לפני קצת יותר משלוש שנים הופיע ברשת סרטון ביזארי למדי שמציג חד קרן קסום שמטיל צואה שהיא, ובכן, גלידה בשלל צבעי הקשת. אבל מהר מאוד מגלים שלמעשה, כל זה נועד כדי לספר לקהל הצרכנים שמה שעוזר לחד הקרן להטיל צואה באופן כה קל ויעיל – הוא שרפרף, פשוט למדי, שעוזר לו לשבת בזווית המושלמת להטלת צואה ללא מאמץ.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

היום, כמה שנים מאוחר יותר, יוצאים חוקרים שטוענים כי בהחלט מדובר בשיטה יעילה למדי בכל הנוגע למספר 2. ההייפ סביב שרפרפי ה"פלא" שמבטיחים לנו צואה בריאה יותר הוביל קבוצת מדענים סקרנים לבחון לעומק את יעילותו. "כרופא גסטרואנטרולוג, כשאתה במסיבה או עם המשפחה, אנשים מעלים את הנושא הזה", אומר ד"ר פיטר סטניש, פרופ' חבר לגסטרואנטרולוגיה באוניברסיטת אוהיו סטייט ואחד ממחברי המחקר. אז כדי לספק תשובה לכל מי שסקרן לדעת, החליט ד"ר סטניש וקולגות נוספים לבצע את המחקר הראשון שיבדוק את יעילותו של אותו שרפרף.

via GIPHY

90 אחוז מהמשתתפים דיווחו על שיפור ביציאות

במהלך המחקר, התבקשו 52 רופאים מתמחים ובני/בנות הזוג שלהם (גיל ממוצע של 29) לענות על סקר לגבי תנועות המעיים שלהם והרגלי היציאות שלהם, כמו גם לתעד כל יציאה שלהם וביקור בשירותים במשך שבועיים. למרות שרוב האנשים במחקר היו בריאים, התוצאות הראו כי רבים מהם סבלו מבעיות כמו מאמץ בזמן יציאות, דימום בצואה ו"התרוקנות חלקית" – הרגשה שלרוב מתלווה לעצירות.

לאחר מכן, סיפקו למשתתפים שרפרפים מחברת Squatty Potty, שלפי הצהרת החוקרים רק סיפקו את המוצרים שלהם ולא מימנו או תכננו את המחקר. המשתתפים התבקשו לתעד את היציאות שלהם בזמן השימוש בשרפרף במשך שבועיים נוספים ולאחריהם מילאו סקר לגבי החוויה שלהם.

View this post on Instagram

A post shared by Squatty Potty® toilet stool (@squattypotty) on


עוד ב-mako בריאות:
>> טיפים לירידה במשקל מנשים שעשו זאת והצליחו
>> אלה 5 החומרים הממכרים בעולם
>> מאילו דגני בוקר אתם חייבים להתרחק?

לאחר בחינת כל הנתונים, מצאו החוקרים כי 90 אחוז מכלל האנשים שהשתמשו בשרפרף הרגישו שהם מתאמצים פחות בעת הטלת צואה ו-71 אחוז מהם נהנו מיציאות מהירות יותר. מספר מצומצם של משתתפים דיווח על תחושה של התרוקנות חלקית.

השיפור ניכר בעיקר בקרב גברים ואצל כל מי שדיווח לפני כן שהוא סובל מבעיות הקשורות לחדר השירותים בתחילת המחקר. כשני שליש מהמשתתפים במחקר אמרו כי הם מתכננים להמשיך להשתמש בשרפרף בעתיד. נראה שהממצאים מאשרים כי אכן כריעה (ולא ישיבה, כפי שאנחנו רגילים), היא הדרך הטובה והיעילה ביותר לעשות מספר 2. "מהרקטום ועד לפי הטבעת, ישנו מעין עיקול", מסביר ד"ר סטניש. וכריעה למעשה עוזרת ליישר את העיקול, בשונה מאסלות מערביות שמאפשרות פוזיציה של 90 מעלות. למעשה השרפרף מסייע לנו להטיל צואה כפי שאנחנו "אמורים". לפי ד"ר סטניש, שרפרפים אלה יכולים לעזור לא רק לאנשים בריאים, אלא במיוחד לכל מי שסובל מבעיות כרוניות ביציאות.