אנשים רבים מנסים למצוא את הסוד ליצירתיות ולאושר. מה עושים כשיש לנו מחסום יצירתי? האם יש לזה תרופה מהירה? אנחנו כבר יודעים שמוזיקה יכולה להרגיע אותנו ולהפחית חרדה, אך כעת נראה שהיא גם יכולה לגאול אותנו ממחסום יצירתי.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

חוקרים מאוניברסיטת ראדבוד שבהולנד, ערכו ניסוי שבו המשתתפים חולקו לחמש קבוצות, כל אחת מהן קיבלה באופן רנדומלי יצירה מוזיקלית להאזין לה בזמן מטלה יצירתית. חלק מן המשתתפים התבקשו לעשות את המטלה בלי מוזיקה. היצירות כללו את: "הברבור" של סן-סנס, "כוכבי הלכת" של גוסטב הולסט, אדאג'ו לכלי מיתר של סמואל בארבר ו"ארבע העונות: אביב", של ויוואלדי.

המטלה היצירתית התמקדה בחשיבה מפוצלת, תהליך מחשבתי המסייע לחשוב על רעיונות יצירתיים, תוך חקירה של פתרונות שונים ומגוונים. חשיבה מפוצלת משמעותה לחשוב על כמה תשובות חדשות לבעיה אחת. "חשיבה מפוצלת היא המפתח לתחומי המדע, הטכנולוגיה והתרבות, כיוון שחדשנות לרוב מחברת בין רעיונות שונים", כתבו החוקרים במאמרם.

עוד ב-mako בריאות
>> איך משיגים ישבן חטוב? מתחילים עם האימון הזה 
>> זהירות: התרופה הנפוצה שגורמת להתכווצות אשכים
>> המכתב של הצעירה שמתה לא הותיר אף עין יבשה

אז איזו קבוצה השיגה את התוצאות הרבות והטובות ביותר בניסוי היצירתיות? אלו שהאזינו לוויוואלדי, יצירה הנחשבת לקצבית ושמחה. היצירה הובילה לרמות גבוהות של "זרימה וגמישות", דפוס חשיבה המהווה בסיס מצוין לרגעים שבהם אנו זקוקים לחשוב על רעיונות ייחודיים. דבר מפתיע שהתגלה בניסוי הוא שזה לא היה משנה אם המשתתפים זיהו את המוזיקה או אם הם בכלל אהבו אותה כדי שהיא תעורר בהם השראה.  

אז בפעם הבאה שאתם מרגישים שאתם זקוקים לבוסט של השראה, האזינו ליצירה הזו של ויוואלדי במשך כ-15 עד 20 שניות, או שפשוט השאירו אותה ברקע בזמן שאתם עובדים.