נציגת ישראל לארוויזיון 2023, נועה קירל, העלתה לפני כיומיים סרטון שבו היא אוכלת תותים בשלמותם – כלומר, כולל החלק של העלים הירוקים שמכסה אותם. אחרי ששפשפנו מעט את העיניים, החלטנו לבדוק את העניין הזה. ראשית, פנינו לרופא מומחה לטוקסיקולוגיה, שטען כי מעולם לא נתקל בהרגל שכזה, ואמר שהוא מתקשה להבין את ההיגיון העומד מאחוריו. עם זאת, המומחה לא חושב שמדובר באקט שיכול להזיק לבריאות.

 

@noakirel It’s gonna be phenomenal this Wednesday #unicorn #eurovision2023 #אירוויזיון2023 ♬ Unicorn - Noa Kirel

 

גם ד"ר עודד לאור, מומחה לבטיחות מזון, לא חושב שאכילת תותים על כל חלקיהם אמורה להזיק. ובכל זאת, לא בטוח שהיה ממליץ לנסות אותו סתם כך בבית. לדבריו, בגדול, אין בעיה לאכול עלים של תותים. "זה כמו לאכול עלי דשא או כל עלה לא רעיל אחר. אולם, מאחר שמדובר בחלק רגיש יחסית, שעלול להכיל חומרי חיטוי והדברה, צריך להביא בחשבון שקשה יותר לנקות אותם ולכן, אם לא בטוחים שמדובר בתותים הגדלים ללא ריסוס, כדאי לשטוף אותם היטב ואולי כדאי לשקול להימנע מאכילתם".

תותים (צילום: Artur Rutkowski on Unsplash)
"עלי התותים הם חלק רגיש יחסית, שעלול להכיל חומרי חיטוי והדברה" | צילום: Artur Rutkowski on Unsplash

אגב, טוען ד"ר לאור כי מבחינה תזונתית, מומחי רפואה אלטרנטיבית שונים דווקא ממליצים על אכילתם הודות לסגולותיהם השונות. "אני משער שאנשים שאוכלים אותם מעוניינים ליהנות גם ממזון דיאטטי במיוחד, כיוון שבניגוד לתות שמכיל סוכר, הם דווקא אינם מכילים אותו". 

ד"ר מרינה תמיר הזיהומולוגית, מסכימה עם הדברים, ומזכירה שבעלי התות לרוב מתרכזים גם חומרים לא רצויים אחרים כמו אבק או אדמה שקשה לנקותם. למי שכן מעוניין לאכול את העלים, היא ממליצה לחצות את התות לחצי ורק אז לשטוף אותו. כך לדבריה, ניתן לנקות טוב יותר את עלי התות מבפנים.

בקיצור, בפעם הבאה שאתם מחפשים נשנוש ירוק, אולי כדאי שתשקלו להכין סלט חסה במקום לאמץ את הגישה של קירל.