טאי צ'י היא אמנות לחימה שמקורה בסין ונועדה למטרת הגנה עצמית, אך היום היא בעיקר מתורגלת לצרכים בריאותיים ולמדיטציה. טאי צ'י יכול לתרום הן פיזית והן נפשית; התנועה האיטית והזורמת תורמת לשרירים ולעצמות ומשפרת את היציבה והריכוז הנדרש עבורו תורם לשיפור יכולת הריכוז ואף יכול לעזור גם להפחתת סטרס. מחקר חדש חושף כעת יתרונות נוספים של הטאי צ'י, שייתכן שיעשו גם לכם חשק לנסות. 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר נעשה על ידי צוות מדענים מהונג קונג וארה"ב שרצו לבדוק את ההשפעה של טאי צ'י על השמנה בטנית, שנחשבת להשמנה מסוכנת במיוחד, כיוון שהיא מתאפיינת בשומן שעוטף את האיברים הפנימיים. השמנה בטנית גורמת לתחלואה יותר מכל השמנה אחרת, בעיקר כי היא עלולה להגביר סיכון למחלות כרוניות, כמו מחלות לב וכלי דם, סוכרת, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ועוד.

במחקר, שנמשך 12 שבועות, השתתפו 543 מבוגרים בני 50 ומעלה הסובלים מהשמנה בטנית, שחולקו לשלוש קבוצות: קבוצה ללא פעילות גופנית, קבוצה של אימוני אירובי ואימוני כוח וקבוצה שתרגלה טאי צ'י. תוצאות המחקר הראו כי טאי צ'י יעיל בהפחתת היקף המותניים באותה מידה כמו פעילויות גופניות אחרות (אירובי ואימון כוח) בקרב מבוגרים הסובלים מהשמנה בטנית. בשתי הקבוצות נצפתה גם ירידה במשקל ובמדדים אחרים שקשורים להשמנה, כמו כולסטרול וטריגליצרידים בדם. 

טאי צ'י (צילום:  nullplus, shutterstock)
מרגיע וגם תורם להפחתת שומן בטני | צילום: nullplus, shutterstock

עוד ב-mako בריאות:
>> חשבה שזה צינון – והתברר שמדובר במחלה נדירה
>> חוקרים גילו שאנשים מסוימים מזדקנים מהר יותר
>> קולות לעיסה משגעים אתכם? מחקר חושף את הסיבה 

היקף מותניים נחשב בעיני רבים למדד מדויק יותר להשמנה ולניבוי מחלות בהשוואה למדד ה-BMI. הסיבה לכך היא שמדד ה-BMI, שמתבסס על גובה ומשקל, לא מביא בחשבון גורמים נוספים שחשובים להערכת גורמי סיכון והשמנה. מדד ה-BMI יכול לתת תוצאה שגויה, כיוון שהוא לא מביא בחשבון את אחוזי השומן בגוף ומסת השריר.

היקף מותניים (צילום: Image Point Fr, shutterstock)
נחשב מדד יעיל יותר להשמנה וניבוי מחלות | צילום: Image Point Fr, shutterstock

כך שאנשים עם מבנה גוף שרירי עלולים לקבל תוצאה של BMI גבוה כמו של אדם הסובל מהשמנה. מדידת היקף מותניים או מדידת יחס מותניים-ירכיים נחשבים למדדים מדויקים יותר, כיוון שהם עוזרים להבין היכן נאגר שומן בגוף, מה שיכול לעזור לנבא מגוון של מחלות. כדי למדוד את היקף המותניים יש להשתמש בסרט מדידה ולמקם אותו בחלק הצר ביותר של הבטן. כדי לחשב יחס מותניים-ירכיים, יש למדוד בעזרת סרט מדידה את רוחב המותניים בחלק הכי צר שלהם ואת הירכיים בחלק הרחב ביותר שלהם. לאחר מכן מחלקים את היקף המותניים בהיקף הירכיים.