפיכך, סוכריות וארטיקים שמכילים את הממתיקים הללו, כנראה עדיפים על אלו שמכילים סוכר. אם הסוכרייה או הארטיק מכילים אספרטיים, או אצסופלאם, או סכרין, מדובר בממתיקים מזיקים.

צבעי מאכל טבעיים?

אבל השיקול אינו רק כמה סוכר יש בממתק, אלא בנוכחותם של גורמים נוספים כמו צבעי מאכל מזיקים או טבעיים, או כמות וסוג השומן בממתק, כשהמזיק ביותר יהיה ממתק שיש בו שילוב של סוכר, שומן לא בריא וצבעי מאכל סינתטיים מזיקים. הממתק הפחות מזיק יהיה זה שיש בו "רק" סוכר, ללא צבעי מאכל מזיקים, ואם יש בו שומן – הוא יהיה שומן איכותי, כמו למשל מאגוזים או שקדים. ההתייחסות לסוכר ולשומן צריכה להיות ביחס לגודל המוצר.

 

הפחות מזיקים בין המוצרים הללו:

  • שלווה - ממתק טבעי, עם אחוז סוכר ושומן נמוך, מכיל ויטמינים, סיבים תזונתיים וערך תזונתי גבוה.
  • חטיפי דגנים - מכילים פחות סוכר, מכילים סיבים תזונתיים, מועשרים בויטמינים, עשויים מרכיבים טבעיים.
  • ארטיק קרח - מכיל פחות סוכר מממתקים אחרים וגם מארטיקים על בסיס שוקולד, וללא צבעי מאכל.
  • מרשמלו לבן כרמית - מכיל קצת פחות סוכר מסוכריות על מקל, וללא צבעי מאכל.

 המזיקים ביותר:

  • סוכריות גומי - מכילות צבעים מזיקים.
  • וופלים - מכילים אחוז גבוה של שומן טרנס לא בריא ושל סוכר.
>> בטור הקודם: איזו גבינה לבנה הכי בריאה?