אולי שמעתם עליה, אולי ניסיתם לתרגל אותה על בשרכם ואולי אתם רק משתעשעים ברעיון: דיאטת "17 הימים", שהומצאה בשנת 2012 על ידי ד"ר מייקל מורנו, רופא משפחה בוגר אוניברסיטת קליפורניה, מבטיחה להביא לירידה מהירה במשקל ולאפשר לכם לאמץ הרגלי אכילה בריאים ומאוזנים. זאת על ידי "בלבול" הגוף בעזרת שינוי כמות הקלוריות שאנו צורכים וסוגי המזון, בכל מחזור בן 17 יום, בשילוב פעילות גופנית יומית האורכת - ניחשתם נכון - 17 דקות בלבד.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אז מה בעצם דיאטת ה-17 ימים? מדובר בדיאטה בת 68 ימים. לא מאוד קשה לביצוע, למעט המחזור הראשון – שהוא המגביל והקשה מכולם. הירידה הגדולה המובטחת בסיומה  - 8 עד 16 קילוגרם. איך עושים את זה?

מחזור 1: האצה

זהו שלב ניקוי הגוף, במסגרתו נמנעים מאכילת פחמימות, סוכר, מזון מעובד ומטוגנים. התפריט בן 1,200 קלוריות וכולל אכילת חלבונים רזים מהחי ללא הגבלה (חזה עוף, הודו ודגים רזים), 2 יוגורטים פרוביוטיים (כ-1.5 אחוזי שומן), שתי מנות פרי וירקות (ירוקים בעיקר – חסה, מלפפון, אספרגוס, שעועית ירוקה, מלפפון, כרוב, נבטים ועגבניות) ועד 2 כפות שמן זית או פשתן. לשתייה – תה ירוק.
כמה יורדים? בשלב זה מובטחת ירידה של עד 9 קילוגרמים.

מחזור 2: הפעלה

מגוונים את התפריט ומשנים את כמות הקלוריות מדי מספר ימים. שלב זה נועד למנוע "תקיעות" של הגוף לאחר הירידה המהירה במשקל ו"בלבול" הגוף וחילוף החומרים.
בנוסף, בשלב זה מוסיפים מנת שומן ושתי מנות פחמימות מלאות (כמו אורז מלא, לחם מקמח מלא, כוסמת, בטטה וקטניות). את הפחמימות יש לצרוך עד השעה 14:00 כדי למנוע את אגירתן כשומן. 
כמה יורדים? הירידה הצפויה במשקל היא עד 4.5 קילוגרמים.

* בשני המחזורים יש לבצע פעילות גופנית (כל פעילות) בת 17 דקות.

מחזור 3: השגה

זהו שלב ייצוב המשקל. ניתן לאכול יותר פחמימות ופירות, ולצרוך אלכוהול מדי פעם. שלב זה נועד להקנות הרגלי אכילה נכונים ולאזן את הגוף.
כמה יורדים? הירידה הצפויה בשלב זה היא עד 2.6 קילוגרמים. 

מחזור 4 : הגעת ליעד

בשלב זה אמורים להמשיך לאזן את המשקל והפנמת הרגלי האכילה, שעיקרם הוא שילוב של ההמלצות במחזור 3 עם בונוס בסופי שבוע של שתי מנות אהובות (ללא הגבלה קלורית) ושתי מנות אלכוהול.

בשני המחזורים האחרונים ההמלצה היא להגביר את הפעילות הגופנית עד לחמש שעות שבועיות (בחרו פעילויות מהנות עבורכם, כך שתוכלו להתמיד), להרבות בשתיית מים ותה ירוק לאחר כל ארוחה ולהגביל את שתיית הקפה לארבע כוסות ביום, ללא המתקה בסוכר ותוספת חלב.

בנוסף ממליץ ד"ר מורנו לפתוח את היום עם כוס מים ולימון סחוט. 

מים עם לימון (צילום: Shutterstock)
מומלץ בחום. מים עם לימון | צילום: Shutterstock
עוד ב-mako בריאות:
>> כך תקבלו את הישבן המושלם ב-4 שבועות בלבד
>> לא תאמינו מה הרבה סקס יכול לעשות לכם
>> מה הפסיכולוג שלכם באמת חושב עליכם? 

יתרונות הדיאטה:

  • ירידה מהירה במשקל, בתקופת זמן יחסית קצרה מתאימה להלך הרוח של המאה ה-21. מעלה מוטיבציה להמשך הדרך.
  • בשני המחזורים הראשונים, ההנחיה לביצוע פעילות גופנית יומית לזמן קצר לא מאיימת ומובילה בצורה הדרגתית לשינוי חיובי של הרגלים.
  • בשני המחזורים האחרונים הדיאטה מאוזנת, מעודדת לשתיית מים מרובה ולפעילות גופנית ומי שמצליח להגיע לשלבים אלו, לרדת במשקל ואף לשמור עליו – הרוויח ובגדול. 

חסרונות הדיאטה:

  • המחזור הראשון קשה לביצוע ודומה במהותו ל"דיאטת כסאח" על כל המשתמע מכך: האטת קצב חילוף החומרים וירידה גדולה של מסת שריר לצד קושי בהתמדה. גם 17 יום זו לא תקופה קצרה לדיאטת כסאח.
  • תפריט בן 1200 קק"ל אינו מתאים כלל לגברים.
  • אכילה "מפצה" אשר אכן תבלבל את הגוף ותגרום לעלייה גדולה יותר מהמשקל ההתחלתי. ירידה מהירה במשקל מובילה לרוב לעלייה גדולה יותר במשקל בהמשך ומכניסה את הגוף למצב של סטרס.
  • לא מומלץ לנשים בהריון, מניקות ,חולי סכרת, ומחלות נוספות תלויות תזונה.
  • העיקרון המנחה של הדיאטה במסגרתו חילוף החומרים מתאזן כל 17 יום לא הוכח מחקרית, אף על פי שהוא גימיק נהדר.
  • הדיאטה לא צברה מספיק "שנות ותק" על מנת להוכיח את יעילותה ולמדוד את נזקיה. 

>> ואיזה מאכלים יגרמו לכם לסיוטים?

 * דנה לאור ארידור, דיאטנית, חברת עתיד- עמותת הדיאטנים בישראל