האם אי פעם תהיתם איך אנשים מסוימים נשארים רזים וחטובים ללא מאמץ, בעוד שרבים אחרים מתקשים לשמור על המשקל? אז התשובה לכך היא לא רק גנטיקה ואורח חיים בריא (שהם הגורמים העיקריים). מחקרים רבים מראים שישנם מאפיינים שונים שמשותפים לאנשים ששומרים על אורח חיים בריא, כאלו שלא הייתם מעלים בדעתכם לחשוב שיש להם קשר בכלל למשקל.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

גרים בסמוך לחדר כושר

מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Lancet Public Health מצא שאנשים שגרים במרחק של כקילומטר מחדר כושר, בריכה או מגרשי ספורט – שוקלים פחות ובעלי מותניים צרים יותר מאשר אנשים שאינם גרים בסמוך לחדר כושר. ההבדל המשמעותי ביותר נצפה בקרב נשים ובקרב אנשים עם הכנסה גבוהה. אמנם מדובר במחקר תצפיתי, שאינו מוכיח קשר של סיבה ותוצאה, אך זה ממחיש עד כמה הסביבה שלכם עשויה להשפיע על המשקל.

עושים פעילות גופנית ספונטנית

אתם לא חייבים לקבוע שיעור ספינינג בחדר הכושר כדי לשמור על הגזרה, מתברר שגם פעילות גופנית יומיומית כמו הליכה, עמידה, בישול ואף גינון יכולים לשחק תפקיד משמעותי בשמירה על המשקל. פעילויות יומיומיות גם שורפות קלוריות, בייחוד כשכל שנה מפתחים עוד טכנולוגיות שמטרתן להפוך אותנו לעצלנים יותר.

אוכלים אוכל חריף

אולי שמתם לב שחבריכם שנוטים להיות רזים באופן טבעי גם מעדיפים הרבה חריף באוכל שלהם – וזה לא צירוף מקרים. מחקרים תצפיתיים הראו שאכילת חריף קשורה להפחתה בהשמנת יתר. מאמר שפורסם לאחרונה סיכם כמה מחקרים שחקרו את התרכובת הכימית הטבעית קפסאיצין, המצויה בפלפל חריף. על פי מחקרים שונים, נראה שתרכובת זו יכולה לסייע לשמור על המשקל בדרכים שונות, כולל הפחתת התאבון, הפעלת שומן חום בגוף, המסייע לשריפת קלוריות, והגברת השימוש בשומן כדלק לגוף.

ניו יורק בלילה (צילום: Kobby Dagan, Shutterstock)
מגורים בעיר גדולה יכולים להיות יתרון וחיסרון כשזה נוגע למשקל שלכם | צילום: Kobby Dagan, Shutterstock

גם תבלינים אחרים כמו כמון, ג'ינג'ר, רוזמרי, אורגנו, קינמון וכורכום עשויים לסייע בשמירה על הגזרה, על ידי הפחתת דלקות בגוף, שיפור תגובת הגוף לאינסולין ושיפור אוכלוסיית החיידקים במעי.

עוד ב-mako בריאות:
>> 25 הטיפים הכי חשובים לתזונה נכונה
>> עייפים? בואו לגלות איזה סוג עייפות יש לכם
>> אוהבים פיצה? אתם חייבים לדעת את זה

גרים במקום גבוה יותר

על פי המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב, במדינת קולורדו בארה"ב יש את השיעור הנמוך ביותר של עודף משקל בארה"ב וייתכן שהסיבה לכך קשורה בגובה. מאמר שפורסם ב-2013 בכתב העת הרפואי International Journal of Obesity מצא כי שיעור עודף המשקל נמוך יותר בקרב אנשים שגרים במקום גבוה יותר. גברים ונשים שגרים מתחת ל-500 מטר מעל גובה פני הים היו בעלי סיכון גבוה יותר לסבול מעודף משקל בהשוואה לאנשים שגרים כ-3,000 מטר מעל גובה פני הים ומעלה, לאחר שהובאו בחשבון מאפיינים דמוגרפיים ואורח חיים.

גרים בעיר גדולה

אותו מחקר שבחן את הקשר בין גובה המגורים לעודף משקל, מצא שאנשים שגרים בערים גדולות (המוגדרות כבעלות אוכלוסייה של מיליון אנשים ומעלה) היו בעלי סיכון מופחת באופן משמעותי לעודף משקל, בהשוואה לאנשים שגרים בערים קטנות יותר או באזורים כפריים. מחברי המחקר הציעו כי בטיחות המזון, הליכה רבה האופיינית לאזורים עירוניים ותזונה טובה יותר עשויים להסביר ממצאים אלו.

פלפל חריף (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
מתברר שזה ממש משתלם לאכול חריף | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עם זאת, יש לציין כי מחקרים אחרים הראו תוצאות הפוכות, וכי אורבניזציה עלולה לגרום למשקל עודף, בייחוד בקרב ילדים למשפחות עם הכנסה נמוכה. לפי בית הספר לבריאות הציבור בהרווארד, הסיבות לכך עלולות להיות בין השאר תחבורה ציבורית מפותחת (ופחות הליכה), שיווק אגרסיבי יותר של מזון לא בריא ועבודות שלא דורשות מאמץ גופני (כמו עבודה משרדית).

ואם אף אחד מהגורמים הללו לא תקפים לגביכם, אתם עדיין יכולים לשמור על המשקל על ידי הקפדה על תזונה נכונה, פעילות גופנית יומיומית, פחות ישיבה ויותר שינה.