נולדתם בחודשי האביב או הקיץ? החדשות הטובות הן שאתם יכולים ליהנות מימי הולדת נטולי גשם כל החיים, אך החדשות הרעות הן שייתכן שאתם נמצאים בסיכון גבוה יותר למות בשל מחלת לב. כך לפי מחקר שפורסם לאחרונה במהדורת חג המולד של כתב העת הרפואי הנודע British Medical Journal.

 >> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק? 

חוקרים הגיעו למסקנה שהחודש שבו נולדים קשור לסיכון גבוה יותר למוות כתוצאה ממחלת לב, לאחר שבדקו 116,911 נשים בין הנשים 1976-2014. במשך 38 שנה הם ביצעו אחריהן מעקב, בדקו רשומות רפואיות וכן גם תעודות פטירה. גילי המשתתפות במחקר נע בין 30 ל-55 בתחילתו והן התבקשו למלא שאלון מפורט על מצבן הבריאותי ואורח חייהן כל שנתיים.

זוג בהיריון (צילום: New Africa, shutterstock)
ייתכן שזה קשור למזג האוויר בתקופת ההיריון | צילום: New Africa, shutterstock

ההשפעה המפתיעה של חודש הלידה על הסיכון לתמותה ממחלות לב

יותר מ-43 אלף מקרי תמותה תועדו במהלך המחקר, ביניהם כ-8,360 מקרי מוות כתוצאה ממחלות לב וכלי דם. לאחר שהובאו בחשבון גורמים כמו היסטוריה משפחתית, מצב אקונומי וגורמים חברתיים, החוקרים מצאו כי אצל נשים שנולדו באביב ובקיץ ישנה עלייה קטנה אך משמעותית, בתמותה כתוצאה ממחלות לב וכלי דם, בהשוואה לנשים שנולדו בסתיו.

אפריל הוא החודש האכזרי ביותר - ילידי אפריל היו בסיכון גבוה יותר ב-12 אחוזים למוות ממחלות לב, בהשוואה לקבוצת הבסיס של תינוקות בנובמבר. כמו כן, התינוקות במרץ וביולי היו בסיכון של 9 אחוזים, ואילו במאי ויוני - 8 אחוזים. בנובמבר-דצמבר נצפתה ירידה של 5 אחוזים בסיכון, והאחוזים החלו לטפס שוב בשנה החדשה.

עוד ב-mako בריאות:
>> הטעויות שאנחנו עושים כשהשפתיים שלנו יבשות
>> שימו לב: אלה המזונות הקשים ביותר לעיכול
>> סקר חושף: זה סוג הגברים ששולחים "דיק פיקס"

אז למה לידה בחודשים מסוימים מסוכנת יותר מבחינת בריאות הלב? החוקרים לא יודעים את התשובה, אך הם סבורים כי הסיבה לכך עשויה להיות קשורה לשינויים בתזונה, לרמות שונות של זיהום אוויר ולמידת זמינות אור יום לפני הלידה ובמהלך השנים הראשונות לחייהן של הנשים. הם מדגישים כי מאחר שמדובר במחקר תצפיתי, ייתכן שחלק מהתוצאות קשורות לגורמים שלא נמדדו במהלך המחקר. מנגד, התוצאות עדיין מסקרנות, בעיקר משום שמדובר במחקר מעמיק, שכלל מספר רב של משתתפות והוא נעשה בטווח זמן ארוך.

למרות זאת, החוקרים טוענים כי יש לבחון לעומק את הממצאים במחקרים נוספים כדי להבין אם אכן ישנו קשר בין חודש הלידה לתמותה ממחלות לב, או שמא מדובר בתוצאות שהושפעו מגורמים נוספים, שלא משקפות את המציאות כהלכה.