מרבית האנשים יעסקו בפעילות גופנית כי הם רוצים לשמור על הבריאות או לרדת במשקל (או שניהם). אבל מה אם נגיד לכם שאורח חיים פעיל יכול גם לשפר לכם את העור, את הזוגיות ואת המוח? הנה כמה יתרונות מפתיעים ופחות ידועים לפעילות גופנית.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

פחות קמטים

מלבד שמירה על המשקל ועל הבריאות, לפעילות גופנית יש יתרון משמעותי נוסף - היא תורמת לבריאות ושיפור מראה העור. ידוע שפעילות גופנית מפחיתה סטרס, שהוא אחד הגורמים התורמים להיווצרותם של פצעונים, כך שזה יעזור לכם במיוחד אם אתם נוטלים לסבול מפצעונים כתוצאה ממתח נפשי. נוסף על כך, פעילות גופנית מזרימה ביעילות רבה יותר דם לתאי הגוף, כולל לתאי העור. בדם יש חומרים מזינים שחשובים לתפקוד תקין של תאי העור ובכך הוא תורם לעור בריא וזוהר יותר. ואם כל זה לא היה מספיק, אז פעילות גופנית גם תורמת להזעה, שפותחת את הנקבוביות בעור ומאפשרת לו לנשום טוב יותר. ישנם מחקרים שאף מראים כי פעילות גופנית יכולה להפחית קמטים.

יותר יצירתיות

מה הקשר בין פעילות גופנית ליצירתיות? ובכן, מתברר שיש קשר משמעותי. מחקר שפורסם בשנה שעברה בכתב העת המדעי Scientific Reports, מראה כי הליכות מהירות או פעילויות אחרות בעצימות בינונית שנעשות באופן יומיומי משפרות את היצירתיות ואת הדמיון. הם אף מצאו כי ככל שאתם פעילים יותר, כך תהיו יצירתיים יותר. זה לא מפתיע, בהתחשב בכך שמחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית לתפקוד קוגניטיבי טוב יותר ולשיפור הזיכרון. זה ככל הנראה קשור לכך שפעילות גופנית משפרת את זרימת הדם למוח ואולי גם לכך שהיא מפחיתה סטרס, מה שמאפשר למחשבות שלנו להסתדר ועוזר לדמיון שלנו להמריא.

קמטים במצח (צילום:  Zhur_Sa, shutterstock)
משפר את מראה העור | צילום: Zhur_Sa, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> "התעקשתי שזו לא אנורקסיה - אף אחד לא האמין"
>> המזונות שמומלץ לאכול בזמן סטרס
>> "יומיים אחרי הניתוח קרה נס - הוא חזר לדבר"
 

שינה טובה יותר

פעילות גופנית דורשת מאמץ רב שדורש מהגוף שלכם לנוח כדי לאגור אנרגיות מחודשות. וכשהגוף זקוק למנוחה, קל יותר להירדם ולישון טוב יותר. אם תתמידו בפעילות גופנית, סביר להניח שתתחילו לשים לב שאתם ישנים טוב יותר; נרדמים מהר יותר וישנים שינה עמוקה ואיכותית יותר. ויתרון נוסף? ייתכן שאפילו תתחילו לקום מוקדם יותר ולהפוך לאנשי בוקר. כי כשאתם ישנים טוב יותר, קל לכם יותר להתעורר בבוקר.

אישה ישנה על הבטן (צילום: wavebreakmedia, shutterstock)
אתם הולכים לישון טוב יותר | צילום: wavebreakmedia, shutterstock

חיזוק מערכת היחסים

זוגות שמתאמנים ביחד - נשארים ביחד. מחקרים מצביעים על כך שזוגות שעושים פעילויות מרגשות ביחד, כלומר פעילויות מרתקות ושוברות שגרה - חווים סיפוק גדול יותר ממערכת היחסים ומרמת אינטימיות גבוהה יותר. הכוונה היא כמובן לכל פעילות שונה, זה יכול להיות אימוני כושר משותפים או משחקי קופסה או כל דבר אחר שטרם עשיתם ושמאתגר את הגוף ואת המוח. לפי החוקרים, זה יכול לעזור לזוגות להתמודד עם השלב שאחרי "שלב ירח הדבש", השלב שבו שעמום ושגרה נכנסים למשוואה ועלולים לפגוע באיכות הקשר. 

זוג נשים (צילום: Mego studio, Shutterstock)
דרך בריאה לשפר את הזוגיות | צילום: Mego studio, Shutterstock

פחות נשירת שיער

אם אתם חווים אובדן או דלדול שיער בעקבות סטרס, ייתכן מאוד שפעילות גופנית תעזור לכם להאט את קצב הנשירה. סטרס וחרדה גורמים לעלייה ברמת הקורטיזול בגוף. קורטיזול הוא הורמון הידוע בכינויו "הורמון הסטרס", הגורם לחוסר איזון הורמונלי שמאיץ התקרחות. מחקר שפורסם בכתב העת PLOS One הראה כי אצל גברים שעסקו בפעילות גופנית, יש ירידה של 40 אחוזים ברמת הקורטיזול בגוף, בהשוואה לגברים שלא מתאמנים כלל. מובן שאובדן שיער יכול להיות גם גנטי ובמצב זה, פעילות גופנית לא בטוח תתרום הרבה. אך אם חוויתם לאחרונה נשירת שיער בשל סטרס, זה בהחלט יכול לעזור קצת.