ע', תושבת דרום הארץ שרופאים בקופת החולים 'כללית' במקום מגוריה החמיצו את עובדת היותה חולה במחלת כליות והסתפקו במתן אנטיביוטיקה במקום לשלוח אותה לבית החולים, תובעת פיצוי של למעלה מ-4.5 מיליון שקל.

>> כבר עשיתם לנו לייק בפייסבוק?

ע', כיום בת 28, גדלה כילדה בריאה ללא מחלות כרוניות והייתה ספורטאית מצטיינת. כשהגיעה לגיל 16 היא חשה ברע ופנתה לקבלת טיפול רפואי במרפאת קופת חולים 'כללית' במקום מגוריה. היא התלוננה על חום עם אודם בעיניים ועל כאבים בכף יד ימין. בהמשך התלוננה גם על על דם בשתן ועל כאבים במתן שתן. הרופאים טיפלו במתן אנטיביוטיקה. שבוע לאחר מכן כשהגיע ממצאי בדיקת השתן התברר שדובר בצמיחת חיידק 'אי קולי'. "כשהגעתי למרפאה נתנו לי אנטיביוטיקה - לא התייחסו ברצינות לבעיות שהיו לי ולא שלחו אותי לבדיקות בבית החולים", סיפרה ע' באמצעות פרקליטה עו"ד יואב אלמגור.

שנה לאחר מכן, בעת חזרה מטיול שנתי של בית הספר ע' שוב חש ברעה והקיאה. במרפאה התגלה שיש לה חלבון בשתן ברמה מאוד גבוהה, אך הדבר לא הדליק נורה אדומה לצוות הרפואי במרפאה.

עוד ב-mako בריאות:
>> הדרך היחידה לאכול פחמימות וגם לרזות
>> "כך ריפאתי את הילד שלי מאלרגיה לבוטנים"
>> ברית זה לא סיפור: המכשיר הישראלי שעושה ברית מילה ללא ניתוח

כשהתגייסה לצבא, אחרי שירות של שמונה חודשים היא התמוטטה לפתע בבסיס ופונתה לבית החולים 'סורוקה'. היא אובחנה כסובלת מלחץ דם גבוה מאוד, והתברר לה שהיא סובלת מאי ספיקת כליות. היא החלה לקבל טיפולי דיאליזה. "באותם רגעים הרגשתי שחיי נהרסו. הייתי חיילת מצטיינת, חלמתי לשרת בקבע. כל העתיד שלי נהרס. אם היו שולחים אותי בזמן לבית החולים זה לא היה קורה", קבלה ע'.

בדיקת שתן (צילום: Christina Richards, Shutterstock)
הימצאות חלבון פלוס 3' בכמות כזו גבוהה חייבת הייתה לשמש אות אזהרה | צילום: Christina Richards, Shutterstock

ע', נאלצה לעבור טיפול דיאליזה קשים ביותר, שגרמו לה לפגיעה ראייה, בלבלב, פגיעה בראייה, בחילות הקאות, עלייה במשקל ולהתעלפויות רבות. היא המתינה במשך כשלוש וחצי שנים להשתלה כליה. בתחילה פנתה לעמותת 'מתנת חיים' שאיתרה עבורה תרומת כליה בארצות הברית אבל עקב טיפולי דיאליזה מרובים היא לא יכולה לטוס.

כיום היא טוענת כי טיפול מהיר והפנייה לבית החולים יכלו לחשוף את העובדה ש-ע' סובלת מבעיה בכליות שניתן לריפוי והייתה מונעת מצב של אי ספיקה בכליות ובולמת את המחלה למשך עשרות שנים. "אפילו פעם אחת לא היפנו אותי לבית החולים. הם הסתפקו בלתת לי כדורים", אומרת ע'. "מעולם לא הייתי תלויה באיש. לא הצלחתי למצוא עבודה, הטיפולים גרמו לי לפגיעות רבות בתחום החברתי. הייתי תלויה בבני משפחתי. נרשמתי ללימודי פסיכולוגיה באוניברסיטה ונשרתי", הסבירה ע'.

סימן רע לעתיד הכליות

לפני כשלוש וחצי שנים עברה השתלת כליה מסובכת בבית החולים 'בלינסון' אבל גם לאחריה התקשתה לתפקד ולמצוא עבודה. נכון להיום, היא מתגוררת עם אימה ומעת לעת מוכרת עוגות בקרב חברים כשהתמורה לכך מסתכמת ב-500 שקל בחודש.

בכתב התביעה שהוגש כאמור על ידי עו"ד יואב אלמגור לבית המשפט המחוזי מרכז נטען, כי עקב רשלנות רופאים במרפאת קופת החולים היא נאלצה לעבור השתלת כליה. לכתב התביעה צורפה חוות דעת של רופא מומחה בתחום הרפואה הפנימית נכתב, בין השאר: "הימצאות חלבון פלוס 3'  בכמות כזו גבוהה חייבת הייתה לשמש אות אזהרה... הכשל החוזר והממושך בבירור מקור החלבון מצריך תשומת לב נוספת בהבנת משמעותו ההרסנית ל-ע' ואומדן הנזק שחוסר המעש גרם לה. מאז ומעולם חלבון בשתן נחשב לסימן רע מאוד לעתיד הכליות".

עוד נטען בכתב התביעה, כי הצוות הרפואי במרפאה פעל באופן לא מיומן ובשיטות טיפול ואמות מידה שאינן מקובלות בעולם הרפואה, לא התייעצו עם רופאים מומחים בתחום ולא היפנו  את ע' לבית החולים כפי שהיה מתבקש לאור הממצאים.

משירותי בריאות 'כללית' נמסר בתגובה לכתב התביעה: "כתב התביעה התקבל. תגובה תינתן במסגרת ההליך המשפטי".

 >> תרופת פלא: כל המצבים הרפואיים שקנביס רפואי עוזר בהם