מחקר חדש מצא כי תרופות נפוצות נגד צרבת (מסוג מעכבי משאבות פרוטונים -PPI) עשויות להגביר סיכון למוות מוקדם. זו לא הפעם הראשונה שמחקר מוצא קשר בין תרופות לצרבת מסוג PPI לסכנות בריאותיות. מחקרים קודמים מצאו קשר בין תרופות אלו לבעיות בכליות, דמנציה ושבירת עצם.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

במחקר הנוכחי, הסיכון למוות מוקדם עלה ככל שאנשים נטלו את התרופה בתקופת זמן ממושכת יותר. כך מסביר מחבר המחקר, ד"ר זייאד אל-אלי, מנהל מחלקת אפידמיולוגיה קלינית בבית החולים ליוצאי צבא שבסנט לואיס, ארה"ב.

במשך יותר מחמש שנים, צוות חוקריו עקבו אחר אנשים הנוטלים תרופות מרשם נגד צרבת – מסוג PPI. הוא השווה אותם לאנשים הנוטלים תרופות אחרות שמפחיתות את חומציות הקיבה, מסוג חוסמי H2. המחקר לא בדק תרופות מסוג PPI שניתנות ללא מרשם. בהשוואה לאנשים שנוטלים תרופות H2, "אנשים שנוטלים תרופות PPI במשך כשנה – בעלי סיכון גבוה ב-25 אחוז למוות מוקדם", אומר ד"ר אל-אלי.

על פי אל-אלי, כיוון שמיליוני אנשים נוטלים תרופות PPI, אותם 25 אחוזים עשויים להסתכם באלפי מקרי מוות מדי שנה. יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי המחקר מצביע על קשר בין התרופות למוות מוקדם, אך לא מראה כי מדובר בסיבה ותוצאה. אל-אלי טוען שאנשים הנוטלים תרופות אלו אינם צריכים להפסיק ליטול אותם. "הייתי אומר שמדובר בסיכון קטן אך משמעותי. זה צריך לעודד אנשים לחשוב פעמיים אם הם זקוקים לתרופות מסוג PPI מלכתחילה, או שהם יכולים בלעדיהם".

עוד ב-mako בריאות
>> רוזמרין ונשיקות: הטיפים שישאירו אתכם צעירים
>> אני חולה במחלת השינה וזה לא מצחיק כמו בסרטים
>> לעולם אל תגעו במאכלים האלה בבתי מלון

תרופות PPI הן בין התרופות הנפוצות ביותר בארה"ב, עם 15 מיליון מרשמים מדי חודש בשנת 2015 – וזה רק לתרופה מחברה מסוימת. למרות שהטיפול המומלץ למרבית התרופות מסוג PPI הוא קצר – בין שבועיים לשמונה שבועות (במקרה של כיב קיבה), ישנם אנשים הנוטלים אותן במשך חודשים ואף שנים. החוקרים מצאו שהסיכון למוות מוקדם היה גבוה יותר בקרב אנשים הנוטלים את התרופה במשך יותר משנה.

תרופות מסוג PPI הניתנות במרשם בלבד מיועדות לטפל במצבים רציניים, כמו דימום בוושט, רפלוקס קיבתי-ושטי ואולקוס. תרופות מסוג PPI הניתנות לרכישה ללא מרשם מטפלות לרוב בצרבת ובקלקול קיבה.