המיגרנה היא בעיה שכיחה באוכלוסיה, כאשר הנתונים מראים כי 18 אחוזים מהנשים ו-6 אחוזים מהגברים יסבלו מהתקפי מיגרנה במהלך חייהם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

לא ידוע באופן מוחלט מהו הגורם למיגרנה - האם מדובר באורח חיים או אולי הגורמים גנטיים - אך המיתוסים ביחס למיגרנה רבים. רבים מקשרים בין שוקולד למיגרנה, וחושבים שיחסי מין זו דרך טובה לטפל בהתקף מיגרנה, ואילו אחרים בטוחים שילדים לא סובלים ממיגרנה, ושזו מחלה של מבוגרים בלבד. הגיע הזמן לשבור כמה מיתוסים ולהעמיד דברים על דיוקם:

1. המיתוס: מיגרנה זו לא מחלה אלא תופעה פסיכוסומטית

לא נכון. מיגרנה היא מחלה מוחית המתאפיינת בהתקפי כאב חוזרים בחצי הראש, וגם בבחילות, הקאות, שלשול, הטלת שתן מרובה, קור בידיים וברגליים. על כן, חשוב לקחת תרופה כלשהי, כגון אקסידול או אדויל, או תרופות מסוג טריפטנים, מיד כשההתקף מתחיל ולא לחכות שהמיגרנה תעבור מעצמה.

2. המיתוס: שוקולד וקפה גורמים למיגרנה

נכון חלקית. לכל המזונות המכילים קפאין, כגון שוקולד, תה, קפה, קוקה קולה- ישנה השפעה על המיגרנה. עודף קפאין או הפסקה פתאומית של צריכת קפאין עלולים לגרום להתקף מיגרנה (לדוגמא בזמן צום ביום כיפור, או ביום שבת , כאשר קמים מאוחר ושותים את הקפה הראשון לקראת הצהריים). יחד עם זאת, שוקולד או קפה גם יכולים להקל על התקף מיגרנה, משום שהם גורמים להרחבת כלי הדם במוח. ההמלצה למי ששותה כמות גדולה של קפה ומעוניין להוריד אותה בלי להסתכן בהתקפי מיגרנה- להפחית את הכמות בהדרגה, ולא בבת אחת.

ריבועי שוקולד וחמאת בוטנים ללא אפייה (צילום: ערן לוי, אוכל טוב)
יכול להקל על מיגרנה. שוקולד | צילום: ערן לוי, אוכל טוב

3. המיתוס: לחץ גורם למיגרנה

נכון חלקית. ידוע כי מצבי לחץ ומתח עלולים להוביל להתקף מיגרנה, אך גם ירידה בלחץ היומיומי עלולה להיות הגורם להתקף. ישנם אנשים הסובלים ממיגרנות רק בסופי שבוע, משום שזה הזמן בו הם מרשים לעצמם להרגע ולנוח, וזה הזמן שבו הגוף יוצא מהשגרה. כאשר זה קורה, כלי הדם במוח מתרחבים, ועלול להתרחש התקף מיגרנה. כל יציאה מהשגרה, בין אם בשל אירוע חיובי כמו חופש או מנוחה ובין אם בשל אירוע שלילי, עלולה לגרום למיגרנה.

4. המיתוס: רק מבוגרים סובלים ממיגרנה

לא נכון. החל מגיל 12 שכיחות המיגרנה בילדים דומה לשכיחות המחלה אצל מבוגרים. נתון מעניין הוא שעד גיל 12 יותר בנים מבנות סובלים ממיגרנות, ואילו מגיל 12 ומעלה הסטטיסטיקה משתנה ובנות סובלות יותר ממיגרנות מאשר בנים. זאת בשל שינויים הורמונאליים הגורמים להופעת המיגרנה.

כאב ראש (צילום: ESB Professional, Shutterstock)
גם הצעירים סובלים | צילום: ESB Professional, Shutterstock

5. המיתוס: מיגרנה היא מחלה תורשתית

נכון. ל-70-80 אחוזים מהסובלים ממיגרנה ישנו בן משפחה נוסף שסובל ממיגרנה, ואכן, בחודשים האחרונים התפרסם מחקר על כך שהתגלה הגן שגורם להתקפי מיגרנה.

עוד ב-mako בריאות:
>> כך תילחמו בסנטר כפול בלי ניתוח
>> צאו מהמבוכה: השאלות שכדאי לשאול את הגינקולוג
>> אגואיסט או נדיב: מי עושה יותר סקס ולמה?

6. המיתוס: גברים אינם סובלים ממיגרנה

לא נכון. אמנם גברים סובלים ממיגרנה פי שתיים עד ארבע פחות מאשר נשים, אך אין זה נכון שהם לא סובלים כלל ממיגרנה. ההשערה בקרב הרופאים היא שנשים סובלות ממיגרנות פי שניים מגברים בשל השינויים ההורמונאליים שהן עוברות במהלך חייהן: תחילת הוסת, הריון ולידה, גיל המעבר.

7. המיתוס: יחסי מין מקלים על כאבי ראש

נכון חלקית. אצל חלק מהאנשים שסובלים ממיגרנות יחסי המין פועלים כמו משכך כאבים טבעי, ככל הנראה בשל שחרור האנדורפינים. אצל חלק אחר מהסובלים ממיגרנה יחסי מין עלולים דווקא להחמיר את כאב הראש הקיים. זה אינדיבידואלי.

אישה עם כאב ראש במיטה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
סקס לא בהכרח משכך את הכאבים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

ד"ר רחל הרינג-חנית היא נוירולוגית בכירה ומנהלת היחידה לכאבי ראש בבי"ח מאיר

להקלה במיגרנה, כאבי ראש וכאבים נוספים