למה אנשים שעושים יוגה הם תמיד מאושרים כל כך? כנראה בגלל שזה האימון הכי מרגיע שיש. יש תנוחות יוגה שיעשו לכם טוב בגוף, יאריכו את השרירים, ירגיעו את הרוחות ויחזקו את רצפת האגן. וחוץ מאלה, הן גם יוכלו לעזור לכם עם הלחץ דם, אחרות יקלו על תהליך העיכול שלכם. הנה 6 תנוחות שימושיות שיעשו לכם טוב בגוף ובנפש:

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

1. תנוחת חצי גשר (סטו בנדה)

התנוחה הזו עובדת על הרגעה, פתיחת החזה, נשימה ומערכת העיכול. מתחילים בשכיבה על הגב ומרימים את הישבן- התרגיל עובד במיוחד על הרגליים ועל הישבן. אם קשה לכם, אפשר להניח משהו מתחת לאגן ואז לשלב את כפות הידיים מסביב החפץ ולפתוח את החזה. הסנטר צמוד לגוף, לעבר החזה, והחזה והצלעות פתוחים. התרגיל גם יעיל לבעיות בצוואר. הפנו את מבטכם אל עבר הצלעות ותראו איך הן מתרחבות עם כל נשימה.

יוגה יוגה (צילום: Shutterstock/)
תנוחת הלוחם | צילום: Shutterstock/

2. תנוחת הלוחם

זו תנוחה ממריצה שמעלה את רמת האנרגיה ועובדת מאוד על רצפת האגן. כדאי לעשות אותה בעיקר כשרוצים להמריץ ולעורר. יש שתי וריאציות לתנוחה - או שכרית כף הרגל נוגעת ברצפה בלי העקב, או שכל כף הרגל מונחת על הרצפה. כשמוסיפים את המבט למעלה התנוחה עובדת יותר.

עוד ב-mako בריאות:
>> מקרה או גנטיקה: מה הסיכוי שיצאו לכם תאומים?
>> לחוצים? הנה 8 דרכים להשתחרר ב-5 דקות

>> ללא מרשם: התופעה המוזרה שתגרום לכם התרופה הפשוטה הזאת

3. כלב מביט מטה

תנוחה שגורמת לפתיחת חזה רחבה, טובה מאוד למפרקי הגוף – מרפקים, ברכיים, ירכיים וקרסוליים - כל המפרקים נמתחים. מומלץ מאוד לנשים שהולכות הרבה עם העקבים, משום שמתקצר להן גיד האכילס, ומועיל גם למי שיש לו דורבן, או למי שיש לו בעיות מפרקים. התרגיל גורם להארכה של השרשרת האחורית של הגוף, מאחורי הרגליים ועד הגב.

4. תנוחת העץ (וריקשאסנה)

התנוחה הזו טובה למיקוד שיווי המשקל ולריכוז, אפשר לעשות את זה קשה יותר כשמרימים את הידיים למעלה ועוד יותר כאשר מסיטים את המבט למעלה אל התקרה. התנוחה מצוינת לריכוז, אנשים שיש להם בעיות ריכוז יכולים להשתמש בה כתחליף מצוין לריטלין. בנוף, התנוחה עובדת על שרירים מייצבים ומקרבים – על הישבן והבטן והיא בסך הכל מאוד מאתגרת כי כל הגוף נשען על רגל אחת.

יוגה יוגה (צילום: Shutterstock/)
פיתול | צילום: Shutterstock/

 5. תנוחת פיתול

מדובר בתנוחת ישיבה, כשרגל אחת ישרה ואחת מכופפת ומחבקים את הידיים מסביב לברך. כל תנוחות הפיתול טובות להפעלת המערכת העצבית שסביב עמוד השדרה, ברגע שאנחנו מפתלים נרגיש שמשתחרר חום בגב ובכלל בגוף וזו תנוחה המעוררת מאוד את המערכת הפרה-סימפטטית. יעילה במיוחד למי שסובל מבעיות איטיות בעיכול. לאורך התנועה חשוב להישאר זקופים ולא לכופף את הגב. אם תרצו לאתגר את עצמכם, נסו להפגיש את הידיים מאחורי הגב.

יוגה יוגה (צילום: Shutterstock/)
עמידת נר | צילום: Shutterstock/

6. עמידת נר

התנוחה עובדת על השרירים המייצבים, על פתיחת חזה, על מערכת העיכול ותהליך חילוף החומרים, על שרירי הרגליים ועל מערכת כלי הדם. בכל התנוחות ההפוכות, כל כל הדם זורם לכיוון הראש, מה שעוזר ליכולתם של כלי הדם להתרחב. לכן תנוחות הפוכות הן טובות לאנשים שסובלים מבעיות לחץ דם.

* ייעוץ לכתבה: שקד אחי יובל, מורה ליוגה ויוגה טיפולית.

 >> אתם בלחץ? הדבר שלא חשבתם שירגיע אתכם