כבר מזמן מספרים לנו על חסרונות הסטריליות והאובססיה לניקיון, אך לפי מחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת הרפואי Nature Reviews Cancer, אם אתם חולי ניקיון שמגוננים על הילדים שלהם מכל לכלוך, אתם עלולים להציב את ילדיכם בסיכון גבוה יותר ללקות בלוקמיה.  

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

מסקירה וניתוח של מחקרים שונים, שנעשתה על ידי החוקר המוביל בבריטניה בתחום הלוקמיה, עולה כי ילדים פגיעים שאינם נחשפים למספיק חיידקים בילדותם (העוזרים לחזק את המערכת החיסונית) עלולים לסבול מהשלכות בריאותיות קשות.

בלי מערכת חיסונית חזקה, כשילדים פגיעים לוקים במחלות קלות יחסית כמו שפעת – המערכת החיסונית בתגובה לא מצליחה לתפקד כראוי ומייצרת הרבה יותר תאי דם לבנים (הנלחמים בזיהומים) ממה שצריך, מצב שיכול להוביל ללוקמיה. פרופ' מל גריבס מהמכון לחקר הסרטן בבריטניה, אמר כי מדובר בפרדוקס של חברות מודרניות, שההתקדמות ברמת הניקיון שלהן גרמה להשלכות כה קשות.

הסקירה, שניתחה מחקרים שנעשו במשך 30 שנה, מעלה את האפשרות כי בעתיד ניתן יהיה למנוע לוקמיה לימפוציטית חריפה, סרטן התוקף לרוב ילדים בין הגילים 2-5. ארגוני צדקה רבים קראו לממצאים אלו "מרגשים בצורה אדירה".

עוד ב-mako בריאות:
>> הטיפ המושלם שיעזור לכם לשמור על הגזרה בקיץ
>> בלי פדיחות: כל מה שיכול לגרום לריח רע מהפה
>> האם באמת אסור לאכול לפני שהולכים לישון?

מה שאתם יכולים לעשות כדי להגן על הילדים שלכם

פרופ' מל גריבס אמר שהמחקר מציע כי הגורם ללוקמיה לימפוציטית חריפה הוא ביולוגי (תורשתי), אך מה שיכול לעורר את המחלה זה מגוון של זיהומים בקרב ילדים רגישים, שמערכת החיסון שלהם חלשה.

כדי לחזק את המערכת החיסונית של הילדים שלכם, ניתן לנקוט צעדים פשוטים, כמו לתת לילדים להיות בפעוטון עם תינוקות אחרים, הנקה, להרשות להם לשחק בחוץ ולא לנקות ביסודיות יתר את הבית. "המסקנה החשובה ביותר של המחקר היא שככל הנראה ניתן למנוע את מרבית המקרים של לוקמיה בקרב ילדים".

המחקר החדש הוא למעשה הסקירה הנרחבת ביותר שנעשתה בנוגע למחלה, שהיא הסרטן הנפוץ ביותר בקרב ילדים. לוקמיה לימפוציטית חריפה נפוצה במיוחד בחברות מתקדמות והשכיחות שלה רק עולה מדי שנה. "אם נוכל לעצור סוג זה של לוקמיה מלהיווצר מלכתחילה, זה יהיה מאוד מרגש, אבל ישנן עוד הרבה שאלות שצריכות להיענות בתחום המחקר לפני שנדע בוודאות אם מצב זה יוכל להפוך למציאות", אמר ד"ר אלסדאיר רנקין, מנהל מחלקת מחקר בארגון הצדקה למען חולי סרטן הדם – Bloodwise. "למניעת לוקמיה בילדים יכולה להיות השפעה אדירה על חייהם של ילדים ומשפחותיהם בבריטניה ובכל העולם", סיכם.