אין ספק שאנחנו חיים בעולם שסובב סביב קפה. ככל הנראה שהכרתם יותר אוהבי קפה משונאי קפה בחייכם-  והאובססיה סביב המשקה המעורר כבר מזמן עברה מהעם הפשוט – אל עולם המדע. אינספור מחקרים מתפרסמים מדי שנה, חלקם בעד, חלקם נגד, אך לרוב נוהגים להמליץ על כשתי כוסות קפה ביום. אך מחקר חדש עלול לשנות את התמונה בכל הנוגע למינון המומלץ.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המחקר פורסם בכתב העת המדעי BMJ  והוא מבוסס על ניתוח של יותר מ-200 מחקרים קודמים, שמביאים איתם חדשות טובות לחובבי הקפה. על פי ממצאי המחקר, אנשים ששותים בין שלוש לארבע כוסת קפה ביום, בעלי סיכוי גבוה ליהנות משלל הטבות בריאותיות, כמו סיכון נמוך יותר לסוגים מסוימים של סרטן, מחלות לב וכלי דם ומחלת כבד. שתיית קפה יכולה גם להפחית סיכון ללקות בסוכרת מסוג 2, דמנציה ושבץ, על פי החוקרים.

ההפתעה הגדולה במחקר היא המינון המומלץ, שכאמור לרוב ממליצים על כשתי כוסות קפה ביום. אם אתם נוטים להרגיש רע עם עצמכם בכוס הקפה השלישית שלכם אחר הצהריים – כעת תוכלו לשתות אותה בשקט. יחד עם זאת, חשוב לציין כי מדובר במחקר תצפיתי ולפיכך החוקרים אינם יכולים להצהיר בוודאות שהיתרונות הבריאותיים שנצפו הם כתוצאה ישירה מצריכת קפה. פרופ' פול רוביק מאוניברסיטת סאות'המפטון, שהשתתף במחקר, אמר ל-BBC כי "גורמים כמו גיל, עישון ופעילות גופנית יכלו גם הם להשפיע על התוצאות".


עוד ב-mako בריאות
>> למה הדיאטה החדשה הזאת שוברת את האינטרנט?
>> כנראה שזמן לא באמת מרפא לב שבור 
>> מי בריאה יותר: אשלי גרהאם או ג'יג'י חדיד?

אם אתם בכל זאת רוצים להשיג מקסימום יתרונות בריאותיים משתית קפה, החוקרים ממליצים לצרוך קפה כמה שיותר בריא, מה שאומר כמה שפחות סוכר ואם אתם יכולים, אז לנסות להיצמד לקפה שחור. פרופ' רוביק הוסיף כי "יש איזון של סיכונים בחיים ונראה שהיתרונות של צריכה מתונה של קפה גוברים על הסיכונים". אנחנו כבר מוכנים לכוס הקפה השנייה שלנו.