מה יותר מגניב מתאומים, שני תינוקות במחיר של אחד ולפעמים הם אפילו נראים אותו הדבר. אין מה לומר, מדובר בפלא. הרבה אנשים היו רוצים לדעת אם יש סיכוי שיוולדו להם תאומים, ואלה שכבר יש להם ילדים – רוצים לוודא שלא יצאו להם שניים בפעם הבאה. אז מה גורם לכך שיופיעו לכם תאומים?

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

תאומים מופיעים פעם ב-100 הריונות, ובעוד שהסיבה לתאומים זהים היא ידועה, הסיבה לתאומים לא זהים אינה לגמרי ברורה. "אנחנו מפרידים בין תאומים זהים לתאומים שאינם זהים, משום שהסוג הראשון הוא מקרי והשני הוא גנטי", אומר פרופ' מוטי שוחט, מומחה לרפואת ילדים וגנטיקה ומנהל המכון הגנטי של מכבי שירותי בריאות. "במקרה הראשון מדובר בתקלה מקרית בחלוקה שגורמת לכך שנוצרים שני עוברים מתוך ביצית מופרית אחרת. ובמקרה של תאומים לא זהים, מדובר בתכונה תורשתית שגורמת לאישה לבייץ משתי השחלות שלה בכל חודש, במקום לבייץ מכל שחלה בנפרד ולסירוגין". 

בשל כך, חוקרים מאמסטרדם החליטו לבדוק את התופעה לעומק. במחקר שנעשה על ידי ניתוח רשומות הילודה בהולנד במשך 30 שנה, החוקרים הצליחו למפות את הגנים שאחראיים להופעת תאומים לא זהים. הופעת תאומים לא זהים קשורה להימצאות שתי ביציות בחצוצרה בזמן הביוץ, והחוקרים רצו לברר מדוע משתחררות שתי ביציות בזמן הביוץ. במחקר נמצאו שני גנים FSHB ו-SMAD3, שאחראיים בין השאר על פוריות האישה ועל רגישות השחלות לגירוי הזקיקים. השילוב בין השניים גורם לרגישות יתר של הזקיקים ובכך להבשלתן של שתי ביציות בזמן הביוץ.

"ישנם הרבה מקרים בהם התופעה לא נראית תורשתית, על אף שמקורה תמיד גנטי. הסיבה לכך היא שהגנים האלה לא משפיעים על גברים, אך הם כן מועברים על ידם", אומר פרופ' שוחט. "כך נוצר מצב בו הגנים עוברים בין גברים למשך כמה שנים, ומתישהו זה עובר לבת, וביום שבו נולדים תאומים לא זהים, כבר אי אפשר לדעת את הסיפור המשפחתי". 

לאחר גילוי שני הגנים, החוקרים החליטו לבדוק דגימות דנ"א מ-1,980 אימהות לתאומים לא זהים טבעיים (ולא דרך הפרייה מלאכותית). בסקירה הזו נמצא כי לנשים שנושאות שני עותקים של הגנים האלה יש כ-29 אחוז יותר סיכוי ללדת תאומים לא זהים. החוקרים מקווים שבעתיד יוכלו לעשות בדיקות שגרתיות ולגלות את הסיכויים לתאומים עוד לפני שנכנסים להריון.

(מקור)

עוד ב-mako בריאות:
>> ביי בוטוקס: מדענים מצאו את הפתרון הגאוני לקמטים
>> נוטפים: 17 סודות שרק מי שמזיע המון יבין
>> יש פתרון: למה כואב לכם בצד בזמן ריצה?