רבים מאיתנו נאלצים להתעורר באמצע הלילה כדי להטיל את מימנו. זה דבר נפוץ, בייחוד בקרב כל מי שמקפיד לשתות הרבה במהלך היום. אך כעת נראה שעבור חלקינו, זה עשוי להיות סימן מקדים למחלה מסוכנת.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מחקר חדש שנעשה על ידי מדענים ביפן חושף כי הנטייה להתעורר באמצע הלילה כדי להתפנות עלולה להיות סימן ליתר לחץ דם. ד"ר סטושי קונו, מהמחלה ליתר לחץ דם בבית החולים טוהוקו רוסאי ביפן, אמר בהצהרה לתקשורת: "המחקר שלנו מראה שאם אתם צריכים להשתין בלילה – מצב רפואי שנקרא נוקטוריה (בעברית: הטלת שתן לילית), ייתכן שיש לכם לחץ דם גבוה ו/או הצטברות נוזלים בגוף". הוא הוסיף כי אם יש לכם נטייה להטלת שתן לילית, כדאי להיוועץ ברופא ולבדוק גם את לחץ הדם שלכם וגם את צריכת המלח שלכם. כידוע, לחץ דם גבוה יכול להוביל למצבים מסוכנים כמו התקפי לב ושבץ מוחי.

"הטלת שתן לילית קשורה לסיכון גבוה ב-40 אחוז ללחץ דם גבוה"

המחקר בחן את הקשר שבין הטלת שתן לילי ליתר לחץ דם בקרב האוכלוסייה הכללית ביפן. במחקר השתתפו כ-3,750 אנשים ובמהלכו החוקרים השוו בין מדדי לחץ דם לבין שאלונים שענו עליהם המשתתפים, בנוגע להרגלי היציאות שלהם במהלך הערב והלילה. החוקרים הגדירו הטלת שתן לילית כביקור אחד או יותר לשירותים בלילה. החוקרים גילו שהסיכון לסבול מיתר לחץ דם עלה ככל שהביקורים לשירותים עלו.

"גילינו שהתעוררות בלילה לטובת הטלת שתן קשורה לסיכון גבוה יותר ב-40 אחוז לסבול מיתר לחץ דם", אמר ד"ר קונו. הממצאים הללו חשובים במיוחד לגילוי מוקדם ומניעת מחלות לב, במיוחד לאור העובדה שמיליארד אנשים ברחבי העולם סובלים מיתר לחץ דם, גורם סיכון משמעותי למחלות לב. "חשוב לזכור שנוקטוריה לא רק נגרמת כתוצאה מבעיות במערכת השתן, אלא גם בשל מחלות מערכתיות כמו יתר לחץ דם", הוסיף ד"ר קונו.

עוד ב-mako בריאות:

>> זהירות: זה הירק הכי מזוהם על השולחן שלכם
>> מחקר: זאת השעה הכי מומלצת ביום לאכול קינוח

עם זאת, חשוב לציין שאם אתם מתעוררים בלילה כדי להתפנות – זה לא בהכרח אומר שיש סיבה לדאגה. ד"ר קונו מציין שמחקרו הראה רק קורלציה, כלומר לא הוכח כי בהכרח קיים קשר של סיבה ותוצאה בין שני המשתנים. "מערכת היחסים שבין יתר לחץ דם לנוקטוריה יכולה להיות מושפעת מגורמים שונים, כמו אורח חיים, צריכת מלח, מוצא אתני ורקע גנטי".

במילים אחרות, ייתכן מאוד שזה רק אומר שיש לכם הצטברות של נוזלים בגוף, או שצרכתם יותר מדי מלח. אבל אם אתם רואים שהביקורים הליליים בשירותים ממשיכים, אולי כדאי ליתר ביטחון לבקש מהרופא שלכם למדוד לכם לחץ דם ולבדוק את צריכת המלח שלכם. אולי תצליחו לפתור את הבעיה ולישון שינה טובה ורצופה.