על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-10 אחוז מכלל האוכלוסייה הבוגרת סובל ממיגרנה – כאשר התסמינים כוללים בין השאר כאבי ראש חזקים הנמשכים עד כשלושה ימים וכאב פועם המופיע בצד אחד של הראש. לעתים, כאבי הראש מלווים בבחילות והקאות וכן ברגישות לאור.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

למדע עדיין אין תשובה חד משמעית למקור המיגרנות, אך סבורים כי הן תוצאה של פעילות חריגה במוח, שבאופן זמני משפיעה על תאי עצב וכלי דם. מחקר מאוניברסיטת סידני מצא ארבעה הבדלים באזור גזע המוח, בין אנשים שנוטים לסבול ממיגרנה ובין אלו שלא.

לרוב, אנשים הסובלים ממיגרנה נוטלים משככי כאבים חזקים או תרופות המיועדות למיגרנה (טריפטנים). תרופות אלו גורמות לשחרור סרוטונין, מוליך עצבי שמפחית דלקות ומכווץ את כלי הדם. אצל מטופלים מסוימים, טריפטנים עשויים לגרום לתופעות לוואי שונות כמו תחושת כבדות בפנים, בחזה ובגפיים. כעת, חוקרים מנסים לפתח טיפול במיגרנה – שלא כולל תופעות לוואי בלתי רצויות.

חוקרים מאוניברסיטת קנט באנגליה פיתחו אוזניות מיוחדות – בצד אחד האוזנייה פולטת חום של 42 מעלות, ובצד השני האוזנייה פולטת קור של 17 מעלות. הטכניקה עליה מבוסס הפיתוח נקראת CVS - caloric vestibular stimulation ומחקרים קודמים הראו כי שיטה זו מפחיתה כאבי מיגרנה. בניסוי שכלל 81 מטופלים הסובלים מכ-14 התקפי מיגרנה בחודש, אלו שהשתמשו במכשיר דיווחו על תוצאות טובות יותר מאשר המטופלים בקבוצת בקרה, להם ניתן פלסיבו.

עוד ב-mako בריאות
>> האיום הבריאותי שמסכן את הציבור הישראלי
>> מרגישים עייפים כל הזמן? אולי זו הסיבה
>> כך ג'ניפר לורנס נכנסה לכושר שיא

מטופלים שניסו את האוזניות במשך 30 דקות ביום, לתקופה של שלושה חודשים דיווחו כי כמות המיגרנות מהם סבלו פחתה בחצי. כמו כן, זה אפשר להם לצמצם את השימוש בתרופות מניעה.

"אנשים לא אוהבים ליטול תרופות למיגרנה ורבים מפסיקים לקחת אותן, כך שיש צורך מהותי בטיפול שהוא אינו תרופתי – אך אפקטיבי", הסביר ד"ר דיוויד ווילקינסון, פסיכולוג והחוקר הראשי במחקר.

"הוכחנו כי מכשיר זה מפחית משמעותית את כמות המיגרנות, רמת הכאבים ואת הצורך בתרופות מרשם". אמנם האוזניות עדיין לא מוצעות למכירה, החוקרים מקווים כי ממצאים אלו יסללו את הדרך למחקרים נוספים.