חצי שנה לאחר שאושרה כבר בארה"ב על ידי ה-FDA וה-EU באירופה, בתחילת השבוע פורסם כי גם משרד הבריאות מאשר את השימוש בתרופה "סקסנדה", המיועדת לסייע לסובלים מעודף משקל. האם חייהם של האנשים ששנים חיים במשטר דיאטות קפדני עומדים להשתנות?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"סקסנדה" היא בעצם זריקה המיועדת לאנשים עם עודף משקל BMI 30 ומעלה, אך מאושרת לשימוש כבר ב-BMI 27 ומעלה - משום שזוהי תרופת מרשם היא ניתנת אך ורק בהמלצת רופא משפחה או אנדוקרינולוג, לאחר שהמטופל נבדק והוחלט שהוא מתאים לטיפול. בנוסף, היא מתאימה גם למי שסובל ממחלות רקע כמו סוכרת, לחץ דם וכולסטרול.

לפי פרופ' נעים שחאדה, מנהל המכון לסוכרת, השמנה ואנדוקרינולוגיה ברמב"ם, שערך את המחקר הקליני של התרופה בארץ על 16 נסיינים, מספר כי :ממוצע הירידה במשקל לאחר 3 חודשים של שימוש בתרופה עמד על 10 קילוגרמים". המחקר, שנערך ברמב"ם, היה חלק ממחקר עולמי שנעשה על התרופה, בו השתתפו אלפי אנשים שסובלים מעודף משקל. ממוצע הירידה במחקר לאחר שנה של טיפול בזריקה היה 8 אחוזים מהמשקל ההתחלתי. 

"החומר הפעיל שב"סקסנדה" הוא ההורמון  GLP-1 - הורמון שנמצא בגוף, ומופרש מהמעי", מספר פרופ' שחאדה. "ההשפעה המרכזית שלו היא על מרכז השובע במוח ודיכוי התיאבון. השפעה נוספת היא האטה בהתרוקנות הקיבה, לכן המטופל מרגיש מלאות לתקופה ממושכת, ושתי ההשפעות הללו גורמות בסופו של דבר לירידה במשקל".

תוך כמה זמן רואים תוצאות?

"האפקט על התיאבון והתרוקנות הקיבה הוא מיידי עם תחילת השימוש בתרופה. תוצאות מרשימות אפשר לראות כחודש מתחילת הטיפול".

את התרופה יש לקחת אחת ליום, להזריק בבטן, ברגליים או בזרועות וההמלצה היא להזריק את התרופה בשעות הבוקר. עלות התרופה היא 1,300 שקל לחודש (מנות יומיות).

האם התרופה מתנגשת עם תרופות אחרות?

"בדרך כלל היא לא מתנגשת, אך שלוש הקבוצות שנאסר עליהן להשתמש בתרופה הן: אנשים שהיה להם גידול בבלוטת התריס, מי שסבל מדלקת בלבלב, נשים בהריון וילדים כמובן, התרופה היא לשימוש רק מעל גיל 18", אומר פרופ' שחאדה.

יד עם כפפת סיליקון אוחזת במזרק (צילום: Alexander Sysolyatin, Shutterstock)
ויש גם תופעות לוואי כמו בחילות ושלשולים | צילום: Alexander Sysolyatin, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> פחות זה יותר: המאכלים הבריאים שאתם צריכים לאכול פחות מהם
>> לידה זה כואב? יש 7 דברים שכואבים יותר
>> הצד האפל של פינות החי: האם זה מסוכן לילדים?

האם התרופה אמורה ללוות את המטופלים לאורך החיים?

"כשמטופל מגיע אצלי למשקל היעד, אני מבקש ממנו לעשות הפסקה ולהמשיך לשמור על אורח חיים בריא. אם הוא לא יחזיק מעמד ויתחיל שוב לעלות במשקל, הוא יצטרך לחזור ולהשתמש בתרופה מחדש".

