תחום החלומות הוא נושא שנחקר במשך שנים רבות. אמנם הצלחנו עם השנים לגלות לא מעט דברים על חלומות, עדיין נשאר סביבו מעטה של מסתורין והוא ממשיך להיחקר עד היום. אם אי פעם תהיתם למה אתם נוטים לחלום חלומות מסוימים ואחרים לא, או אם שאלתם את עצמכם האם עוד אנשים חווים חלומות דומים ששלכם, סקר חדש שנעשה בארה"ב עונה על כמה מהשאלות האלו, כולל אילו חלומות נפוצים יותר בקרב גברים ואילו אצל נשים – וכיצד המקצוע שלכם עלול להשפיע על מה שתחלמו עליו בלילה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר נעשה על ידי Amerisleep, חברה המשווקת מזרנים ומצעים. במהלכו נעשו סקרים בקרב 2,000 אמריקאים, שנשאלו לגבי הסיוטים הכי נפוצים שלהם. לפי הממצאים, נראה שמרבית האנשים (64.7 אחוזים) חוו סיוטים שבהם הם נופלים. במקום השני נמצאים סיוטים על רדיפה (63 אחוזים) ואחריהם מוות (55 אחוזים). במקום הרביעי (54 אחוזים) נמצאים סיוטים שבהם אנשים מרגישים שהם נאבדו ובמקום החמישי סיוטים שבהם אנשים מרגישים שהם לכודים (52 אחוזים). בין הסיוטים הנוספים שבראש הרשימה נכללים סיוטים על סקס, על אדם קרוב שמת ועל פספוס אירוע חשוב בחיים.

סיוט לילה
רובנו חולמים על נפילות ורדיפות | צילום: shutterstock

מה יכול להשפיע על החלומות והסיוטים שלנו?

מחקר עבר הראה שאחד הדברים שהכי משפיעים על אופי החלומות שלנו, זו המציאות היומיומית שלנו. כשאנחנו ניצבים מול אתגרים, בין שזה בעבודה או במערכות יחסים, זה יכול להיכנס לחלומות שלנו. סיוטים מסוימים, כמו נפילה, תקיפה, או כישלון – לרוב קשורים לחוסר מנוחה לגבי אירועים שמתרחשים בחיים האמיתיים שלנו, כך לפי מחקר מאוניברסיטת קרדיף. "צרכים פסיכולוגיים מחיי הערות שלנו אכן משתקפים בחלומות שלנו", הסבירה נטע וינשטיין, אחת החוקרות.

"חוקרים ותיאורטיקנים טענו בעבר כי חלומות חוזרים מאתגרים אנשים לעבד את הבעיות הקשות ביותר בחייהם, ואלה עלולים להיות תוצאה של הכישלון בניסיון להסתגל לחוויות מאתגרות. לפיכך, התוכן של החלומות שלנו עשוי להיות מושפע יותר מחוויות מבוססות צרכים".

מחקרים אחרים הראו שגם לתנוחת השינה שלכם יש השפעה על אופי החלומות. ממחקר שנעשה על ידי ד"ר מייקל ג'יי ברויס, נמצא כי תנוחות מסוימות עשויות להוביל ליותר סיוטים. במאמר שכתב ל-Psychology Today, ציין כי אנשים שישנים על צד שמאל נוטים לחוות יותר סיוטים מאשר אנשים שישנים על צד ימין. אך אנשים שישנים על הגב, למרות שהיא נחשבת לתנוחה טובה לבריאות, עלולים לסבול גם מהרבה סיוטים. והדבר הכי מתסכל בעניין? אנשים שישנים על הגב לרוב נוטים לשכוח את החלומות שלהם.

>> ואילו מאכלים יעשו לכם חלומות מוזרים? הנה הרשימה

אך לפי הסקר שנעשה על ידי Amerisleep, נראה שגם המקצוע שלכם יכול להשפיע על החלומות, במיוחד הסיוטים. אנשים שעובדים בתחום התקשורת והטלוויזיה נוטים לחלום יותר סיוטים על פספוס דדליין. אנשים שעובדים בבנייה או חינוך חולמים לעתים קרובות על הגעה באיחור לעבודה ואילו אנשים שעובדים בתחום המשפטים חווים סיוטים שבהם הם מגיעים לעבודה לא מוכנים.

עוד ב-mako בריאות:
>> בן 31 הגיע למוקד בגלל הקאות – וזה מה שגילו
>> בלי ניתוחים ותרופות: "כך ירדתי מעל 40 ק"ג"
>> מגפת הקורונה: התעלומה הכי גדולה סביב המחלה

בגידה במלון
הרוב חוששים מבגידה ונטישה | צילום: shutterstock | Motortion Films

ומה לגבי ההבדלים בין המינים? כמעט 50 אחוזים מהנשים הנשואות אמרו כי הן חוו סיוטים על נטישה ובגידה מצד בן הזוג. ונראה שהנתונים דומים גם בקרב גברים נשואים. לעומתם, נשים וגברים מאורסים חלמו פחות על נטישה ובגידה. ואולי נתון שיפתיע את חלקיכם: גברים רווקים חלמו פי 2 יותר פעמים על נטישה או בגידה בהשוואה לנשים רווקות.