אינספור תפיסות מוטעות רצות בעולם באשר לגורל השומן לאחר ירידה במשקל. פעם חשבו שהשומן הופך לשריר, כעת רבים חושבים שהשומן הופך לאנרגיה – אך כל אלה התבררו כממש לא נכונים. בדקנו סופית מה מתחולל בגופינו אחרי דיאטה מוצלחת וגם אנחנו הופתענו.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מסקר שנערך בשנת 2014 עלה כי יותר מ-60 אחוז מדיאטנים ורופאים חושבים כי שומן הופך לאנרגיה. אך אם זה היה המצב – היינו מתפוצצים כל הזמן. החוקרים רובן מירמן ופרופ' אנדרו ג'יי. בראון הסבירו במאמר על הסקר: "רוב האנשים חושבים כי שומן מומר לאנרגיה או חום, סברה שמפרה את חוק שימור החומר. אנחנו חושדים כי תפיסה מוטעית זו נובעת ממנטרת ה'אנרגיה נכנסת/אנרגיה יוצאת' וההתמקדות בייצור אנרגיה בשיעורי ביוכימיה באוניברסיטאות. תפיסות מוטעות נוספות היו כי מטבוליטים של שומן מופרשים בצואה וששומן הופך לשריר".

אז מה כן קורה לשומן כשאנחנו יורדים במשקל? מתברר שהתשובה הנכונה לשאלה היא אולי הכי פחות צפויה – אנחנו נושמים את רוב השומן החוצה מגופינו. קלואי מקלאוד, דיאטנית קלינית, הסבירה את התהליך להאפינגטון פוסט. "הפחמימות והחלבונים העודפים מומרים לטריגליצרידים, חומצות שומן המצויות לרוב בדם. הטריגליצרידים מורכבים מפחמן, מימן וחמצן – כמו מרבית התרכובות בגוף שלנו. לאחר מכן, טריגליצרידים אלו מאוחסנים כטיפות בתאי שומן בגוף שלנו. כאשר אתם מנסים לרדת במשקל, הגוף שלכם מנסה להיפטר מטיפות אלו".

עוד ב-mako בריאות
>> האם הכי משתלם לעבור השתלת שיער בטורקיה?
>> ג'ניפר אניסטון לא שוכחת לשתות את זה בכל בוקר
>> הדרך המושלמת לרדת במשקל - בלי להישאר רעבים

מקלאוד מוסיפה ואומרת כי "במחקר שפורסם בכתב העת BMJ נמצא כי את מרבית השומן אנחנו נושמים החוצה מגופינו בצורת פחמן דו-חמצני. החוקרים גילו כי הריאות הן האיבר הראשי שפועל בעת ירידה במשקל, כדי להפריש החוצה את השומן העודף.

כמובן שאין זה אומר שככל שננשום יותר – כך נוריד יותר במשקל. הפרשת השומן מהריאות מתרחשת רק לאחר שפעלנו להפחתת השומן בגוף, באמצעות תזונה ופעילות גופנית.