האם כדאי להימנע לחלוטין מאכילת בשר? על פי מחקר שפורסם לאחרונה – נראה שלא בדיוק. מחקר חדש מאוניברסיטת נבארה בספרד מצא כי אנשים שמצמצמים באכילת בשר ואוכלים יותר פירות וירקות, נמצאים בסיכון נמוך להשמנת-יתר.

 כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מחקרים קודמים הראו כי צמחונים "במשרה מלאה" נוטים להיות רזים יותר, אך מדענים טוענים כעת כי הגישה של צמחונים "חלקית", שבשונה מצמחונים רגילים בחרו לצמצם בצריכת הבשר ולא להפסיק לאכול בשר בכלל – היא גישה מציאותית יותר, כיוון שלאנשים קשה יותר להיפרד לחלוטין ממוצרי בשר.

פרופ' מיירה בס-רסטרויו מאוניברסיטת נבארה בספרד, שעומדת בראש המחקר אמרה כי "מדובר במעבר פחות קיצוני מאשר המעבר לתפריט צמחוני, זה עדין יותר ופחות נוקשה".

בשר נחשב לתורם לעלייה במשקל, כיוון שהוא מכיל כמות רבה של שומן ועמוס בקלוריות – מה שגורם לאנשים לאכול הרבה ולצרוך יותר קלוריות לפני שהם מרגישים שבעים.

עוד ב-mako בריאות
>> אמיתי לגמרי: האימון הזה מצעיר ב-10 שנים
>> נמצא כשל חמור בפיקוח על חומרי הדברה במזון
>> דירוג: הלחמים הטובים והגרועים ביותר שיש

ארגון הבריאות העולמי ממליץ להפחית באכילת בשר

The Times מדווחים כי המחקר תיעד הרגלי אכילה של 16 אלף אנשים בתקופת זמן של 10 שנים ומצא כי 584 אנשים סבלו מהשמנת-יתר. החוקרים גילו שככל שאנשים צרכו יותר מזון מן הצומח ופחות בשר, הסיכויים שהם יסבלו מהשמנת-יתר פחתו - גם כאשר הובאו בחשבון גורמים נוספים כמו גיל, משקל התחלתי והרגלים לא בריאים כמו אורח חיים יושבני.

פרופ' בס-רסטרויו אמרה בקונגרס האירופי להשמנת יתר בפורטוגל כי הסיכון להשמנת-יתר היה ב-15 אחוזים גבוה יותר אצל אנשים שצרכו תפריט עתיר בשר. בקרב אנשים שאכלו מעט בשר, הסיכון היה ב-43 אחוזים נמוך יותר.

בנוסף, הם מצאו כי גם קבוצת האנשים שצרכו תפריט דל בשר, צרכו 142 גרם בשר ביום, בהשוואה לאוכלי הבשר המסורים ביותר, שצרכו 198 גרם בשר ביום. יחד עם זאת, אלו שצרכו מעט בשר צרכו פי 2 יותר פירות וירקות, אגוזים ושמן זית - תפריט הדומה לתזונה "ים-תיכונית", שנחשבת לטובה לשמירה על בריאות הלב.

ארגון הבריאות העולמי ממליץ להימנע מבשר מעובד, שכן נמצא כי צריכתו עשויה לגרום לסרטן. יחד עם זאת, מומלץ על אכילת בשר מצומצמת ולבחור בבשר איכותי ולא מעובד.  

>> הנער הזה מת בגיל 16 בגלל משקה שכולנו צורכים