אין ספק שתוספות כמו לימון וקרח יכולות לשדרג כל כוס מים, אך נראה שלימון לא רק מוסיף טעם, אלא גם עלול להוסיף וירוסים וחיידקים למים שלכם. חוקרים מאוניברסיטת קלמסון בדקו כמה חיידק האי-קולי שורד בסביבה שבה מאוחסנים לימון וקרח. הממצאים שלהם מראים כי הקרח והלימון עשויים להיות מסוכנים הרבה יותר ממה שאנחנו חושבים.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

הזהרנו בעבר כי מים עם לימון אמנם מסייעים למטבוליזם, אך המשקה עלול גם להרוס את השיניים שלכם ומומלץ לשתות אותו רק באמצעות קשית. כעת, מחקר אמריקאי מוסיף מגבלה נוספת - אל תשתו את המשקה הזה בבר או במסעדה. "מעבר לסיכון של ייצור קרח ממים מזוהמים, קרח ולימון יכולים לספוג חיידקים ממשטחים שונים, כמו מכונות קרח, קרשי חיתוך, ידיים וכלי עבודה" כתבו החוקרים וסאם אל-ג'דאווי ופול דוסון לאתר theconversation.com.

הם מצאו כי כמדובר בידיים שמזוהמות בחיידק האי-קולי, קרח ולימון רטוב ספגו 100 אחוז מהחיידק - ואילו לימון יבש ספג רק 30 אחוז. תוצאות אלו תואמות למחקר קודם שדיווח כי 69 אחוזים מפרוסות הלימון במשקאות מ-21 מסעדות בניו ג'רזי, היו מזוהמות בחיידקים ובפטריות שמקורן בבני אדם. אולם כשזה נוגע לקרח, המצב אף חמור יותר. 83 אחוז מחיידקים שהיו מצויים בכפות מזיגה עברו לקרח ו-67 אחוז מחיידקים שמקורם בידיים עברו לקרח.

עוד ב-mako בריאות
>> האם הכי משתלם לעבור השתלת שיער בטורקיה?
>> ג'ניפר אניסטון לא שוכחת לשתות את זה בכל בוקר
>> הדרך המושלמת לרדת במשקל - בלי להישאר רעבים

גם אם לקחתם בעצמכם את הלימון מקערה במסעדה או בבר, אתם לא מוגנים מזיהומים. על פי אל-ג'דאווי ודוסון, הלימונים יכולים להזדהם כבר בזמן החיתוך, מידיו של האדם שחותך אותם או מחיידקים שכבר היו מצויים על גבי קרש החיתוך. אחד המצבים הגרועים ביותר, הוא כשקערה של לימונים חתוכים מונחת בטמפרטורת החדר במשך יום שלם. "במחקר שלנו, מצאנו שכאשר לימונים מזוהמים באי-קולי הוחזקו בטמפרטורת החדר, כמות החיידקים עלתה פי 5 במשך 4 עד 24 שעות. לפיכך, יום שלם שבו אנשים נוגעים בקערת לימונים עשוי להיגמר במסיבת מיקרואורגניזמים", הסבירו.

האם אלכוהול מונע הדבקה?

רבים יגידו שכאשר מדובר בלימון בתוך כוס הוודקה שלהם, האלכוהול יחסל את החיידקים. אבל האמת היא, שזה לא בדיוק הולך כך. במחקר אחר, פתוגנים (מיקרואורגניזמים מחוללי מחלות) שרדו בקרח גם ב-80-86 אחוז מכוסות הוויסקי, סודה וטקילה שנוסו. במרבית המשקאות, רוב הפתוגנים שרדו בקרח גם לאחר שהקרח נמזג לתוך הכוסות. אז אל תסמכו על זה שהזיהומים יעלמו אם מדובר במשקאות אלכוהוליים.