משככי כאבים אולי מעבירים לכם את כאב הראש, אבל הם יכולים לשנות את הדרך בה אתם מרגישים ומתייחסים לאחרים. פתאום כשהחברה שלכם עצובה זה לא מזיז לכם, הילד הבוכה שלכם הופך למטרד ואתם פשוט לא מצליחים לקרוא אנשים מסביבכם. האם תהיתם למה? למחקר חדש יש תשובה מפתיעה. מסתבר שפרצטמול, אחד ממשככי הכאבים הכי נפוצים בעולם גורם לתופעת לוואי מוזרה - ירידה באמפתיה שלנו כלפי האחר. לפי המחקר הקוגניטיבי, כל האקמולים האלה שאתם לוקחים כאילו כלום בעצם משפיעים על היכולות החברתיות שלכם. תוצאות המחקר מעידות על מגוון השלכות פוטנציאליות על מערכות יחסים חברתיות בעתיד.

 >> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

פרצטמול הוא חומר שמצוי במעל 600 סוגים של תרופות, אך אתם ודאי מכירים אותו יותר כאקמול, דקסמול, פראמול ונובימול. באופן כללי, מדובר בתרופות ללא מרשם שלא נחשבות למסוכנות או בעלות תופעות לוואי מיוחדות, אך מסתבר שההשפעה היעילה שלהם על הכאב שלנו משפיעה גם על הדרך בה אנחנו מזהים כאב של אחרים.

לא לריב כשכואב הראש

המחקר הורכב מסדרת ניסויים בה לקבוצה אחת של המתנדבים ניתן אקמול ולקבוצה השנייה ניתנה גלולת פלסיבו. לאחר נטילת התרופה, המתנדבים קראו סיפורים של אנשים שחווים כאב פיזי או נפשי והיו צריכים לדרג את דרגת הכאב של הדמויות בסיפורים. נמצא כי קבוצת האקמול נתנה ציונים נמוכים יותר מאשר קבוצת הפלסיבו, ובניסויים נוספים נמצאו תוצאות דומות.

איך זה משפיע על היחסים שלנו עם האנשים הקרובים לנו? במהלך ויכוח עם בני הזוג, אם לקחתם לפני כן אקמול כנראה שלא תצליחו להבין את הצד שלהם, ואם מישהו נמצא במצוקה וצריך עזרה, לא בטוח שתוכלו לזהות את זה בזמן. בינתיים, עד שהחוקרים יבינו איך המנגנון הזה בדיוק עובד, נסו להיות יותר מודעים לאחרים, בעיקר אחרי שאתם לוקחים אקמול.

(מקור)

עוד ב-mako בריאות:
>> מזל תאומים: כך תדעו אם יש לכם סיכוי לתאומים
>> נוטפים: 17 סודות שרק מי שמזיע המון יבין
>> לובשים סקיני? הנה 12 דברים לא בריאים שאתם עושים