ממחקרים שנעשו בשנים האחרונות עולות ראיות לכך שמחסור בשעות שינה עשוי לתרום להשמנה. כעת חוקרים טוענים כי הם גילו בדיוק כמה קלוריות נוספות תעלו בכל פעם שלא תשנו שבע שעות בלילה. לטענתם, כל לילה שבו ישנתם פחות מכמות השעות המומלצת – מוסיף לכם 385 קלוריות בגוף. מדי שבוע, זה עלול להצטבר ולגרום לעלייה של 400 גרם במשקל.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

אז מה הקשר בין שעות שינה לקלוריות? על פי המחקר, מחסור בשינה עשוי להיות מסוכן כיוון שהוא גורם לאנשים לצרוך יותר מזון עשיר בשומן ביום שלמחרת, מאשר פירות וירקות.

חוקרים מאוניברסיטת קינגס קולג' בלונדון ניתחו 11 מחקרים כדי לקבוע אם משך השינה תורם לעלייה במשקל. הם חקרו 172 אנשים ומצאו כי אלו שישנו פחות לא בהכרח צרכו יותר אוכל, אלא בחרו במזון פחות בריא.

מומחים ממליצים לאנשים בטווח הגילים 18-64 לישון בין 7 ל-9 שעות בלילה וכי שינה חשובה לא רק לבריאות המוח, אלא גם לשמירה על תזונה בריאה. במחקרים שנבחנו נראה שאנשים שסבלו מחוסר שינה נטו להעדיף מזון עתיר שומן ודל בחלבונים. החוקרים כתבו כי "ממצאים אלו מצביעים על כך ששינה מועטה מגבירה את המוטיבציה לחיפוש אחר מזון כפרס".

עוד ב-mako בריאות
>> התופעה הזאת גם קיימת בפה שלכם? תתחילו לדאוג
>> התאשפזה כדי ללכת - ויצאה ללא ארבעת הגפיים
>> אחת ולתמיד: האם באמת כדי להתחסן נגד שפעת?

כאשר אנשים לא ישנים מספיק, הם עלולים להימשך למזונות לא בריאים כמו ממתקים, כיוון שהם חושבים שזה "מגיע להם". בטווח הרחוק, זה עלול לגרום לתזונה עשירה בשומן ודלה בחלבון. חלבונים חשובים לתפקוד תאי הגוף ולכן תזונה דלה בחלבון עשויה להזיק לבריאות.

השפעה שלילית נוספת שיכולה לגרור תזונה עשירה בשומן ודלה בחלבונים, היא סיכון מוגבר לסוכרת, מחלות לב וכלי דם ולחץ דם גבוה. 385 הקלוריות שנוספו מדי יום אצל אנשים שסבלו מחוסר שינה הגיעו לרוב מנשנושים כמו צ'יפס ועוגיות. ממצא נוסף הראה כי אנשים שישנו פחות מ-7 שעות היו פחות פעילים ביום שלמחרת – שזה השפיע על היכולת של הגוף שלהם לשרוף קלוריות ולמנוע עלייה במשקל. מומחים ממליצים לאנשים לשים לב להרגלי השינה שלהם, כדי למנוע שאלה ישפיעו על התזונה ויזיקו לבריאות הכללית.