שחמת הכבד – מחלה כרונית שהגורמים לה נעים בין צריכת אלכוהול מופרזת, צהבת נגיפית וכבד שומני – היא גורם המוות ה-12 במעלה בארה"ב. גם בישראל היא סיבת מוות נפוצה, בדגש על טווח הגילים 45-64. בהתחשב בכך שהטיפול המשמעותי היחיד במחלה לאחר שפרצה הוא השתלת כבד, ברור למה חוקרים מחפשים פתרונות מתחום הטיפול המונע. וכעת מתברר שבתור התחלה, כולנו צריכים לצאת להפסקת קפה או תה. 

  >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

מחקר חדש שתוצאותיו פורסמו בכתב העת הרפואי "Journal of Hepatology" מצביע על כך ששתיית קפה ותה עשויה למנוע התפתחות של שחמת הכבד, וזאת בלי קשר ישיר לגורמים אחרים, כמו תזונה וסגנון חיים. המחקר נערך באוניברסיטת רוטרדם, הולנד, והוא כוון מלכתחילה כדי לבדוק את השפעת המשקאות המדוברים על תפקוד הכבד. "יש מידע אפידמיולוגי וניסויי המעיד על כך שצריכת קפה משפר מדדים רבים בבריאות הכבד, והיינו סקרנים לבדוק אם הדבר נכון גם לגבי סימנים להצטלקות הכבד", אמר מוביל המחקר, ד"ר סרווה דרוויש מוראד, מומחה למחלות כבד. ההצטלקות המדוברת נחשבת לאחד התסמינים המקודמים להתפתחות שחמת. 

2,424 נבדקים תושבי רוטרדם בני 45 ומעלה השתתפו במחקר, שבמסגרתו עברו בדיקה גופנית מלאה וענו על 389 שאלות בנושאי תזונה והרגלים אישיים. הם חולקו לשלוש קבוצות בהתאם לצריכת הקפה והתה שלהם – מתנזרים, צרכנים מתונים (עד שלוש כוסות ביום) וצרכנים כבדים (יותר משלוש כוסות). את שותי התה הקפידו החוקרים לחלק לשלוש תת-קבוצות – ירוק, שחור ותה צמחים. 

עוד ב-mako בריאות
>> סוף סוף חדשות טובות לחובבי המראה השזוף 
>> האם אכילת צ'יפס מגדילה את הסיכון למוות מוקדם?
>> כך תיפטרו מהיתושים והג'וקים - בלי כימיקלים

תוצאות המחקר הצביעו על קשר סטטיסטי מובהק בין צריכה של יותר משלוש כוסות קפה או תה צמחים ביום וסיכון נמוך משמעותית מהממוצע להצטלקות כבד. נבדק ונמצא שהתוצאות הללו אינן תלויות במדדים משמעותיים אחרים, כמו סגנון חיים פעיל מול סגנון לא פעיל או מדד מסת גוף (BMI). באופן שהפתיע את החוקרים, ההשפעות החיוביות של הקפה ותה הצמחים נראו אפילו בקרב הסובלים מכבד שומני – שהוא, כאמור, אחד הגורמים להיווצרות שחמת. 

אז מהו סוד התועלת של הקפה ותה הצמחים? מחקרים נוספים יצטרכו להיערך כדי למצוא תשובה לשאלה הזאת. החיים של החוקרים היו קלים יותר אילו נמצא שהתה השחור הוא בעל הסגולות האנטי-שחמתיות, כי אז היה הזרקור מופנה אל הקפאין המשותף לו ולקפה, אבל זה לא המצב. אנחנו מבטיחים לעקוב, לעדכן ולהפסיק להתלונן שהתמכרנו לקפה. 

via GIPHY