מי לא מכיר את הרגע הזה שהאצבע הקטנה של הרגל נתקעת בקצה הספה והדבר היחיד שיוצא מהפה שלכם זה רצף ארוך של קללות עסיסיות? אז כן, הרבה אנשים מקללים, אבל אלו שנוטים לעשות זאת לעתים קרובות נתפסים כחסרי השכלה, טיפשים או בעלי אוצר מילים דל. מחקר סטטיסטי חדש חושף תגלית מרעישה (או שלא) – אם אתם מקללים הרבה, זה פשוט לא אומר עליכם כלום.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר פורסם במגזין Social Psychology and Personality Science וייתכן מאוד שהוא יפתיע רבים מכם. דעות קדומות על אנשים שנוטים לקלל הן לא דבר חדש. למרות שכולנו מדי פעם "חוטאים" באמירת קללות, אלו שנוטים לעשות את זה לעתים קרובות יותר לרוב נשפטים על ידי סביבתם כאנשים לא מתורבתים, חסרי השכלה או עם רמת השכלה נמוכה ובעלי אוצר מילים לא מרשים במיוחד. מחקר זה עשוי להוכיח שמדובר בסטראוטיפ ותו לא.

במהלך המחקר, צוות חוקרים מרחבי העולם בחן סטריאוטיפים המתבססים על בחירת מילים בטוויטר. משתתפי הניסוי התבקשו לקטלג את כותבי ה"ציוצים" על פי מגדר, גיל, רמת השכלה ועמדה פוליטית – לאחר שקראו מספר ציוצים שונים. לאחר מכן, החוקרים השתמשו בטכנולוגיה המבוססת אינטליגנציה מלאכותית, שנקראת "עיבוד שפה טבעית", כדי להסיק אם ההשערות של המשתתפים תאמו לכותבי הציוצים.

אישה מתוסכלת (צילום: Sofi photo, Shutterstock)
קללות לא מעידות על אוצר מילים דל | צילום: Sofi photo, Shutterstock

עוד ב-mako בריאות
>> יש דרך קלה להיפטר מאפטות 
>> תופתעו: כמה סוכר יש בכוס מיץ תפוזים?
>> צפו: האימון המושלם לפלג הגוף העליון

גם אנשים בעלי דוקטורט מקללים 

התוצאות לא היו מפתיעות. אחת ההשערות שהמשתתפים טעו לגביהן הייתה קשורה להשכלת המקללים. "הסטראוטיפים הלא מדויקים הללו נטו להיות מוגזמים", אמר ג'ורדן קרפנטר, חוקר ראשי מאוניברסיטת דיוק. "לדוגמא, המשתתפים חשבו שאנשים שלא הלכו ללמוד בקולג' הם בעלי סיכוי גבוה לקלל, בהשוואה לאנשים עם תואר דוקטורט. בנוסף, הם חשבו שבעלי דוקטורט לא מקללים בכלל – מה שהתברר כלא נכון".

מחקר זה מתווסף למחקרים קודמים שנעשו על אנשים שמקללים ומצאו שההשערה שמדובר באנשים חסרי השכלה היא פשוט דעה קדומה שלא מעידה כלל על מידת ההשכלה של אדם. מחקר שפורסם השנה בכתב עת Language Sciences טוען ששימוש תכוף בקללות יכול להוות סימן לרהיטות ולאינטליגנטיות ובא לשלול השערה קודמת כי קללות מעידות על אוצר מילים לוקה בחסר ושאנשים מקללים כי הם לא יודעים מה להגיד. החוקרים טוענים שאנשים שלא יודעים מה להגיד פשוט אומרים דברים כמו "אממ" – ואילו אנשים בעלי אוצר מילים רחב יגידו דברים כמו "שיט" או "לעזאזל" או כל קללה אחרת. 

בשורה התחתונה, הגיע הזמן להפסיק להיות כאלה שיפוטיים ולהבין ששימוש בקללות לאו דווקא מעיד על רמת השכלה נמוכה. קללות מאפשרות לנו להביע כעס ותסכולים וכל עוד הן לא מופנות כלפי אנשים במטרה לפגוע בהם, אין בהן שום דבר רע. 

>> האם בזכות עכברים מצאו תרופה לסרטן?