אינספור מחקרים נעשו על אחד המשקאות האהובים על המין האנושי. רבים גילו שקפה הוא לא רק המעורר האולטימטיבי בבוקר, אלא גם בעל יתרונות בריאותיים רבים. יחד עם זאת, חוקרים מזהירים מפני צריכה מוגזמת. מרבית המחקרים גורסים כי כדי ליהנות מכל הטוב שיש לקפה להציע לנו, כדאי לשתות בין כוס אחת לשתי כוסות קפה ביום.

> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר החדש נעשה באוניברסיטת סטנפורד בארה"ב ופורסם בכתב עת הרפואי Nature Medicine. נמצא שאנשים מבוגרים ששותים קפה סובלים מפחות דלקות בגוף. אלה אחראיות למחלות שונות הקשורות בהזדקנות. "ככל שהם שתו יותר קפה, כך הם היו יותר מוגנים מפני דלקות כרוניות", אמר מחבר המחקר דיוויד פורמן, מה שמעיד, מבחינתו, כי לקפה יש השפעה על תהליך הזדקנות הגוף. 

במהלך המחקר ניתחו פורמן ועמיתיו דגימות דם של 100 צעירים ומבוגרים. בקרב המבוגרים נצפתה פעילות גבוהה יותר בגנים הקשורים לדלקות בהשוואה לצעירים. זה לא מפתיע בהתחשב בעובדה שישנן יותר דלקות בגוף ככל שאנשים מתבגרים. על פי מחקרים, המשותף למחלות כרוניות המשוייכות לזקנה כמו סוכרת, מחלות לב, סרטן, מחלות מפרקים ומחלות לב – זה דלקות. "מרבית מחלות המשויכות לזקנה הן לא באמת מחלות כתוצאה מהזדקנות, אלא כתוצאה מדלקות כרוניות", אמר פורמן. "ככל שגנים הקשורים לדלקות היו פעילים יותר, כך עלה הסיכון ללחץ דם גבוה וטרשת עורקים.

קפה ועוגייה (צילום: GooDween123, Thinkstock)
לא רק בגלל הטעם - קפה משתלם בריאותית | צילום: GooDween123, Thinkstock

עוד ב-mako בריאות
>> קים קרדשיאן: "הפסוריאזיס התפשט לי לפנים"
>> ארוחות הבוקר שיעזרו לכם לרדת במשקל
>> טור אישי: האיש שחי 21 שנה בלי מעי

רוצים להאט את תהליך ההזדקנות? שתו קפה

החוקרים מצאו דבר אחד שמשותף לאנשים עם רמת דלקות נמוכה בגוף – כולם שותים קפה מדי יום. אצל אנשים ששתו יותר מחמש כוסות קפה ביום נצפתה פעילות נמוכה ביותר של גנים הקשורים לגרימת דלקות. על פי החוקרים, קפאין בולם את הנתיב שמקשר בין אותם הגנים לדלקות ובכך מונע היווצרות של דלקות כרוניות בגוף. מכיוון שדלקות כרוניות מאיצות את תהליך ההזדקנות, נראה שקפאין יכול לסייע לנו להאט אותו.

החוקרים מדגישים כי המטרה היא לא למחוק כל זכר לדלקת בגוף. למעשה, דלקת היא פונקציה חשובה של מערכת החיסון שלנו, המשתמשת בתגובות דלקתיות כדי להילחם בזיהומים ולסלק תרכובות רעילות מהגוף. אך ככל שאנחנו מתבגרים, תפקוד התגובה הדלקתית מבוקר פחות מאשר כשאנחנו צעירים. "כשאנחנו מזדקנים, משהו משתבש והגוף שלנו פחות שולט בתהליך", אומר מארק דיוויס, מנהל המכון שבו נערך המחקר באוניברסיטת סטנפורד. "אך במחקר הנוכחי, זיהינו נתיב מסוים שעד כה לא היה מקושר לדלקת. אנחנו מסוגלים להצביע ברזולוציה גבוהה יותר על תהליך ההזדקנות והדברים שהם סמנים לדלקות". המפתח הוא להבין מתי התגובה הדלקתית מתחילה לצאת מכלל שליטה.

למרות שלקפאין יש גם השפעות שליליות, המחקר הזה מתווסף למחקרים קודמים שמראים כי למשקה הפופולרי יש השפעה חיובית על הבריאות. יתכן כי משבר העופרת בקפה שפורסם בשבוע שעבר לא באמת יוריד לנו את המוטיבציה לקפה של הבוקר.

(מקור)

 >> איך נהנים בחורף מבלי להשמין?