"להיות שמן ובכושר" זה כבר ממש לא זה. מחקר חדש מראה כי אנשים בעודף משקל שמתאמנים, עתידים למות לפני אנשים רזים שאינם בכושר. המחקר סקר 1.3 מיליון גברים עם עודף משקל רב (אוביס) ויכולות אירוביות מפותחות, ומצא שכ-30 אחוז מהם נמצאים בסיכון למות בטרם עת לפני אנשים רזים יותר שנמצאים בכושר נמוך מהם.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

"הקונספט הזה של אדם שמן שהוא גם בריא כי הוא עושה פעילות גופנית הוא קונספט שהיה מקובל בעבר, אבל כבר היו בעבר מחקרים קטנים יותר שסתרו את הטענה הזו", אומר פרופ' נמט דני, מומחה ברפואת ילדים, רופא ספורט ומנהל מרכז ספורט ובריאות לילדים במרכז הרפואי מאיר. "עם זאת, חשוב שלא נעשה הכללות, המחקרים אומרים שפעילות גופנית לא מעניקה לך את אותה ההגנה שנותן לך להיות רזה ובכושר. ואכן, מי שחושב שלהיות שמן ובכושר יגן עליו ממחלות לב אסכמיות זה באמת נכון, זה פשוט לא מגן עליך באותה מידה שלהיות רזה היה מגן עליך".

להיות שמן ולעשות כושר זה עדיין יותר טוב

המחקר השוודי עקב אחרי הגברים במשך 30 שנה ומצאו שהמשקל הוא הגורם הכי חשוב לתוחלת החיים. הממצאים פורסמו ב- International Journal of Epidemiology, והם מפריכים את התפיסה לפיה להיות בכושר מפצה על עודף משקל קיצוני.

במהלך המחקר המשתתפים התבקשו לדווש על אופניים עד שהתעייפו. הבדיקה חזרה על עצמה במשך 30 שנה. "אנשים שאינם בכושר אבל הם במשקל רגיל, יהיו פחות חשופים לסכנה של מוות בטרם עת", אומר החוקר פרופ' פיטר נורדסטרום. "הממצאים רומזים על כך ש-BMI נמוך יותר חשוב אפילו יותר מאשר כושר גופני".

"מדובר במחקר גדול ומקיף שעקב אחרי אנשים במשך 30 שנה, וזה באמת מחקר משמעותי וחשוב. הם בדקו סיבוכים והראו שלהיות שמן ובכושר לא מקנה לך הגנה מוחלטת. יתרה מכך, אפילו אנשים רזים בכושר גופני גרוע מתמודדים עם פחות סיכונים מאשר שמנים ובכושר גופני טוב", אומר פרופ' נמט. "השמנה ופעילות גופנית קשורים זה לזה אבל הם לא תלויים לגמרי. הדבר האידיאלי הוא גם לא להיות שמן וגם לעשות כושר גופני, אבל ברור שכושר גופני טוב חד משמעית מוריד את הסיכונים הבריאותיים. להיות שמן ולעשות כושר זה בהחלט טוב יותר מאשר להיות רק שמן. המחקר הראה שביחס לאדם רזה ובריא זה פחות משפיע, אבל ביחס לשמן וכושר גופני גרוע, ברור שזה משפר את הבריאות. אם אתה שמן, בכל זאת יש יתרונות בלעשות פעילות גופנית".

איש שמן רץ (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
המשקל הוא הגורם הכי חשוב לתוחלת החיים | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד ב-mako בריאות:
>> מדגדג לכם האף? איך מחזירים אפצ'י שברח?
>> חושבים שאתם רעבים? תניחו את העוגייה ותחשבו על זה שוב
>> סקס לא חייב להיות סקסי: ככה זה נראה בסריקת 4D

אם תהליך ההשמנה ימשך, אורך החיים יתקצר

רופאים וחוקרים רבים מודאגים מהעלייה החולנית במשקל ברחבי העולם, ומזהירים בפני המגפה. "נשים צריכות להשתדל יותר להימנע ממצבים של עודף משקל ברמה של אוביס, משום שבזמן הריון, זה יכול לסכן את דורות ההמשך", הוא אומר. "השמנה וחוסר פעילות גופנית הם שני דברים שונים, ושניהם מהווים גורמי סיכון למוות מוקדם. גם אם סובלים רק מאחד מגורמי הסיכון, זה יכול להיות קריטי".

"הכי חשוב להתחיל לדאוג לזה בגיל הצעיר. יש מגפה נוראית של עודף משקל והשמנה בקרב ילדים. ובסך הכל, ילדים הם יצורים שאוהבים לרוץ לקפוץ ולהשתולל – ואנחנו מדכאים את זה. בנוסף על כך, כיום יש בבית הרבה יותר פיתויים מאשר בעבר", מוסיף פרופ' נמט. "והילדים של היום אכן עושים הרבה פחות פעילות גופנית מאשר אלה של פעם ולכן הם פחות בריאים. לעומת המגמה של התארכות תוחלת החיים, המחשבה היא שאם תהליך ההשמנה הזה ימשך, בגלל סיבוכים של השמנה והעדר פעילות גופנית, אורך החיים דווקא יתקצר ביחס לצפוי".

"הסיכון למוות מוקדם קיים בהחלט ואינו תלוי רק במשקל הגוף, אלא בעיקר בהרכב הגוף. אלה שעוסקים בפעילות גופנית אנאירובית ייתכן שבחלקם הם בעלי מבנה גוף אנדומזומורפי (בעל מסה שומנית גבוהה ומסה שרירית גבוהה) ולכן מצבם מבחינה בריאותית עדיין יהיה טוב יותר מאשר אלה עם מבנה גוף אנדומורפי (המאופיין במסה שומנית גבוהה יותר)", אומר ד"ר איתי זיו, מומחה לספורט וחדרי כושר. "חשוב לשים לב ולמדוד את הרכב הגוף  על בסיס קבוע, משום שזה יכול להטעות את רוב האנשים. גם אותה אישה בת 35 עם BMI תקין לחלוטין עשויה להיות עם אחוזי שומן של 35-40 אחוז (כאשר ההמלצה היא בין- 22-30 אחוז). חשוב לשמור על משקל גוף תקין, אך חשוב יותר להקפיד על הרכב הגוף, קרי אחוז שומן נמוך ומסת שריר גבוהה יחסית, בין אם עוסקים בפעילות גופנית ובין אם לאו".

>> מיינדפולנס: הירידה במשקל מתחילה במחשבה