בחילות וכאבי בטן

אבל שלא תטעו, אם אתם עומדים לקבל את התרופה, היא לא תאפשר לכם לאכול כאוות נפשכם ולהימנע מפעילות גופנית. אם לא תאמצו, לצד מתן הטיפול בתרופה, תפריט מגוון ודל קלוריות ופעילות גופנית, כנראה שתהיו מאוכזבים מהתוצאות. "האפקטיביות של הטיפול תלויה בהירתמות לאורח חיים בריא. "סקסנדה" היא כלי שעוזר לאדם לשמור על אכילה נכונה ולהתמיד בירידה במשקל, אך אם המטופל ימשיך לאכול הרבה למרות התרופה זה לא יהיה אפקטיבי. לעומת זאת, ככל שיעשה פעילות גופנית וישמור על דיאטה, התוצאות יהיו מהירות וטובות", מדגיש פרופ' שחאדה

וגם תופעות לוואי לא חסר פה, הן קשורות בעיקר למערכת העיכול. "השכיחה ביותר היא בחילה, סלידה מאוכל או כאב בטן באופן כללי וגם לאחר האכילה, ושלשול", מסביר פרופ' שחאדה. "אבל מתופעות אלו סובל אחוז קטן מהמטופלים, רוב התופעות חולפות או לפחות ניכרת הקלה לאחר חודש או חודשיים של שימוש".

"היו לי בהתחלה מעט בחילות, שהלכו ופחתו ומעבר לזה אני מרגישה טוב. אני שבעה יותר ויש תחושת מלאות, זה מאפשר לי לנהל את אורח החיים שלי בצורה רגועה יותר ללא החשקים, התאוות והנשנושים שליוו אותי בכל פעם שניסיתי דיאטה", מספרת תמי הוד (51) שקיבלה אישור מיוחד ממשרד הבריאות לפני כחצי שנה להיות מטופלת ב"סקסנדה". המשקל שלה בדצמבר 2015 עמד על 3 ספרות, והיום, חצי שנה לאחר שהחלה בטיפול היא השילה 15 קילוגרמים ממשקלה.

"דפוסי האכילה שלי השתנו, היום אני אוכלת בצורה מסודרת ומעט. כמובן שזה לא פוטר אותי מפעילות גופנית, ואני אכן עושה הליכות כל בוקר. אבל אם לפני הזריקות הייתי מרגישה רעב גדול אחרי ההליכה, עכשיו זה נעלם", היא מוסיפה.

מה היעד, מתי עוצרים?

"אני רוצה להוריד עוד 15 קילוגרמים, אבל אני גם עובדת על עצמי לא להיות תלויה בזה. הזריקות הן בוסטר לניהול שונה של אורח החיים, אבל זה זמני ואי אפשר להיתמך בזה כל הזמן. מי שמשתמש בזה חייב לשנות את החשיבה, ולאמץ אורח חיים אחר שיהיה מלווה בתמיכה תזונתית ופעילות גופנית".

מתי אפשר להתחיל, אתם שואלים? אז מסתבר שממש עכשיו. הבדיקה אינה זמינה באופן מיידי עדיין בבתי המרקחת, אך ניתן ללכת לרופא ולקבל מרשם במידה ונמצאתם מתאימים לקריטריונים. משם את המרשם אתם צריכים להעביר לבית המרקחת (תקנה 29) ומייבאים לכם את התרופה באופן אישי. תהליך הטיפול בפנייה אורך עד 5 ימים.

* פרופ' שחאדה מזהיר שיש איסור לקחת את התרופה ללא מרשם רופא וללא בקרה ומעקב מתאימים.

משרד הבריאות מציין כי: "התרופה Saxenda של חברת נובו נורדיסק נרשמה בישראל במרץ 2016. התרופה מיועדת לטיפול במשקל עודף, במבוגרים עם BMI גבוה ולפחות תחלואה נלווית אחת, בשילוב תזונה מופחתת קלוריות ופעילות גופנית מוגברת ולאחר כישלון טיפולי אחד".

>> האח והאחות שלא ירדמו יותר בחיים