לא משנה כמה פעמים מומחים יזהירו נגד דיאטות בזק - תמיד תבוא דיאטה חדשה טרנדית שתטען שהיא הסוד לירידה סופר מהירה במשקל. כשלמעשה, היא תעשה יותר נזק מאשר טוב לגוף שלכם. הדיאטה התורנית נקראת "דיאטת צבא" – וממש לא כדאי לנסות אותה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

ולוגרית יו טיוב אמריקאית בשם קנדס לורי ניסתה את הדיאטה ונשברה אחרי 3 ימים שבהם הרגישה רעבה וחסרת אנרגיות באופן תמידי.

לא רק שהתפריט כולל כמות קלוריות מזערית – הארוחות הן ביזאריות לחלוטין ולא טעימות בלשון המעטה. הדיאטה בנויה על צריכה קלורית מדודה: ביום הראשון, צורכים 1,300 קלוריות, ביום השני זה יורד ל-1,200 קלוריות וביום השלישי 1,100 קלוריות. בארבעת הימים הנותרים, יש לצרוך 1,500 קלוריות ביום.

בסרטון ניתן לראות את קנדס אוכלת ארוחת בוקר, הכוללת קפה, צנים עם חמאת בוטנים וחצי אשכולית. בארוחת הצהריים, היא נאלצת לאכול ארוחה מוזרה למדי: קפה, קופסת טונה וצנים. שתי הארוחות לא השביעו את קנדס.

"אני מרגישה מאוד עייפה, כואב לי הראש ואני עצבנית!", אמרה בסרטון. אחת ארוחות הערב שאכלה כללה שילוב הזוי של שתי נקניקיות, ברוקולי, חצי בננה, חצי כוס גזרים וכף גלידת וניל.

ביום השלישי לדיאטה, אחרי ארוחת בוקר שכללה תפוח, קרקר ופרוסת גבינת צ'דר וארוחת צהריים שכללה ביצה וצנים – קנדס התקשתה להמשיך. "אני מרגישה מסוחררת היום. אני מאוד רעבה, מאוד עצבנית ומאוד עייפה, זה מטופש".

מהר מאוד הגיעה קנדס למסקנה שהיא ממש לא ממליצה על "דיאטת צבא". "אני לא ממליצה על זה לאף אחד. לא אכפת לי כמה רזים תהיו וכמה מהר זה יקרה. ארוחות הערב שלי היו מוזרות". בנוסף, אמרה שהיא התקשתה לישון כמו שצריך והרגישה רע מאוד בכל התהליך.

קנדס לורי2 (צילום: YouTube/Candace Lowry)
טונה וגלידה לארוחת ערב. קנדס לורי מנסה את "דיאטת הצבא" | צילום: YouTube/Candace Lowry
עוד ב-mako בריאות
>> האימון שישרוף שומן תוך חמש דקות בלבד
>> למה גוגל יצרה 20 מיליון יתושים במעבדה?
>> תציצו במראה: האם יש לכם נמשים בעיניים? 

"זה גם היה מאוד מוזר ששותים כל כך הרבה קפה כשצורכים כל כך מעט קלוריות. הרגשתי היפר כל הזמן אבל גם הרגשתי שסוף העולם מתקרב והייתי לחוצה מאוד".

"טרנד חולף שלא יביא לירידה במשקל שתחזיק לאורך זמן"

"דיאטת הצבא" טוענת כי ניתן באמצעותה להוריד עד 4.5 קילוגרמים ב-10 ימים בלבד. אבל תזונאים רבים מזהירים מפני ההשלכות שלה. "אם אתם רגילים לאכול בין 2,000 ל-2,500 קלוריות ביום, ירידה כזאת דרסטית בכמות הקלוריות תהיה קשה לביצוע", מסבירה ליסה דרייר, דיאטנית, לאתר FOX8. "אתם תהיו עייפים, עצבניים ותתקשו להתרכז. בנוסף, יהיה קשה להתאמן ואני חוששת שתהיו די רעבים".

ומה לגבי ארוחת הערב שכללה נקניקיות? "אני אף פעם לא ממליצה על נקניקיות או כל בשר מעובד, כיוון שהם מקושרים לסיכון גבוה לחלות בסרטן".

מסקנתם של דיאטנים לגבי "דיאטת הצבא" דומה לזו של קנדס – היא מאוד לא מומלצת.

"מדובר בטרנד חולף שלא יוביל לירידה במשקל בריאה שתחזיק לאורך זמן", אומרת הדיאטנית איליין מגי ומוסיפה כי פעילות גופנית היא המפתח לירידה במשקל. כמו כן, היא טוענת שישנן השלכות פיזיות ורגשיות לדיאטות שהן כה מגבילות. "זה יכול להוביל למעגל קסמים של ירידה מהירה במשקל ועלייה מהירה במשקל, שיכול להחליש את מערכת החיסון". דיאטות כאסח למיניהן אמנם יאפשרו לכם לרדת במשקל במהרה, אבל התפריט המצומצם ישאיר אתכם רעבים יותר ולבסוף תחזרו לאכול ותעלו בחזרה את כל הקילוגרמים שהשלתם. ההמלצה הרווחת היא לעשות שינויים תזונתיים הדרגתיים, תפריט מאוזן ובריא שלא ישאיר אתכם רעבים ואימון גופני.