אך, הקלוריות. אם רק היינו יכולים להתעלם מקיומן בתקופת החגים, להעמיס על הצלחת מכל טוב ולהישאר רזים, חטובים ונטולי צרבת - סביר להניח שהחיים שלנו היו נראים אחרת לגמרי.

מאחר שחלומות לחוד ומציאות לחוד, החלטנו להתמקד באחד המכשולים הבעייתיים ביותר בחג: האופציה הפחממתית. בין שאתם שומרים כשרות או סתם נהנים לנשנש מצה עם קצת חמאה, הגיע הזמן לברר אם הלחמנייה העשויה מקמח מצה היא תחליף בריא ומוצלח יותר למצה המסורתית. אז פנינו לד"ר אולגה רז, תזונאית קלינית וראש החוג ותזונה באוניברסיטת אריאל, להכריע בין שתיהן. לצורך המשימה, בחרנו במתכון הבסיסי הזה ללחמנייה, אותו השוונו למצה מקמח רגיל שמכילה קמח ומים בלבד. המסקנות לפניכם. יש לנו מנצחת.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

קבלו את המנצחת: הלחמנייה

לאחר חישוב כללי שכלל השוואה בין הערכים התזונתיים שבין שני המאכלים, נראה שהמנצחת בדו קרב שלנו היא הלחמנייה. ד"ר רז מציינת שלעומת לחמנייה אחת שמכילה כמאה קלוריות, מצה שלמה מכילה 150. וזה לא הכל: מעבר ליתרון הקלורי שבלחמנייה, היא מכילה גם ביצים, שמוסיפות לה ערך חלבוני מסוים. אמנם, לפי המתכון הלחמנייה מכילה גם כמות קטנה יחסית של שמן וסוכר, אך מדובר בכמות זניחה.

החיסרון העקרי בלחמנייה לדברי ד"ר רז טמון דווקא במי שאוכל אותה. במילים אחרות, הנטייה שלנו לאכול כמות גדולה של לחמניות ביחס למצה עלולה להפוך אותה לפחות כדאית מבחינה קלורית. מובן שאם אתם נוהגים למרוח על המצה או על הלחמנייה ממרח עתיר בשומן או בסוכר כמו שוקולד, הערך הקלורי שלה רק יעלה.

מצה (צילום: Billion Photos, Shutterstock)
הרבה אופציות בקטגוריה | צילום: Billion Photos, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מהי התסמונת שגרמה למיכל אנסקי לשיתוק בפנים?
>> 7 מילים יומיומיות שגורמות לנזק פסיכולוגי
>> מחקר בינלאומי: 1 מכל 5 אנשים מת בגלל תזונה 

עדיף לבחור במצה מדגנים מלאים

"קטגוריית המצות כוללת אופציות שונות ומגוונות, ביניהן: מצות מקמח מלא, משיפון מלא, כוסמין מלא - עם או בלי תוספות של סובין", מוסיפה אורלי מנירב, דיאטנית קלינית בקופת חולים מאוחדת. "אמנם, הגרסאות המלאות אינן דלות יותר בקלוריות ביחס למצה הרגילה, אבל הן בהחלט בריאות יותר. אלה מכילות עד 20 גרם סיבים תזונתיים ל- 100, לעומת מצה בודדת שמכילה פחות מגרם בודד". מנירב מציינת שכל עוד בחרתם במצה העשויה מדגנים מלאים, אין בהכרח עדיפות לסוג מסוים: "לא משנה באיזו גרסה מלאה נבחר, תכולת הסיבים התזונתיים שבמצה מסוג זה תסייע מעט בהגברת תחושת השובע ותקל את פעילות המעיים. מעבר לכך, חשוב לזכור שבמקביל לאכילת המצות יש להקפיד להרבות בשתיית מים שיתרמו לתהליך עיכול תקין".

לסיום, קבלו המלצה חמה מד"ר רז: "בתקופת החגים אנשים נוטים להשמין, וגם לסבול מתופעות כמו גזים, נפיחות וצרבת. לא כדאי להפריז באכילה ומומלץ ביותר להקפיד על שילוב של ספורט גם בתקופת החג. המלצה זו תסייע לשמור על תחושה טובה יותר, על מערכת עיכול רגועה יותר וגם תמנע עלייה במשקל".