עור התינוק דק ב-60-40 אחוז בהשוואה לעור של מבוגר, ולכן רצוי לשמור ולהגן עליו על ידי יצירת שכבת מגן העמידה לאורך זמן, השומרת על רמת לחות מיטבית. תינוקות בחודשים והשנים הראשונות לחייהם נוטים לסבול מתפרחות וזיהומי עור שונים המחייבים התייחסות וטיפול. חלק מהפריחות והכתמים מולדים ויחלפו מעצמם ללא צורך בהתערבות וטיפול, וחלקם קשורים לרגישות העור לאלרגנים וגורמי גירוי אחרים המחייבים התייחסות וטיפול.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

תופעות שפירות שניתקל ביילוד הן:

ציפוי שומני – Vernix caseosa הפרשה המכסה את גוף התינוק המאפשרת מעבר חלק בתעלת הלידה – נשטפת ברובה ברחצה הראשונה.

עור מקומט – הנובע מהירידה פיזיולוגית במשקל של כ-10 אחוז ממשקל גוף התינוק. בימים שלאחר מכן, עם העלייה במשקל הגוף, חוזר העור למצבו הרגיל האלסטי.

עור יבש ומקולף – תופעה המאפיינת תינוקות שנולדו בסוף תקופת ההיריון – בייחוד בכפות ידיים ורגליים.

תפרחות המופיעות לאחר הלידה:

מגוון תפרחות עשויות להופיע על עור התינוק, רובן ככולן שפירות ותחלופנה מעצמן. הנפוצות שבהן:

תפרחת אדומה - אריתמה טוקסיקום, סבוריאה, תפרחות כתוצאה מהתחממות – או בשמה המוכר יותר: "חררה", זיהום פטרייתי באזור הלשון או החיתול, אוטופיק דרמאטיטיטס - אסתמה של העור.

דרמטיטיס אטופית - ממצא נפוץ באוכלוסיית התינוקות ששכיחותה עשויה להגיע עד ל-20 אחוז. התופעה חולפת בגיל הינקות אך עשויה להמשך עד גיל בוגר יותר. לתופעה יש קשר לרקע משפחתי גנטי. כינוי נפוץ למחלה הוא "אסתמה של העור", מכיוון שבמקביל לתופעות העוריות עשויים להופיע ממצאים חסימתיים בדרכי הנשימה.

התופעות העוריות כוללות עור יבש, מגורה ואדום, תחושת גרד העשויה להוביל לאי שקט, גרד וזיהום משני של העור. התפרחת מופיע באזורי קפלים – צוואר, מרפקים, מאחורי הברכיים ובמפשעה. התופעה מוחמרת במצבים שבהם התינוק נחשף לגירויים כגון חום סביבתי וגורמים אלרגנים. הטיפול מיועד לשליטה על התופעות ואינו מרפא. המטרה היא מניעת גרד, שמירה על עור לח, שמירה על טמפרטורה תקינה, טיפול בתהליך הדלקתי המקומי ומניעת זיהומים משנים.

הטיפול יכלול שימוש בהחלפות תכופות של חיתולים, אוורור העור, שימוש בשמני אמבטיה, משחות מסככות, משחות המיועדות לטפל בתהליך הדלקתי או משחות לטיפול בזיהומים. למחלה אופי כרוני התקפי אך במרבים המקרים תיעלם עם השנים.

אמא מורחת משחת החתלה לתינוק (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לא לשכוח לאוורר את העור | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד ב-mako בריאות
>> כמה פעמים ביום אתם אמורים לעשות פיפי?
>> הבטן מתנפחת אחרי האוכל? תנסו את הדבר הבא
>> 5 מזונות אנטי אייג'ינג שאתם חייבים להוסיף לתפריט

תפרחת חיתולים - החיתולים גרמו למהפכה בטיפול בתינוק. הימים שבהם נאלצנו לנקות, לכבס, לייבש, לקפל את החיתולים המלוכלכים חלפו, אך עם השיפור והנוחות התחלנו לשלם בשכיחות גבוהה יותר של תפרחות. מקור התפרחת הוא בזיהום פטרייתי הנוצר משילוב של עור שחשוף לרטיבות שמקורה בצואה ובשתן. כתוצאה מהאיטום של העור נוצר זיהום פטרייתי שעובר זיהום משני על ידי חיידקים המצויים על גבי העור. התוצאה היא עור מגורה ומפריש שתואם בהיקפו את אזור החיתול.

רוב הפריחות באזור החיתול אינן דורשות טיפול תרופתי, הטיפול מתבסס על הפחתת הגורמים לזיהום – החלפה דחופה של החיתול, ניקוי העור (רצוי במים פושרים ולא במטליות המכילות אלכוהול – שעשוי להגביר את הגירוי והפריחה, ייבוש העור, מניעת השימוש בטלק המבוסס על עמילן וגורם להתפתחות הפטרייה. ושימוש במשחות ייעודיות לטיפול המכילות פרו ויטמין B5 המזרז את תהליכי הריפוי וההתחדשות של העור.

* ד"ר שמואל גור הוא מומחה ברפואת ילדים ויועץ למותג לטיפול ומניעה בתפרחת חיתולים 'בפנטן'