חושבים לעשות דיאטה ולא יודעים באיזו דיאטה להתחיל? אולי דיאטת 16:8 תתאים לכם. מחקר חדש חושף כי דיאטת 16:8, הכוללת צום תקופתי, מסייעת לאנשים בעודף משקל לרדת במשקל ולהוריד את לחץ הדם. לאחרונה צצות לא מעט דיאטות שונות שכוללת תזונה נכונה המשולבת עם צום תקופתי שנעשה אחת לכמה ימים. אחת המוכרות שבהן, היא דיאטת ה-5:2, המתאפיינת באכילה רגילה במשך חמישה ימים בשבוע וצום במשך יומיים. בימי הצום, הצריכה הקלורית משתנה ל-500 או 600 קלוריות ביום.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

דיאטת 16:8 תדרוש מכם לאכול מה שאתם רוצים במשך כשמונה שעות – ואז לצום במשך שאר 16 השעות הנותרות. מחקר חדש שבחן את היתרונות של דיאטה זו בקרב אנשים הסובלים מעודף משקל מצא כי היא מועילה לא רק לירידה במשקל, אלא גם לאנשים הסובלים מלחץ דם גבוה.

השנה ההסתדרות הרפואית בישראל קבעה לראשונה כי השמנה היא מחלה כרונית וכי יש לטפל בה כמו כל מחלה אחרת. על פי נתונים שפורסמו בשנה האחרונה, כ-4,000 אנשים בישראל מתים מדי שנה כתוצאה מהשמנה, כאשר מרביתם מתים ממחלות לב המתפתחות כתוצאה ממשקל-עודף. ,

המחקר שבדק את יעילותה של דיאטת 16:8 נעשה על ידי קריסטה ורדי, מרצה לקינסיולוגיה ותזונה באוניברסיטת אילינוי בשיקגו והממצאים פורסמו בכתב העת הרפואי Nutrition and Healthy Aging.

עודף משקל, אילוסטרציה (צילום: 123REF, חדשות)
פיתרון יעיל לסובלים ממשקל עודף | צילום: 123REF, חדשות

עוד ב-mako בריאות:
>> נגמלה מארבעה דברים בלבד - והשילה 70 ק"ג
>> הטעות החמורה שאתם עושים כשאתם מפשירים דגים
>> 5 פריטים שאסור להשאיר ברכב ביום חם

לרדת במשקל בלי העול של ספירת קלוריות

ורדי וצוותה גייסו 23 משתתפים הסובלים ממשקל עודף, בגיל 45 בממוצע, ובעלי BMI  ממוצע של 35. בין השעות 10 בבוקר לשש בערב, התבקשו המשתתפים לאכול מה שהם רוצים וכמה שהם רוצים, אך הם הורשו לשתות רק מים ומשקאות דלי קלוריות בשאר 16 השעות הנותרות.

החוקרים עקבו אחר המשתתפים במשך 12 שבועות והשוו את תוצאות הדיאטה לתוצאות ניסוי אחר ובו המשתתפים התנסו בדיאטה אחרת הכוללת צום תקופתי. בדיאטה זו, המשתתפים יכלו לאכול מה שהם רצו במשך יום שלם ואז לצום ביום למחרת. מסקנת החוקרים הייתה כי אנשים שעשו את דיאטת ה-16:8 צרכו 350 קלוריות פחות, השילו שלושה אחוזים מהמשקל שלהם ולחץ הדם שלהם היה נמוך יותר. עם זאת, עמידות לאינסולין, כולסטרול ומסת השומן נותרו אותו הדבר בשתי הדיאטות השונות. 

"מידע מקדמי זה מהווה הבטחה לשימוש בתזונה מוגבלת בזמנים כטכניקה לירידה במשקל למבוגרים הסובלים ממשקל-עודף", כתבה ורדי במחקרה. אך היא הסתייגה והוסיפה כי יש לבצע מחקרים ארוכים יותר ומעמיקים יותר, כדי להגיע למסקנות חד משמעיות.

נוסף על כך, ציינו החוקרים כי היתרון הגדול ביותר של דיאטת 16:8 הוא שמדובר בדיאטה קלה יותר להתמיד בה לאורך זמן. בניסוי הם הבחינו כי פחות משתתפים פרשו מהניסוי, בהשוואה למחקרים אחרים על דיאטות הכוללות צום תקופתי. מסקנה נוספת חשובה שהחוקרים הגיעו אליה היא שישנן אופציות לירידה במשקל שאינן כוללות ספירת קלוריות מייגעת או הסרת מאכלים מסוימים (ואהובים) מהתפריט. אם אתם שוקלים לנסות את הדיאטה, חשוב להיוועץ ברופא לפני כדי לוודא שאכן היא מתאימה לכם.