האם בקרוב ניפרד מבדיקות הדם, בדיקות השתן וביופסיות? חוקרים מארה"ב מפתחים בימים אלה מסטיק שיאבחן סרטן ומחלות אחרות כמו שחפת.

  >> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

המסטיק פותח בחברת Volatile Analytics שבאלבמה, ארה"ב, המתמחה בביו-טכנולוגיה.  החוקרים הצליחו לפתח מסטיק שיכול לאבחן סרטן על ידי לכידת תרכובות כימיות שייחודיות לגידולים סרטניים. אותן תרכובות נקראות תרכובות אורגניות נדיפות והן ייחודיות לסוגי סרטן שונים.

מנכ"ל החברה, קת'רין בייזמור הסבירה לדיילי מייל כיצד הבדיקה נעשית: מטופלים מתבקשים ללעוס את המסטיק במשך כ-15 דקות, כאשר לאחר מכן המסטיק נמסר לבדיקה, שבה רופאים בודקים אילו תרכובות נדיפות קיימות ולפיהן – קובעים אם המטופל לוקה בסרטן ובאיזה סוג סרטן מדובר. נכון לעכשיו, ישנם סוגי מסטיק שונים שיכולים לזהות סרטן הלבלב, סרטן הריאות וסרטן השד. בייזמור מקווה שבקרוב יוכלו בחברה לפתח מסטיק אחד שמסוגל לאבחן סוגים שונים של סרטן ושל מחלות אחרות.

עוד ב-mako בריאות
>> הטיפים של הסלבס לירידה במשקל שבאמת עובדים
>> השחיינית עמית עברי חושפת: זה המאכל המושלם
>> נמנעים מיצירת קשר עין? זו הסיבה
מעבדה (צילום: Bolyuk Rostyslav, Shutterstock)
"בשנים האחרונות ישנם ניסיונות רבים לפתח אמצעי אבחון מוקדם" | צילום: Bolyuk Rostyslav, Shutterstock

בשנת 2016 אובחנו 1.5 מיליון אנשים בסרטן בארה"ב בלבד

על פי המכון הלאומי לסרטן, רק בשנת 2016 אובחנו כ-1.5 מיליון אנשים בסרטן בארה"ב. במקרים רבים, אבחון מוקדם משפר משמעותית את סיכויי ההחלמה.

"במהלך 15 השנים האחרונות נצפו ניסיונות רבים ושונים לפיתוח מוצרים ותהליכים שיאבחנו מוקדם סרטן", אמר ד"ר לאונרד ליכטנפלד סמפכ"ל רפואי בחברה האמריקנית לסרטן ל-Fox News.

ואכן, ראינו לאחרונה ניסיונות רבים לפתח שיטות לאבחון מוקדם ומהיר של סרטן, מכלבי הרחה ועד לעדשות מגע. רובם נמצאים בשלבים התחלתיים של פיתוח ועדיין לא ניתן לדעת בוודאות אם יהיו זמינים לשימוש בשנים הקרובות. בדומה למסטיק, שעדיין נמצא בשלב הניסויים. יחד עם זאת, החברה מקווה שהמסטיק יהיה זמין לשימוש על ידי רופאים ומטופלים במהלך השנה הבאה. 

>> מתקשים לישון? אתם בסיכון להתקף לב