סיפורים על אנשים שדיווחו כי נסיעה ברכבת הרים ריפאה להם את האבנים בכליות הפכו לנפוצים עד כדי כך, שצוות חוקרים החליט לבדוק אחת ולתמיד אם הם נכונים. להפתעתם, הם גילו שלא מדובר היה בסתם רכילות שעברה מפה לאוזן, אלא באמת.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

אנשים רבים דיווחו שרכבת הרים ריפאה להם את הבעיה הנפוצה – ואפילו אדם אחד טען כי עלה על הרכבת שלוש פעמים ברצף, כל פעם ריפאה אבן אחת. אך לא מדובר בכל רכבת הרים, אלא באחת מסוימת, זו הנמצאת בפארק השעשועים דיסני וורלד שבאורלנדו, פלורידה.

צוות החוקרים יצר דגם תלת ממדי של כליה השייכת לאחד המטופלים שלהם. את הדגם הם מילאו בשתן ומיקמו אבנים אמיתיות בדרכי השתן. יחד עם הדגם, הם עלו על רכבת ההרים לא פחות מ-20 פעם ולאחר מכן ניתחו את תנועת האבנים.

למרבה ההפתעה, האבנים שמוקמו בדרכי השתן העליונות זזו בכל 20 הנסיעות ברכבת ההרים. יחד עם זאת, אבנים שמוקמו בדרכי השתן התחתונות לא הושפעו הרבה. אז איפה כדאי לשבת כדי להיפטר מהאבנים בכליות? החוקרים בדקו ומצאו שישיבה במושבים האחוריים של הרכבת נחלה הצלחה של כ-2 מתוך 3 נסיעות ואילו ישיבה במקומות הקדמיים עם סיכויי הצלחה של 1 מתוך 6.

שתן לבדיקה
אבנים בכליות נוצרות כתוצאה משתן שהופך לסמיך | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

עוד ב-mako בריאות:
>> כך תקבלו את הישבן המושלם ב-4 שבועות בלבד
>> לא תאמינו מה הרבה סקס יכול לעשות לכם
>> מה הפסיכולוג שלכם באמת חושב עליכם?

הדרך להימנע מניתוח

אבנים בכליות נוצרות כתוצאה משתן שהופך לסמיך, בעקבות ריכוז גבוה של מלחים. בעקבות זאת, נוצרים גבישים העשויים ממינרלים בשתן, במרבית המקרים האבנים מכילות ריכוז גבוה של סידן. האבנים נוצרות בגדלים שונים, כאשר במקרים קלים יותר הן מופרשות בשתן ובמקרים קשים יותר האבנים חוסמות את דרכי השתן ויש צורך בהתערבות כירורגית להסרתן.

מחקר זה יכול בהמשך, במידה ויעשו מחקרים נוספים בנושא, לסייע לאנשים הסובלים מאבנים בכליות בכך שהוא מונע מאבנים קטנות להחמיר ולהפוך לאבנים גדולות המצריכות ניתוח. בנוסף, הוא יוכל לסייע לאנשים הסובלים מאבנים בכליות שגודלן אינו מצריך ניתוח, אך גם אינו מאפשר להן לצאת באופן טבעי בדרכי השתן.

ומה עושים אנשים שלא בדיוק נמצאים במרחק של נסיעה ברכב מדיסני וורלד? כנראה שאין ברירה אלא לחכות למחקרים נוספים שיבדקו רכבות הרים אחרות, או לנסות לאזור אומץ וללכת על זה - אם אתם לא בהריון או בעלי לב חלש, כמובן.

 (מקור)

>> האם מחלת הצהבת מאיימת להתפרץ שוב?