מחקר שנעשה לאחרונה באוניברסיטת מנצ'סטר ופורסם בכתב העת הרפואי International Journal of Epidemiology מצא כי זה בריא יותר להיות מובטל, מאשר להיות בעבודה הגורמת ללחץ רב. על פי המחקר, מבוגרים שעוברים מאבטלה לעבודה באיכות נמוכה סובלים יותר מבעיות בריאותיות הקשורות לסטרס.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

במהלך המחקר, החוקרים בחנו 1,116 אנשים בין הגילים 35-75, שהיו מחוסרי עבודה בין השנים 2009 ו-2010. נעשה מעקב על המשתתפים משנת 2010 עד 2012.

הם הוזמנו לעבור הערכה רפואית על ידי אחות, שכללה גם לקיחת דגימת דם. ההשפעה של לחץ הנגרם על ידי עבודה נקבעה באמצעות מדידת גורמים שונים, כמו רמות כולסטרול, לחץ דם, מדד הדופק ויחס מותניים-ירכיים.

איכות העבודה נמדדה על ידי בדיקת השכר, בטיחות העבודה, שליטה, שביעות רצון וחרדה.

עוד ב-mako בריאות
>> סכנה: גם אתם עושים את הטעות הזאת במטבח?
>> טיפ תזונה מפתיע הוביל למהפך המדהים של הישראלי 
>> בנות, תתפלאו: זה הדבר הכי טוב לגוף שלכן 

למקום העבודה יש השפעה משמעותית על הבריאות שלנו

התוצאות הראו כי מבוגרים שעוברים מאבטלה לעבודה באיכות נמוכה סובלים יותר מבעיות בריאותיות הנובעות מלחץ. אנשים אלו סובלים יותר מיתר גלוקוז בדם ומכולסטרול גבוה. בנוסף, החוקרים מצאו כי העבודה השפיעה גם על מאגרי השומן בגוף והובילה לעלייה בחומרים המשפיעים על היווצרות של קרישי דם ודלקות בגוף. לחץ דם גבוה ורמה גבוהה של כולסטרול בדם מעלים את הסיכון למחלות לב. דלקות בגוף עשויות לגרום לבעיות במפרקים, בחניכיים ויכולות להגביר סיכון למחלת הסרטן.

בריאותם הנפשית של המשתתפים לא השתנתה, גם כאנשים עברו מאבטלה לשוק העבודה וגם כשנשארו מובטלים. הסיבות להשלכות הללו – אינן ברורות לחלוטין.

"כשם שעבודה טובה משפרת את הבריאות שלנו, עלינו לזכור שגם עבודה באיכות לא טובה יכולה להזיק לבריאות שלנו", אומר פרופ' טראני צ'נדולה, ממחברי המחקר. המחקר מראה כי עם כל הקושי שבאבטלה, חשוב גם לבחור בקפידה את מקום העבודה. מעבר לכך, חשוב לזכור שאנו מבלים את מרבית היום שלנו בעבודה – כדאי שנשקיע אותם בעבודה מספקת ומשתלמת. 

via GIPHY